Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Síly NATO osvobodily 20 rukojmí pirátů

Vydáno 20.04.2009
Síly NATO osvobodily 20 rukojmí pirátů
Alianční jednotky z rukou pirátů osvobodily dvacet rybářů. Samotné piráty však nechaly jít, protože nemají pravomoc k jejich zadržení. Zabavily jim pouze sedm automatických zbraní a jeden raketomet. Tento příklad ukazuje na potíže spojené se zastavením pirátství kolem afrických břehů.

„Neexistuje žádné zázračné řešení současné situace,“ říká expert na pirátství Roger Middleton z londýnského think-tanku Chatham House. Množství pirátských útoků se za poslední týdny zvětšilo a bandité si troufají vyjíždět dál na moře. Tento rok již došlo k osmdesáti útokům na lodě. Jen včera byla napadena belgická loď a tanker patřící Marshallovým ostrovům.

Čtěte také:
Francouzi zadrželi jedenáct somálských pirátů
Eskalace násilí u somálského pobřeží

Zdroj: The Philadelphia Inquirer (USA)

---

Velitel NATO vidí pokrok v boji proti drogám v Afghánistánu
Velitel aliančních sil na jihu Afghánistánu britský generál David Hook se domnívá, že boj proti pěstování máku, ze kterého se vyrábí heroin, je úspěšný. Podle jeho slov budou venkovští Afghánci schopni postupně přestat s pěstováním máku díky lepší bezpečnosti v oblasti a zlepšujícímu se trhu se zemědělskými plodinami.

NATO především musí zajistit, aby farmáři pěstovali obilí, ovoce a zeleninu a aby měli potřebnou infrastrukturu, která jim umožní výpěstky zhodnotit. „Nejlepším příkladem je cesta z Kandaháru na kábulské trhy. Před dvěma roky tato cesta trvala dva dny, protože silnice byla velmi špatná. Nyní je opravená a cesta trvá jen šest hodin,“ vysvětluje Hook.

Poslední dobou došlo ke snížení úrody máku díky počasí, mezinárodním snahám o jeho vymýcení, programům na distribuci semen jiných plodin, nárůstu cen zemědělských produktů a celosvětovému snížení cen máku. Severoatlantická aliance se zaměřuje pouze na obchod s drogami napojený na Taliban, protože z něj získávají povstalci podle odhadů až 400 milionů dolarů ročně na svoje aktivity.

Čtěte také:
Státy NATO nejednotné v boji proti drogám v Afghánistánu
Afghánistán chce oživit zemědělství
Afghánistán žádá NATO o pomoc v boji s opiem

Zdroj: The Canadian Press (Kanada)  

---

Afghánský ministr: Letošní rok je výzvou
Afghánský ministr obrany Abdul Rahim Wardak popsal letošní rok jako výzvu pro svou zemi. Zároveň vyzval k posílení národních bezpečnostních sil. „Tento rok je rozhodující a plný výzev. Jeho výsledkem ale bude vítězství,“ prohlásil ministr Wardak na společné tiskové konferenci s velitelem aliančních sil ISAF americkým generálem Davidem McKiernanem.

„Ve spolupráci s jednotkami ISAF a americkými koaličními silami musíme zajistit bezpečnost pro průběh prezidentských voleb,“ zdůraznil Wardak. Podle něj musí Afghánci zdvojnásobit počet svých bezpečnostních sil, aby mohli nezávisle bránit svoji zemi a zmenšit břemeno ležící na mezinárodních jednotkách.

V současnosti má afghánská armáda 86 000 vojáků, do srpna bude podle Wardaka mít 95 000 mužů, kteří pomohou se zajištěním klidného průběhu voleb. Do roku 2011 v ní pak má celkově sloužit 134 000 vojáků.

Zdroj: Xinhua (Čína)  

---

Nová taktika v Afghánistánu: omluvit se za oběti
Po rocích, kdy Američané jen pomalu a neochotně přiznávali civilní úmrtí, a tím si znepřátelovali Afghánce, zkoušejí nyní Spojené státy novou taktiku: omlouvat se rychle.

Američtí a alianční velitelé přiznávají, že neochota přiznat civilní oběti jejich operací má vliv na podporu ze strany obyčejných Afghánců. Ti situaci vnímají tak, že mezinárodní jednotky nechtějí nést odpovědnost za smrt civilistů. Proto v poslední době rychle reagují na zprávy o civilních úmrtích, svá vyšetřování koordinují s afghánskými představiteli, veřejně se omlouvají a nabízejí kompenzace. Jestli bude tato nová taktika úspěšná, se teprve ukáže.

Čtěte také:
Civilní ztráty v Afghánistánu by mohly po navýšení počtu vojáků vzrůst
OSN: Civilní ztráty v Afghánistánu vzrostly o 40 %

Zdroj: Reuters (Velká Británie)  

---

CSTO: Uzavření základny USA v Manasu bezpečnost nezhorší
Uzavření americké letecké základny v Kyrgyzstánu nebude mít dopad na bezpečnost ve střední Asii, prohlásil generální tajemník Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO) Nikolaj Borďuža. Spojeným státům běží od února šestiměsíční lhůta na stažení z letecké základny v Manasu blízko Biškeku, která hrála hlavní úlohu pro alianční operace v Afghánistánu.

Borďuža dodal, že základna v Kyrgyzstánu byla využívána zejména pro přepravu zásob do Afghánistánu. Nyní se zásoby nevojenského charakteru přepravují přes Rusko, Kazachstán a Uzbekistán. Podle jeho slov by měla být zvětšena ruská letecká základna v kyrgyzském Kantu, která by mohla poskytovat podporu možným operacím organizace CSTO.

Čtěte také:
NATO proti uzavření základny USA v Kyrgyzstánu

Zdroj: RIA Novosti (Rusko) 

epl natoaktual.cz