natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Rusko testuje nové rakety, tvrdí USA

  30. ledna 2014  16:44

  Start mezikontinentální střely. Ilustrační foto. | foto: USAF

  Rusko testuje nové rakety, tvrdí USA

  Spojené státy informovaly své spojence v Severoatlantické alianci, že Rusko otestovalo novou, ze země odpálenou raketu. Zkouška střely vzápětí vyvolala otázky, do jaké míry Moskva bere vážně smlouvu o nešíření těchto zbraní. Podle Američanů Rusko testuje nové rakety už od roku 2008. Smlouva z roku 1987 podepsaná Ronaldem Reaganem a Michailem Gorbačovem však zkoušky raket středního doletu zakazuje.

  „Spojené státy nikdy neváhají vyjádřit znepokojení nad neplněním mezinárodní smlouvy, Rusko není žádnou výjimkou,“ uvedla mluvčí amerického ministerstva zahraničí Jen Psaki. „Probíhá však šetření, a proto nechceme spekulovat o výsledku,“ dodala mluvčí.

  Kam dál?
  Rusko rozmístilo rakety u hranic s NATO, dostřelí i do Česka (16.12. 2013)

  Zdroj: The New York Times (USA)

  ---

  S novou německou vládou přichází robustnější zahraniční politika

  Nová německá konzervativně-středolevá koalice přichází s novou, agresivněji formulovanou zahraniční politikou, než tomu bylo u Německa v posledních letech zvykem. Ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier se nechal slyšet, že Evropa nemůže „nechat Francii samotnou“ v mírových misích v Africe. Ministryně obrany Ursula von der Leyen pak prohlásila, že není možné, aby si „země nevšímala vražd a znásilnění“, ke kterým na mnoha místech dochází.

  Německo se tak připravuje na vojenskou roli v Mali a pomůže také Francii, alespoň logisticky, ve Středoafrické republice. Už dříve Německo oznámilo, že pomůže zničit syrské chemické zbraně a hlasitě dalo najevo nespokojenost s tím, jak ukrajinská vláda odpovídá na protesty v ulicích.

  Kam dál?
  Německo pomůže se zničením syrských chemikálií (10.1. 2014)

  Zdroj: Yahoo News (USA)

  ---

  Za masakr v Jižním Súdánu můžou obě strany

  Šest týdnů trvající etnické násilí v Jižním Súdánu si vyžádalo až deset tisíc mrtvých a přes osm set tisíc lidí muselo opustit své domovy. „Příměří je jenom na papíře, vzájemná důvěra je v prachu,“ komentuje střety vládních sil a povstalců novinář z Džuby Mading Ngor.

  Vysoké představitele Organizace spojených národů velmi znepokojuje fakt, že konec smíru mezi stranami nutí lidi uchýlit se do velkých uprchlických táborů nastálo, což může snadno vyústit v humanitární katastrofu. „Pokud lidé nebudou spolupracovat, budoucnost této země je v troskách,“ uvedla koordinátorka pomoci OSN Valerie Amos.

  Kam dál?
  Obama vyslal skupinu vojáků do Jižního Súdánu (20.12. 2013)

  Zdroj: The Globe and Mail (Kanada)

  ---

  Šéf NATO pro transformaci: Zaměřme se na výcvik

  Vrchní velitel Severoatlantické aliance pro transformaci generál Jean-Paul Paloméros připouští, že rozpočtové problémy mají vliv na obrannou politiku členských zemí. Podle něj se NATO nyní musí zaměřit na výcvik a interoperabilitu. To však neznamená, že nejsou zapotřebí nové schopnosti. Existuje poptávka po lepším zpravodajství nebo sledování.

  „Tyto nové sofistikované platformy však nebudou zapotřebí, pokud nebudeme schopni na ně vycvičit lidi. Jsem velký fanoušek nových letounů, dronů, ale z předchozích zkušeností vím, že jsou úplně k ničemu, pokud neposkytnete svým lidem dostatečný výcvik,“ varuje Paloméros. „Je čas, abychom se znovu zaměřili na lidský faktor, ten je důležitý a zcela zásadní,“ dodal generál.

  Kam dál?
  Výcvik a spolupráce budou priority NATO po ukončení afghánské mise (15.1. 2013)

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Ve zprávě o stavu Unie Obama slíbil zavřít Guantánamo

  Americký prezident Barack Omaba se sice ve své výroční zprávě o stavu Unie věnoval spíše domácím záležitostem, zmínil však i pět zásadních zahraničněpolitických otázek. Podle něj jsou Spojené státy připraveny zůstat v Afghánistánu, pokud jim to Hamíd Karzáí dovolí. Sám Obama je pak dále připraven vetovat jakékoli sankce vůči Íránu, které by případně schválil kongres.

  I když ve zprávě o stavu Unie Obama uvedl, že stanovil „limit“ na údery bezpilotních letadel, kritici namítají, že ve skutečnosti nařídil mnohem více útoků na více místech než George Bush mladší. A dále předpokládají, že ani k naplnění slibu uzavřít věznici Guantánamo nakonec nedojde. S pomocí mezinárodní komunity pak Obama ujistil svět, že „zajistí Syřanům budoucnost, kterou si zaslouží – bez diktatury, teroru a strachu“.

  Zdroj: CS Monitor (USA)

  zuk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media