Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO uzavře své velitelství v Turecku

23. května 2013  13:29
Severoatlantická aliance | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

NATO uzavře své velitelství v Turecku

Severoatlantická aliance deaktivuje k červnu letošního roku své velitelství vzdušných sil v tureckém Izmiru. Uzavření velitelství je součástí plánu reorganizace a slučování velitelství NATO, podle kterého se mimo jiné sjednocené velitelství vzdušných sil NATO přesune na základnu u města Rammstein v Německu.

Základna v Izmiru sloužila Alianci od roku 1952, od roku 2004 ji pak využívalo velitelství spojeneckých sil s hlavní základnou u Neapole na ochranu jižních oblastí vzdušného prostoru NATO. S deaktivací velitelství vzdušných sil NATO v Izmiru však přítomnost Aliance v Turecku nekončí. Na stejnou základnu se totiž loni přesunulo sjednocené velitelství pozemních sil NATO.

Velitelství vzdušných sil v Izmiru hrálo například zásadní roli při plnění misí, jež byly součástí alianční operace Unified Protector v Libyi.

Kam dál?
NATO uzavře své velitelství v Heidelbergu (15.3. 2013)

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

---

Představitel USA vyzval Bosnu a Hercegovinu k reformám

Zástupce náměstka ministra zahraničí USA Philip Reeker vyzval Bosnu a Hercegovinu, aby provedla nezbytné reformy, pokud se chce ucházet o členství v NATO a Evropské unii. V průběhu přednášky na Americké univerzitě v Bosně vyzdvihnul pokroky, jichž země od devadesátých let dosáhla, a ubezpečil posluchače, že jsou jak USA, tak EU odhodlány napomoct Bosně v jejích euroatlantických ambicích.

Reeker také uvedl dvě slabiny, jimž momentálně země čelí. První je nedostatečná registrace vojenského materiálu, druhou poté pomalá implementace rozhodnutí Evropského dvora pro lidská práva v případě Sejdic-Finci. Podle Reekera se o těchto věcech jedná již několik let, i přes to se ani jednou nepodařilo dosáhnout politickým představitelům v daných otázkách dohody.

Kam dál?
NATO: Bosna musí pro členství v Alianci udělat víc (11.4. 2012)

Zdroj: Global Times (Čína)

---

Pentagon žádá další peníze na válku v Afghánistánu

Americké ministerstvo obrany odeslalo do Kongresu žádost o přidělení financí na válku v Afghánistánu na rok 2014. Pentagon si na pokrytí nákladů vyžádal finance o výši téměř 80 miliard dolarů, což je o 10 procent méně, než kolik bylo požadováno na pokrytí nákladů za rok 2013. Na stažení vojáků z Afghánistánu naplánované právě na rok 2014 má podle odhadů padnout 7 miliard dolarů. "Hlavním účelem je snížit dopady rozpočtových škrtů na připravenost, výcvik a údržbu materiálu," prohlásil o nižších finančních požadavcích tiskový mluvčí ministerstva obrany George Little.

Podle nedávné studie zabývající se výdaji spojenými s válkou v Afghánistánu a Iráku bude pouze léčba a péče každého z více než 866 tisíc vojáků zraněných v průběhu těchto válek stát americký rozpočet 2 miliony dolarů. Předpokládané souhrnné náklady by tak v této oblasti měly USA vyjít na 1,7 bilionu dolarů. Nejenom to dělá z obou válek nejdražší války v historii USA, veškeré náklady se vyšplhají až k šesti bilionům dolarů, tvrdí Linda Bilmes, z univerzity Harvard, která se výzkumem zabývala.

Zdroj: Press TV (Írán)

---

Rumunsko bude podporovat vztahy Ázerbájdžánu a NATO

Rumunsko v současnosti hraje důležitou roli v rozvoji, zlepšování a upevňování vztahů mezi Severoatlantickou aliancí a Ázerbájdžánem a v této roli bude i nadále pokračovat, prohlásil na konferenci zasvěcené energetické bezpečnosti pořádané v Baku velvyslanec Rumunska v Ázerbájdžánu Cristian Ciobanu. Ciobanu kromě toho vyzdvihl vysokou úroveň spolupráce na politické úrovni i v energetické oblasti.

Ázerbájdžán má být do budoucna především důležitým hráčem v zajišťování energetické bezpečnosti Evropy, domnívá se Ciobanu.

Kam dál?
Ázerbájdžán: NATO vyvažuje moc v regionu (5.4. 2013)

Zdroj: News.Az (Ázerbájdžán)

---

NATO: Snad se dosáhne ohledně protiraketového štítu s Ruskem dohody

Náměstek generálního tajemníka NATO Dirk Brengelmann se nechal slyšet, že doufá, že ruská delegace, jež je momentálně na oficiální návštěvě ve Washingtonu, dosáhne ohledně otázky aliančního protiraketového štítu dohody. Podle Brengelmanna fakt, že Severoatlantická aliance nemá, co se protiraketové obrany týká, vůči Rusku žádné právní závazky, neznamená, že obsah případné uzavřené dohody nebude naplněn. Při té příležitosti připomněl nabídku Aliance vyjádřenou na posledním summitu NATO v Chicagu ohledně ubezpečení Ruska, že alianční obranný systém není namířen proti Rusku. Na to Rusko reagovalo vyslovením požadavků právních záruk.

Americký prezident Barack Obama nedávno zaslal do Moskvy po svém poradci pro národní bezpečnost Tomu Donilonovi oficiální dopis, kde se dotýkal problematiky protiraketové obrany. Ruský prezident Vladimir Putin na to v reakci zaslal svému protějšku po speciální delegaci, která je momentálně ve Washingtonu, podobný dopis, kde shrnul body týkající se vzájemných i mezinárodních témat.

Kam dál?
Rusko žádá pravidelné schůzky ohledně raketové obrany (26.3. 2013)

Zdroj: InSerbia (Srbsko)

dun; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.