natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Síly NATO vytlačily Taliban z Kandaháru

  2. listopadu 2007  12:37

  Síly NATO vytlačily Taliban z Kandaháru
  Po třech dnech těžkých bojů byla skupina dvou set až tří set povstalců vytlačena z blízkosti Kandaháru společným protiútokem afghánských jednotek a sil NATO, jejichž většinu tvořili kanadští vojáci.

  Začátkem týdne Taliban napadl tři města v okrese Arghandab, který leží pouhých dvanáct kilometrů od města Kandahár. Tato ofenzíva byla detailně naplánovaná a synchronizovaná. Při protiútoku koaličních sil bylo podle afghánské policie zabito alespoň 50 rebelů.

  Bez ohledu na to, jak tyto boje dopadly, Taliban, podle Sarah Chayes, americké humanitární pracovnice bydlící v Kandaháru, dosáhl významného vítězství. „Já si myslím, že je klíčové upozornit na symbolický a emocionální význam přítomnosti Talibanu v Arghandabu,“ říká Chayes. „Tady měli mudžáhedíni základnu, když bojovali se Sověty, a nikdo je odtud nemohl vyhnat.“

  Čtěte také:
  Afghánistán: Desítky zabitých a zraněných povstalců

  Zdroj: Canada.com (Kanada)

  ---

  Turecko chce na severní Irák uvalit sankce
  Turecko plánuje zavést sankce, které by měly zasáhnout kurdské povstalce a skupiny, které je podporují. Ankara odmítá sdělit, jakou podobu by takové sankce měly mít. Neměly by však v žádném případě poškozovat Turky a Iráčany, kteří nemají nic společného s PKK.

  K jednáním s tureckým premiérem Recepem Tayyipem Erdoganem přijeli do Istanbulu irácký premiér Nuri al-Maliki a americká ministryně zahraničí Condoleeza Rice. Diplomaté zatím vyzývají Turecko, aby pozdrželo uvalení sankcí a nepodnikalo velké vojenské akce, dokud nebudou známy výsledky rozhovorů s Condoleezou Rice a jednání s prezidentem Georgem Bushem, které by se mělo uskutečnit v pondělí ve Washingtonu.

  „My jsme si vědomi dobré vůle irácké vlády v boji s terorismem. Nicméně dobrá vůle není sama o sobě vše. Tudíž naše rozhovory se Spojenými státy rozhodnou o tom, jaké kroky proti PKK podnikneme,“ řekl turecký ministr zahraničí Ali Babacan.

  Turecko dobře ví, že ho postihnou ekonomické sankce stejně těžce jako autonomní kurdský region na severu Iráku, který je veden Masoudem Barzanim. Turecko ale obviňuje Barzaniho, že poskytuje podporu gerilám PKK. Barzani nařčení popírá, ale zároveň odmítá vydat byť jediného Kurda tureckým úřadům.

  Čtěte také:
  Turecko zabilo 20 kurdských rebelů
  Scheffer: Turecko je „zdrženlivé“ ohledně útoku na Kurdy

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  NATO pomůže Kazachstánu s budováním loďstva
  NATO je připraveno pomoci Kazachstánu při budování jeho kaspického loďstva, tvrdí zvláštní vyslanec NATO na Kavkaze Robert F. Simon. Aliance by měla pomoci v oblasti rozpočtového plánování a technologické asistence.

  Budování moderního loďstva pro Kaspické moře oznámil kazašský ministr obrany Daniel Akhmetov v září. V plánu je nákup válečných lodí s výtlakem mezi pěti sty a tisícem tun.

  Čtěte také:
  NATO jednalo s Kazachstánem

  Zdroj: China View (Čína)

  ---

  Začínají nová jednání o názvu Makedonie
  Nové kolo rozhovorů o názvu Makedonie, které zprostředkovává zástupce OSN Matthew Nimetz, se otevírá v New Yorku. Podle dostupných informací by toto setkání mělo být posledním jednáním vedeným na úrovni vyjednavačů.

  Podle makedonských zástupců leží řešení šestnáct let starého sporu s Řeckem v tzv. dvojí formuli, podle níž by byly užívány rozdílné názvy země na multilaterální úrovni a při jednání s Řeckem. Řekové naopak trvají na striktním používání jednoho složeného názvu na obou úrovních.

  Athény hrozí, že nepovolí vstup Makedonie do NATO, dokud tento spor nebude vyřešen.

  Čtěte také:
  Vyřešení názvu Makedonie spěchá kvůli summitu NATO
  Kanada uznala sporný název Makedonie

  Zdroj: Makfax (Makedonie)

  ---

  Velitel povstalců zabit na afghánsko-pákistánských hranicích
  Afghánské bezpečnostní síly zabily velitele povstalců a několik jeho mužů, když překračovali hranice z Pákistánu. Abdul Manan, který převáděl bojovníky a pašoval zbraně přes hraniční hory, byl zastřelen při přepadu 28. října. Manan byl vysokým velitelem operujícím v provinciích Paktia, Paktika a Khost na východě Afghánistánu.

  Afghánský prezident Hamid Karzáí viní pakistánskou vládu, že není schopná zabránit bojovníkům Talibanu a al-Káidy v překračování hranic, které jsou dlouhé 2 430 km. Pákistán do této oblasti nasadil osmdesát tisíc vojáků a vystavěl na hranicích tisíc vojenských pevností.

  Zdroj: Bloomberg (USA)

   

   


   

  tku natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media