natoaktual.cz

SPECIÁL: Víme, co máme

Pilotní série projektu na podporu
domácího obranného průmyslu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Sankce USA vůči Turecku jsou „bodnutím do zad“, tvrdí Erdogan

  14. srpna 2018  18:06
  Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. | foto: NATO Photos

  Sankce USA vůči Turecku jsou „bodnutím do zad“, tvrdí Erdogan

  Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan viní Spojené státy za vedení „ekonomické války proti celému světu“ kvůli tarifům, které uvalily na Turecko. Ty ještě zhoršily krizi turecké měny. „Jsme spolu v NATO a pak bodneš svého strategického partnera do zad,“ prohlásil Erdogan na adresu amerického prezidenta Donalda Trumpa. „Cílem této operace je, aby Turecko podlehlo ve všech oblastech od financí po politiku,“ tvrdí turecký prezident.

  Turecko se potýká s propadem liry na rekordně nízkou úroveň, kvůli nejistotě vytvořené vládní ekonomickou politikou a neshodami s USA. Turecký prezident ovšem za celou krizi viní cizí mocnosti a „ekonomické teroristy na sociálních sítích“.

  Kam dál?
  Propuštěný turecký důstojník vypovídá o dění v zemi (9.8. 2018)

  Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)

  ---

  Východní státy NATO zbrojí díky Putinovi, ne Trumpovi

  Zásluhy za opětovné zbrojení východních států Severoatlantické aliance nese spíše ruský prezident Vladimir Putin než jeho americký protějšek Donald Trump. Ten si za to často nárokuje uznání a prohlásil, že jeho požadavky přidaly 41 miliard do spojeneckých rozpočtů na obranu. Ve východním křídle NATO však dala impuls ke zbrojení ruská anexe Krymu, která se odehrála dlouho před Trumpovým zvolením.

  „Země na východní hranici Aliance nepotřebují Donalda Trumpa, aby zvyšovaly výdaje na obranu,“ prohlásil obranný analytik Tomáš Valášek. Podle NATO bude v tomto roce sedm z deseti největších nárůstů výdajů právě ve východních zemích Aliance.

  Zdroj: Bloomberg (USA)

  ---

  Porošenko: Nový ukrajinský zákon o národní bezpečnosti získal podporu NATO

  Nový zákon o národní bezpečnosti Ukrajiny získal podporu Severoatlantické aliance, uvedl ukrajinský prezident Petro Porošenko. Tato legislativa byla pozitivně přijata všemi partnery v NATO, napsal Porošenko na Facebook.

  Zákon, který byl schválen minulý měsíc, se soustředí na reformu ukrajinského obraného a bezpečnostního sektoru. Cílem je dostat ukrajinské ozbrojené síly na úroveň standardů NATO, a pomoci tím integraci Ukrajiny do Aliance, což je „základním zájmem“ země.

  Kam dál?
  Zvyšování kompatibility Ukrajiny s členy NATO je extrémně důležité, tvrdí Porošenko (6.8. 2018)

  Zdroj: Xinhua (Čína)

  ---

  Trump podepsal obranný zákon, který zvyšuje výdaje a cílí na Čínu

  Americký prezident Donald Trump podepsal zákon schvalující výdaje na národní obranu (NDAA). Na základě tohoto zákona dojde ke značnému zvýšení obranného rozpočtu USA, který bude v dalším roce 716 miliard dolarů. „Touto novou autorizací zvýšíme velikost a sílu naší armády tím, že nabere přidáme tisíce nových rekrutů do aktivní služby,“ prohlásil Trump. Každoročně schvalovaný zákon je letos pojmenován po senátorovi a válečném veteránovi Johnu McCainovi.

  Zákon také reflektuje vzrůstající konsenzus amerických představitelů, že Spojené státy musí dělat víc proti vzrůstající síle Ruska a Číny. Podle některých zákonodárců je tento zákon hlavně vůči Číně tvrdší než obvykle. Staví se proti mnoha krokům čínské vlády, včetně přítomnosti v Jihočínském moři a šíření komunistické propagandy v USA. Čína tento zákon odmítá jako snahu o vměšování do jejích vnitřních věcí.

  Kam dál?
  NATO a Čína obnovily vojenské rozhovory (12.6. 2018)

  Zdroj: Wall Street Journal (USA)

  ---

  Zpráva OSN: V Sýrii a Iráku je až 30 tisíc bojovníků Islámského státu

  Organizace Islámský stát (IS) má na území Iráku a Sýrie stále mezi 20 až 30 tisíci bojovníků, uvádí zpráva OSN. Navzdory vojenské porážce může IS stále provádět útoky uvnitř syrského území a má pod kontrolou malé ostrůvky teritoria na severovýchodě země. V Iráku žádné území nekontroluje, ale „zůstává aktivní skrze spící buňky“ a jeho bojovníci se skrývají v poušti. Dále se ve zprávě uvádí, že se „mezi nimi nachází stále významná složka několika tisíc zahraničních teroristů“.

  OSN také varuje před přítomností IS v dalších částech světa, jako je Sahel a Libye, a jejich úmyslem expandovat do Somálska. Velké množství zahraničních bojovníků si podle zprávy našlo cestu do Afghánistánu.

  Kam dál?
  Tálibán a IS bojují ve vzdálené afghánské provincii (28.6. 2018)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  kpa; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu