natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Rusko rozmístilo rakety u hranic s NATO, dostřelí i do Česka

    16. prosince 2013  14:33
    Rusko rozmístilo několik baterií taktických střel Iskander-M v Kaliningradské oblasti. S dostřelem 500 kilometrů odsud mohou zasáhnout prakticky jakékoli místo v Polsku, ale také například předměstí Berlína. Dolétnou i do Česka.  

    Rakety Iskander na mobilním odpalovacím zařízení během vojenské přehlídky v Moskvě | foto: Ruské ministerstvo obrany

    Snímky, na které upozornil německý list Bild, ukázaly, že Rusko v posledních měsících rozmístilo ve své exklávě a podél hranice s pobaltskými státy Litvou, Lotyšskem a Estonskem nejméně deset baterií taktických střel Iskander-M.

    Zprávu později potvrdil i mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov, podle kterého nejde o porušení žádných mezinárodních dohod.

    Iskander

    • Využívá jednostupňovou řízenou raketu 9M723K1 na tuhé palivo s neoddělitelnou bojovou hlavicí. Střela je řízenoa po celou dobu letové trajektorie. Raketa o délce 7,3 m, průměru 0,92 m a hmotnosti 3 800 kg může být opatřena vysoce explozivní, kazetovou nebo průbojnou bojovou hlavicí o hmotnosti 700 nebo 480 kg.
    • Navedení na cíl zabezpečuje inerciální naváděcí soustava, která v konečné fázi navedení využívá infračervené senzory. To umožňuje zasáhnout cíl s přesností až na 5 metrů.
    • Doba přípravy k odpálení se pohybuje v rozmezí 4 až 16 minut a prodleva mezi odpálením první a druhé rakety nepřesahuje minutu.
    • Zvláštností střely je skutečnost, že ke svému cíli neletí po klasické balistické dráze, ale po těžko určitelné trajektorii, charakteristické náhlými rychlými bočními odskoky v konečné fázi letu, kterou navíc doprovází vypouštění klamný cílů.

    Rakety s dosahem 500 kilometrů mohou nést konvenční i jaderné hlavice a jsou schopné z Kaliningradské oblasti zasáhnout prakticky libovolné místo v Polsku či v severní části České republiky.

    Ruskému deníku Izvěstija se podařilo pod podmínkou anonymity získat vyjádření vysoce postaveného důstojníka na velitelství ruských pozemních sil. Informaci potvrdil s tím, že "střely jsou rozmístěny v oblasti už rok a půl" a že "je nepochopitelné, proč to (u německých médií) vyvolalo takovou paniku právě nyní".

    Rozmístěním raket Iskander hrozilo Rusko v minulosti již několikrát. Především v reakci na plány protiraketové obrany USA za prezidenta George W. Bushe. Tehdy Moskva odmítala umístění radarové stanice v Česku a základnu antiraket v Polsku. "Po nástupu Baracka Obamy a rekonfiguraci protiraketové obrany své výhrůžky Moskva stáhla," připomněl expert na jaderné zbraně a protiraketovou obranu Petr Suchý.

    Rusko zesiluje tlak

    Raketa Iskander, v kódování NATO označovaná jako SS-26 Stone, je považována za vysoce mobilní a velmi přesnou zbraň určenou k ničení protivzdušné a protiraketové obrany nepřítele.

    Konstrukce střely využívá technologie "Stealth", což ji činí prakticky neviditelnou pro radary. Často je označována zanejlepší zbraň svého druhu na světě. Především pro své schopnosti prorazit systémy protiraketové obrany jako Patriot nebo Arrow.

    Podle Petra Suchého lze rozmístění chápat jako první kroksílícího tlaku Ruska na spojence v NATO, aby přehodnotili budování svého protiraketového deštníku nad Evropou. Ačkoliv Aliance Rusko k výstavbě systému přizvala, obě strany se za několik let jednání nemohou na formě spolupráce dohodnout.

    "Moskva zjistila, že sílící asertivita mu dosud přinášela spíše pozitivní výsledky. Jde jednoznačně o snahu rozštěpit spojence v NATO v názoru na další budování protiraketové obrany," konstatoval Suchý.

    Podle něj lze očekávat, že Rusko bude podobnými kroky v budoucnu tlak ještě stupňovat. Především v souvislosti s blížícím se rozmístění amerických antiraket pro ničení balistických střel v Rumunsku a Polsku v letech 2015 a 2017.

    "I to by mělo podtrhnout, jak bezpředmětným se stává dojednané stahování amerických taktických jaderných zbraní z Evropy," dodal Suchý.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media