Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Rusko označilo tureckou invazi do Sýrie za „nepřijatelnou“

16. října 2019  16:25
Ruský prezident Vladimir Putin a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan | foto: kremlin.ru

Rusko označilo tureckou invazi do Sýrie za „nepřijatelnou“

„Nedomluvili jsme se s Turky na ničem ohledně jejich přítomnosti v Sýrii a neschvalujeme jejich jednání,“ prohlásil zvláštní ruský vyslanec pro Sýrii Alexandr Lavrentiev. Vyslanec dále uvedl, že turecká přítomnost v Sýrii nesmí být stálá. Rusko naopak podporuje síly syrského režimu, které by podle něj měly zajistit bezpečnost podél celé turecko-syrské hranice.

Ruský prezident Vladimir Putin mezitím pozval svého tureckého protějška Recepa Tayyipa Erdogana, aby ho navštívil v Moskvě k urgentnímu jednání. Turecký prezident s návštěvou souhlasil.

Kam dál?
Evropské země pozastavují vývoz zbraní do Turecka (15.10. 2019)

Zdroj: Reuters (USA)

---

Bývalí britští velitelé kritizují Trumpa za stažení ze Sýrie

Skupina bývalých velitelů britské armády odsoudila rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa ohledně stažení jednotek ze Sýrie, uvedl deník Independent. Stažení amerických jednotek kvůli turecké ofenzívě podle nich umožní opětovný vzestup Islámského státu a otevře větší prostor pro působení Ruska a Íránu v oblasti.

„Trumpova administrativa přijala rozhodnutí, která je velmi obtížné pochopit,“ uvedl například bývalý velitel britské armády generál David Richards.

Postoj bývalých velitelů kontrastuje s prohlášeními současného britského ministra obrany Bena Wallace, který se snažil obhájit tureckou ofenzívu jako obranný prostředek. „Turecko musí udělat to, co je třeba, aby se ubránilo,“ prohlásil Wallace před Parlamentním shromážděním Severoatlantické aliance.

Kam dál?
Americký ministr obrany chce donutit spojence, aby zatlačili na Turecko (15.10. 2019)

Zdroj: Independent (Velká Británie)

---

Vyloučení Turecka z NATO? Američtí kongresmani jsou pro, Norsko proti

Americký demokratický kongresman Eric Swalwell navrhl, aby bylo Turecko vyloučeno ze Severoatlantické aliance kvůli ofenzívě na severu Sýrie. „Nemyslím si, že jsou dnes spojencem, ale to se může změnit,“ uvedl Swalwell. Stejně tak senátor Lindsey Graham a další zákonodárci požadují pozastavení tureckého členství v NATO.

K vyloučení Turecka z NATO se vyjádřila i norská premiérka Erna Solberg. „Myslím, že je lepší mít Turecko uvnitř NATO než mimo něj,“ prohlásila Solberg. Norsko jinak tureckou ofenzívu ostře kritizuje.

Kam dál?
Turecká operace v Sýrii prověří vztah s NATO (14.10. 2019)

Zdroj: Newsweek (USA), Anadolu Agency (Turecko)

---

Americká armáda „demonstruje sílu“ poté, co se k ní přiblížily turecké stíhačky

Americké vojenské letouny v Sýrii provedly „demonstraci síly“ poté, co se k Američanům příliš přiblížili turečtí vojáci, uvedl armádní představitel. Americké vojenské letouny proto přeletěly nad oblastí na severovýchodě Sýrie, kde jsou američtí vojáci umístěni. Turci se poté stáhli.

USA také uvalily na Turecko ekonomické sankce a požadují, aby bylo okamžitě vyhlášeno příměří. Turecko mezitím postoupilo ve své ofenzívě k městu Manbidž, které obsadila syrská armáda podporovaná Ruskem.

Kam dál?
Americké jaderné bomby na turecké základně jsou další komplikací v americko-tureckých vztazích (14.10. 2019)

Zdroj: CNBC (USA)

---

U Airbusu se našly další tajné dokumenty německé armády

Při vyšetřování zaměstnanců firmy Airbus bylo nalezeno ještě více tajných dokumentů německé armády, než bylo očekáváno. Vyšetřovatelé nalezli v emailových schránkách zaměstnanců Airbusu přes sto dokumentů bundeswehru zahrnujících plány rozpočtu, nákupů a vývoje nových zbraňových systémů.

Společnost Airbus sama nahlásila na státním zastupitelství v Mnichově, že nalezla u zaměstnanců pobočky v Ottobrunnu důvěrné dokumenty německé armády. Na základě nalezených dokumentů však může být Airbus vyloučen z obranných zakázek, protože mu poskytují konkurenční výhodu.

Kam dál?
Vývoz německých zbraní může být letos rekordní (8.10. 2019)

Zdroj: Der Spiegel (Německo)

kpa; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.