natoaktual.cz

Slovinsko se připojí k misi NATO v Iráku

26. ledna 2006  15:08
 

Slovinsko se připojí k misi NATO v Iráku
Spojené státy vítají rozhodnutí Slovinska připojit se k výcvikové misi NATO v Iráku, do které hodlají Slovinci přispět čtyřmi instruktory. V této nebojové misi působí již více než stočlenný personál ze zemí NATO, jehož úkolem je výcvik iráckých jednotek.

V průběhu minulého roku bylo aliančními instruktory vyškoleno na tisíc středních a vyšších důstojníků v Iráku a zhruba pět set v evropských zařízeních.

Slovinský kontingent převezme část probíhajícího velitelského kursu pro irácké důstojníky.

"Spojené státy jsou vděčné za slovinský závazek v Iráku jako podporu operací NATO na Balkáně a v Afghánistánu," uvedlo ministerstvo zahraničí USA.

Zdroj: Portal Iraq (USA)

---


Další vojáci NATO odjeli z Pákistánu
Po ukončení záchranných prací opustila Pákistán stodeseti členná skupina vojáků zemí NATO, kteří se vrátili domů. Během působení v Kašmíru vybudovali vojáci školní zařízení, ochranné kryty ve vysokých nadmořských výškách, zprovoznili silnice, obnovili zdroje vody a jejího rozvodu a postavili přístřeší pro stovky studentů v různých oblastech.

Tisíci členný personál ženistů s lehkou technikou a záchranářů dorazil do oblasti Baghu již v listopadu minulého roku, aby pomohl pákistánské vládě se záchrannými pracemi a rekonstrukcí po zemětřesení z 8. října, kdy přišlo o život sedmdesát pět tisíc lidí.

Minulé úterý opustilo sto sedmdesát členů kontingentu oblast Kašmíru, den poté sto třicet lidí lékařského personálu z Holandska, České republiky, Francie, Portugalska a Británie.

V oblasti stále zůstává přibližně šest set příslušníků kontingentu, jejichž návrat je plánován na polovinu února.

Zdroj: Relief Web (USA)

---

Británie vyšle dalších 3000 vojáků do Afghánistánu
Britský ministr obrany John Reid dnes oznámil, že jeho země vyšle do Afghánistánu dalších 3 300 vojáků, kteří budou působit na neklidném jihu země, kde nyní působí vojáci USA.

Hlavním záměrem mise je pomoci při rekontrukci země a zastavení pěstování ilegálních rostlin, které se používají při výrobě narkotik. V této oblasti jsou však stále aktivní bojovníci hnutí Taliban.

Počet britských vojáků v Afghánistánu tak letos dosáhne 5 700, což vedle rozšiřování mise NATO souvisí i s tím, že velení ISAF převezme v květnu Brity vedené velitelství sil rychlého zásahu (Allied Rapid Reaction Corps - ARRC).

Zdroj: Mirror (Velká Británie), Defense News (USA)

---

Většina obyvatel Krymu do NATO nechce
Ukrajinské centrum pro sociologické a marketingové výzkumy Socium ve svém reprezentativním výzkumu veřejného mínění mezi obyvatel Krymu zjistilo, že pouze 17% respondentů podporuje vstup Ukrajiny do NATO, zatím co přes 60 % obyvatel jej odmítá. 26% respondentů by podpořilo přičlenění k EU a 47% nikoliv.

Výzkum také odhalil, že 79% z dotázaných by spíše podpořilo orientaci země na ekonomický prostor zemí Ruské federace, Běloruska a Kazachstánu.

Zdroj: Regnum (Rusko)

---

Scheffer se rozloučil s oběťmi leteckého neštěstí
Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer se dnes v Prešově zůčastnil vzpomínkové slavnosti za slovenské příslušníky NATO, kteří zahynuli při úterním pádu vojenského letadla. Scheffer také vyjádřil  sympatie a soustrast rodinám vojáků. Více čtěte zde.

Zdroj: NATO


 

sta natoaktual.cz
zpět na článek