Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Příchod ruských vojáků ukončil americkou přítomnost v Nigeru

Vydáno 24.04.2024
Spojené státy ukončily svou vojenskou přítomnost v Nigeru po příchodu ruských ozbrojených sil do země.  

Ilustrační foto. | foto: African Union

Spolupráce Nigeru a Ruské federace byla vnímána jako nevyhnutelná po převratu, který svrhl demokraticky zvolenou vládu prezidenta Mohameda Bazouma. Nová orientace země na Moskvu je vnímaná jako strategické vítězství Kremlu.

Niger řídí vojenská junta kritizovaná Francií i Spojenými státy, které po převratu pozastavily vojenskou a ekonomickou pomoc ve výši téměř 600 milionů dolarů. Bezpečnostní a diplomatická spolupráce mezi Nigerem a Ruskem se od začátku roku zintenzivnila, přičemž ruské ministerstvo obrany v lednu prohlásilo, že obě země budou spolupracovat na „stabilizaci situace v regionu“. Vladimir Putin před měsícem telefonoval s vůdcem junty o plánu „rozvíjet vzájemně výhodnou spolupráci v různých oblastech“.

Stahování amerických jednotek ze země bylo zahájeno už v březnu, když mluvčí vojenské junty označil dohodu mezi nimi za nezákonnou a prohlásil, že „porušuje všechna ústavní pravidla“. Spojené státy o definitivním odchodu rozhodly minulý týden s tím, že přesun více než tisíce vojenských a civilních zaměstnanců může trvat měsíce. Osud amerických aktiv v zemi, včetně šest let staré základny bezpilotních letounů na severu země, je nejasný.

Zdroj: Financial Times(Velká Británie)

hon; natoaktual.cz