Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Rusové rozšiřují základny v Kaliningradské oblasti

Vydáno 18.10.2018

Ilustrační foto. Baterie systému S-400. | foto: MOD Russia

Rusové rozšiřují základny v Kaliningradské oblasti

Nové satelitní snímky, které získala americká CNN, ukazují rozšiřování ruských vojenských základen v Kaliningradské oblasti. Už dříve zde vzdušné snímky odhalily modernizaci skladu jaderných zbraní. Nové snímky pak odhalují značné modernizace na nejméně čtyřech základnách v regionu. Dochází ke stavbám nových bunkrů i železnic. Rozšířeno bylo i přístrojové vybavení letecké základny v Chalovsku.

Kaliningradská oblast je důležitá především kvůli své strategické poloze mezi Polskem, Litvou a Baltským mořem a je jedním z hlavních bodů tření mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí.

Kam dál?
Obavy Pobaltí z ruských raket v Kaliningradu narůstají (6.2. 2018)

Zdroj: CNN (USA)

---

Německo mění svůj přístup k otázkám bezpečnosti

Německo, tváří v tvář novým výzvám, upevňuje svou vazbu na NATO. V současné době například velí mezinárodního praporu v Litvě, jehož součástí jsou i čeští, belgičtí, norští, nizozemští a lucemburští vojáci. „Obyvatelé Litvy se mohou spolehnout na to, že německá armáda je tu proto, aby je chránila, zajistila jim pocit bezpečí a účastnila se společných cvičení,“ sdělila reportérovi BBC německá ministryně obrany Ursula von der Leyen a dodala: „Pokud by byl napaden jen jeden centimetr čtvereční území NATO, budeme stát při sobě, abychom ho ubránili.“

Ovšem dříve se Německo, především kvůli své minulosti, do vojenských operací příliš nezapojovalo. Nyní se však jeho přístup mění. Němci se zapojili do operace Kosovu a sehráli důležitou roli v Afghánistánu. To, co ovšem změnilo německý přístup především, byla ruská anexe Krymu a ruské akce na východní Ukrajině. A změna je to výrazná. Německo se přihlásilo jako jedna z vedoucích zemí pro alianční přítomnost v Pobaltí, zapojí se do největšího aliančního cvičení od studené války Trident Juncture 2018 a navýší také své výdaje na obranu.

Kam dál?
Je Německo troublemaker v NATO? Může být v budoucnu lídrem evropské bezpečnosti? (21.8. 2018)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Berlín bude hostit setkání NATO a obranného průmyslu

NATO-Industry Forum je místem setkávání představitelů Severoatlantické aliance a zástupců obranného a bezpečnostního průmyslu. Tématem číslo jedna bude plánování a vývoj do dalších let. Fórum zaštiťuje například generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, jeho náměstek pro obranné investice Camille Grand a vrchní alianční velitel pro transformaci generál André Lanata.

Setkání se budou soustředit například na zlepšení logistiky, zásobování a operačního rozhodování a využití nových a nezvyklých technologií při plánování a budování nových schopností Aliance s důrazem na autonomní systémy.

Kam dál?
Bundeswehr by si měl techniku opravovat sám, míní německý poslanec (21.3. 2018)

Zdroj: NATO

---

Alianční odstřelovači trénovali v Alpách

Vojenští odstřelovači z několika aliančních zemí trénovali v rakouských Alpách střelbu pod velkým úhlem, tedy na vzdálenost více než 300 metrů pod úhlem převyšujícím 15 stupňů.

„Představte si, celý proces střelby jako trojúhelník, kdy odstřelovač stojí na jeho vrcholu a zorná vzdálenost k cíli, který je na druhé straně, je větší, než je vzdálenost, kterou střela překoná po rovné trajektorii,“ řekl norský instruktor Alexander Rishovd. „Čím větší je úhel, tím větší je rozdíl mezi zornou vzdáleností a vzdáleností, při níž střelu působí gravitace,“ dodal.

Kam dál?
Odstřelovače prověřily pohyblivé cíle, střelba za jízdy i v letu (25.4. 2018)

Zdroj: Business Insider (USA)

---

Bulharsko se zapojí do alianční mise v Iráku

Dle vládního rozhodnutí by se měli čtyři příslušníci bulharské armády zúčastnit nedávno zahájené alianční mise v Iráku (NMI – NATO Mission Iraq). „Účast Bulharska v misi NMI je vyjádřením našeho zapojení do aliančního úsilí bojovat proti terorismu a do přípravy a budování iráckých bezpečnostních složek a institucí,“ oznámila vláda.

NMI byla zahájena v červenci na summitu NATO v Bruselu jako nebojová mise zaměřená na trénink a budování schopností iráckých sil. Tato mise bude již třetím zapojením Bulharska do misí v této blízkovýchodní zemi.

Kam dál?
Bulharsko nahradí staré stíhačky MiG-29 i obrněné transportéry (17.5. 2018)

Zdroj: Xinhua (Čína)

luk; natoaktual.cz