Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Šéf NATO odsoudil teroristický útok v Rusku

Vydáno 30.12.2013

Anders Fogh Rasmussen | foto: NATO Photos

Šéf NATO odsoudil teroristický útok v Rusku

Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen odsoudil sebevražedný útok na vlakovém nádraží v ruském Volgogradě. Při něm zemřelo čtrnáct lidí. „Tak krutý čin nelze nijak ospravedlnit,“ uvedl Rasmussen a dodal, že „NATO i Rusko budou nadále spolupracovat, aby zvýšily bezpečnost svých občanů“. Rasmussen také připomněl, že Aliance spolupracuje s Moskvou při vývoji technologií, které budou schopny zabránit útokům na systém veřejné dopravy.

Mezitím došlo ve Volgogradě k dalšímu útoku. Tentokrát se cílem stal trolejbus. Při tomto útoku zemřelo dalších nejméně patnáct lidí. K zodpovědnosti za útoky se zatím nikdo nepřihlásil. Útoky zvýšily obavy o bezpečnosti v regionu, v němž se za šest týdnů mají uskutečnit zimní olympijské hry.

Kam dál?
NATO umí odhalit sebevražedné atentátníky. Pomáhají mikrovlny (5.11. 2013)

Zdroj: Global Post (USA), Al-Džazíra (Katar)

---

Turecká armáda se do politiky míchat nebude

Do současné politické krize v Turecku se armáda míchat nechce. Ačkoli Turecko má zkušenosti s vojenskými puči, armáda byla během vlády premiéra Recep Tayyip Erdogana držena na uzdě. Do „politické debaty se vměšovat nechce“ ani nyní, uvedla ve svém prohlášení.

Současná politická krize v Turecku vypukla kvůli obvinění některých vysoce postavených činitelů z korupce. Následně na své vládní posty rezignovalo několik ministrů, kteří ke stejnému kroku vyzvali i premiéra Erdogana. Zatýkání následovalo také odvolání několika policejních a soudních činitelů z jejich funkcí.

Kam dál?
Trest doživotí za podporu terorismu dostal bývalý šéf turecké armády (6.8. 2013)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Nevládní organizace chtějí v Afghánistánu zůstat i po odchodu NATO

Nejrůznější nevládní organizace, které začaly s humanitárními projekty v Afghánistánu po svržení Tálibánu v roce 2001, chtějí v zemi zůstat i po odchodu většiny zahraničních vojsk na konci roku 2014. Zároveň si však uvědomují rizika spojená s rostoucím počtem útoků a nejistotou financování. „Stále nemáme pitnou vodu ani zavlažování pro naše pole, takže pořád potřebujeme pomoc... Naštěstí pro nás i po odchodu mezinárodních jednotek tu nevládní organizace zůstaly,“ uvedl starší muž z provincie Kapisa.

Dokument

Problémů je však mnoho. Důležité bude, zda-li Afghánistán podepíše bezpečnostní dohodu s USA. Navíc Bezpečnostní databáze humanitárních pracovníků zaznamenala v letošním roce 164 útoků proti nevládním organizacím na celém světě z nichž k téměř polovině došlo v Afghánistánu, který tak překonal i Jižní Súdán nebo Sýrii, a je tak nejnebezpečnější zemí na světě. Tálibán přitom v minulosti uvedl, že na humanitární organizace a jejich pracovníky neútočí.

Kam dál?
Afghánistán: Rekordní počet zabitých humanitárních pracovníků  (15.12. 2010)

Zdroj: The West Australian (Austrálie)

---

Při útoku Tálibánu v Kábulu zemřeli dva slovenští vojáci a jeden Američan

Mezinárodní konvoj v hlavním městě Afghánistánu se stal terčem bombového útoku, při němž zemřeli tři vojáci. Dva z nich byli příslušníci slovenských speciálních jednotek. K útoku došlo asi kilometr od základny NATO Camp Phoenix. Zraněno bylo také šest civilistů.

K útoku se přihlásil Tálibán, který tvrdil, že usmrtil dvanáct zahraničních vojáků a poškodil čtyři vozidla. Slovenský ministr zahraničních věcí Miroslav Lajčák útok odsoudil a uvedl, že se Slovensko nenechá zastrašit a slovenští vojáci budou součástí mise ISAF až do jejího konce, který je naplánovaný na příští rok.

Kam dál?
Sebevrah v afghánském Kábulu zabil dva elitní slovenské vojáky (27.12. 2013)
NATO začne na jaře plánovat stažení z Afghánistánu (18.12. 2013)

Zdroj: SME (Slovensko)

---

Francie vyšle na pomoc Mali drony

Paříž do konce tohoto roku vyšle dvě bezpilotní letadla (tzv. drony) typu MQ-9 Reaper na pomoc Mali v boji proti ozbrojencům. Uvedl to francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian. Drony budou použity v boji proti al-Káidě v islámském Maghrebu (AQIM), která je západoafrickou odnoží al-Káidy. AQIM je spojencem Tuaregů, které v letošním roce Francie vytlačila z Mali.

Francie zakoupila dvojici Reaperů přímo od amerického letectva v červnu letošního roku, aby nemusela čekat, než je americký koncern General Atomics vyrobí.

Kam dál?
Velká Británie nepodpoří vývoj evropských dronů (19.12. 2013)
Evropa bude spolupracovat na vývoji nové generace dronů (20.11. 2013)

Zdroj: Defense News (USA)

koc; natoaktual.cz