natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Rusko vyvíjí opatření proti evropskému štítu

  28. května 2013  20:10

  Odpálení antirakety SM-3 z amerického křižníku | foto: MDA

  Rusko vyvíjí opatření proti evropskému štítu

  Moskva připravuje vojensko-technologické opatření, které zamezí funkčnosti evropského protiraketového obranného štítu. Tvrdí to náměstek ruského ministra obrany Anatolij Antonov. Moskva se tak připravuje na možnost, že dojde k jednostrannému uzavření dohody mezi Severoatlantickou aliancí a USA ohledně protiraketového štítu v Evropě bez účasti Ruska jako rovného partnera. "Pokud bude americký protiraketový obranný štít vytvořen a zaměřen na oslabení nukleárního zastrašení, ministerstvo obrany učiní takové kroky, které neumožní USA dosáhnout žádného výsledku," řekl Antonov.

  Rusko již dříve vyjádřilo nesouhlas s vytvořením štítu v Evropě na základě jednostranné dohody mezi NATO a USA. Takové zařízení Rusko považuje za hrozbu pro svou vlastní bezpečnost a zároveň za největší překážku v rozvíjení bilaterálních vztahů. Moskva proto trvá na dlouhodobém právním ukotvení garancí, že systém nebude zaměřen proti Rusku, a zároveň na vytvoření společného řešení všech evropských zemí včetně Ruska, které by nahradilo stávají roli NATO.

  Kam dál?
  NATO: Snad se dosáhne ohledně protiraketového štítu s Ruskem dohody (23.5. 2013)

  Zdroj: UPI (USA)

  ---

  McCain nečekaně navštívil syrské rebely

  Představitelé syrské opozice se osobně setkali a diskutovali s americkým senátorem Johnem McCainem, který nečekaně navštívil Sýrii. McCain se setkal s veliteli Osvobozené syrské armády na různých místech země. Ti podle serveru Daily Beast žádali McCaina o zvýšení americké podpory pro syrské opoziční síly včetně poskytnutí těžké vojenské výzbroje, vytvoření bezletové zóny a vedení vzdušných útoků na pozice vládních vojsk a sil Hizballáhu.

  McCain je otevřeným kritikem politiky prezidenta Obamy vůči konfliktu v Sýrii a je podporovatelem agresivních vojenských kroků proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada. Návštěvu uskutečnil ve stejný den, kdy Evropská unie rozhodla o zvýšení embarga na dodávku zbraní syrské opozici. Sankce proti Asadovu režimu, které začnou platit 1. června, zůstaly beze změn.

  Kam dál?
  USA zdvojnásobí pomoc syrské opozici, rozšíří i dodávky vojenského vybavení (22.4. 2013)
  Bezletová zóna nad Sýrií není podle USA na pořadu dne (15.8. 2012)

  Zdroj: TIME (USA)

  ---

  Hagel: Nizozemsko je silným partnerem USA i NATO

  Americký ministr obrany Chuck Hagel vyzdvihl význam role, kterou má Nizozemsko v rámci Severoatlantické aliance a také ve vztahu se Spojenými státy. Stalo se tak během návštěvy jeho nizozemského protějšku Jeanine Hennis-Plasschaert v Pentagonu. Během společné diskuze se oba představitelé dotkli širokého záběru témat včetně programu Joint Strike Fighter, role NATO po odchodu většiny jednotek z Afghánistánu na konci roku 2014 a nynějšího konfliktu v Sýrii.

  Hagel zároveň poděkoval ministryni Hennis-Plasschaert za rozhodnutí Nizozemska podpořit umístění aliančních raket Patriot v Turecku. Závěrem pak zdůraznil potřebu další mezinárodní spolupráce v otázce konfliktu v Sýrii.

  Kam dál?
  Nizozemci ukončí svou výcvikovou misi v Afghánistánu dříve (14.3. 2013)
  NATO v Turecku aktivuje Patrioty (24.1. 2013)

  Zdroj: Ministerstvo obrany USA

  ---

  Taliban zaútočil na centrum Kábulu

  Centrem hlavního města Afghánistánu otřásly výbuchy, které mají na svědomí sebevražední atentátníci. K odpovědnosti za výbuchy se následně přihlásil Taliban. Útok se odehrál nedaleko nemocnice, kterou zřizuje zpravodajská služba NDS, a velitelství Afghánských sil veřejné ochrany, které má na starosti bezpečnost vládních klientů, včetně osob z mezinárodních firem. Útoky přišly týden poté, co minulý týden usmrtil sebevražedný atentátník pomocí automobilu s výbušninou patnáct lidí včetně pěti Američanů.

  Taliban koncem dubna oznámil začátek každoroční jarní ofenzivy, čímž otevřel klíčové období, v němž mají afghánské bezpečnostní složky převzít zodpovědnost za boj proti povstalcům. S rostoucím počtem oblastí, kde afghánské jednotky přebírají velení totiž vzrůstá počet útoků ze strany ozbrojenců. Podobné útoky navíc neustále dokazují, jak je hlavní město vůči ozbrojeným útokům zranitelné.

  Kam dál?
  Rusko: Vliv Talibanu v Afghánistánu a okolí poroste (24.5. 2013)
  Taliban podnikl největší útok letošní ofenzivy (22.5. 2013)
  Taliban se připravuje na vítězství, varují afghánské armádní špičky (21.5. 2013)

  Zdroj: France24 (Francie)

  ---

  Delegace NATO navštívila Bělehrad

  Nejvyšší představitelé Srbska přivítali delegaci Parlamentního shromáždění Severoatlantické aliance vedenou předsedkyní Podvýboru pro partnerství NATO Marit Nybakk. Delegace se setkala se srbským premiérem Ivicou Dačićem, se členy výboru pro obranu a mezinárodní otázky, výboru pro zahraniční otázky, výboru pro integraci do EU a výboru pro Kosovo a Metohiji.

  Nybakk zdůraznila význam regionální stability, přičemž poukázala na pokrok, který Srbsko učinilo ve vztazích se sousedními státy. Budoucí vstup Srbska do EU pak označila za krok, který přispěje k ekonomickému růstu regionu, a také za impuls pro spolupráci mezi zeměmi západního Balkánu. Zároveň vyjádřila očekávání, že jednotky KFOR i nadále zůstanou v oblasti Kosova a Metohije jako garance bezpečnosti pro Srby a jiné ne-Albánské obyvatele.

  Kam dál?
  Srbsko a Kosovo podepsaly přelomovou dohodu o normalizaci vztahů (22.4. 2013)

  Zdroj: InSerbia (Srbsko)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media