natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Rusko je připraveno pomoci Afghánistánu po odchodu NATO

  11. listopadu 2014  13:22

  Ruský prezident Vladimir Putin. | foto: Vláda RF

  Rusko je připraveno pomoci Afghánistánu po odchodu NATO

  Afghánistán může po odchodu vojáků Severoatlantické aliance počítat s podporou Ruska. „Chápeme, že odchod mezinárodního vojenského kontingentu situaci v Afghánistánu neulehčí. V případě potřeby proto budeme připraveni podat Kábulu pomocnou ruku, aby Afghánistán zůstal stabilní a s perspektivou rozvoje,“ uvedl ruský prezident Vladimir Putin při setkání představitelů členských států Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO).

  „Doufám, že po roce 2014 nebude Rusko stejné, jako bylo před třinácti lety. Změny a přehodnocení politického postoje Ruska vůči Kábulu společně s velkými energetickými projekty dalších asijských zemí mohou Afghánistánu pomoci v oblasti politické, ekonomické i sociální,“ myslí si afghánská politička Shukria Barakzai.

  Kam dál?
  Vycvičíme afghánské důstojníky, navrhuje šéf pákistánské armády (7.11. 2014)

  Zdroj: Ottawa Citizen (Kanada)

  ---

  Stále více Černohorců je pro vstup do NATO

  Za poslední rok a půl vzrostla podpora obyvatel Černé Hory vstupu do Severoatlantické aliance o 4,4 procenta. Podle úřadů a odborníků je to kvůli krizím na Ukrajině a v Sýrii, ale i díky práci neziskových organizací, díky nimž mají Černohorci lepší přístup k informacím. V současnosti by tak se vstupem Černé Hory do NATO podle černohorského Centra pro demokracii a lidská práva (CEDEM) souhlasilo 35 % Černohorců. Současně podíl obyvatel, kteří se staví ke vstupu Černé Hory do NATO negativně, se snížil o 8 % na současných 44,5 procenta. Zbylých 20 procent lidí by při hlasování váhalo.

  Podle Nenada Koprivici z CEDEM integrace do NATO velmi silně souvisí se vstupem do EU. „NATO je vojensko-politická organizace, která je vázána stejnými hodnotami, principy a cíli jako EU. Dvaadvacet členských států EU je také v NATO. Z toho důvodu bychom se měli na NATO dívat jako na alianci hodnot.“

  Kam dál?
  Rasmussen nabádá Makedonce, aby pokračovali v reformách (26.5. 2014)

  Zdroj: Eurasia Review (USA)

  ---

  Některé státy NATO „zničily“ globální protiteroristickou koalici, myslí si Bordjuža

  Kroky některých členských států Severoatlantické aliance vedly ke kolapsu globální protiteroristické koalice a ke vzniku nových organizovaných teroristických skupin. Tvrdí to generální tajemník Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO) Nikolaj Bordjuža. Podle něj jsou snahy o společný postup v boji proti terorismu, které následovaly bezprostředně po teroristických útocích z 11. září 2001, hudbou minulosti. „Osobní ambice některých představitelů a zájmy určitých skupin v současné době převažují. Protiteroristická koalice přestala existovat, protože v současnosti neexistuje žádná spolupráce se Spojenými státy a Severoatlantickou aliancí,“ uvedl Bordjuža.

  Generální tajemník CSTO dále upozornil na nebezpečí navrátilců, kteří prošli výcvikem v táborech ozbrojenců v různých konfliktech na světě. V současnosti tímto procesem prochází tisíce dobrovolníků z Evropy a stovky lidí ze zemí CSTO. „Nemůžeme tuto skutečnost ignorovat, jelikož tito lidé se vrátí a budou chtít prosadit svoje vidění světa pomocí zbraní.“

  Kam dál?
  Proti Islámskému státu stojí obří koalice, bojují jen někteří (16.10. 2014)

  Zdroj: Belta (Bělorusko)

  ---

  V Arménii probíhá týden NATO

  Týden Severoatlantické aliance právě probíhá v jihokavkazské Arménii. Při této příležitosti promluvil v arménštině americký velvyslanec John Heffern, podle jehož slov partnerství Jerevanu s NATO „znamená bezpečnost a obranné reformy“. Během týdne NATO bude uspořádán videomost mezi vojáky na misích v Kosovu a Afghánistánu a jejich rodinami v Arménii, plánována je také návštěva arménského ministerstva obrany nebo setkání velvyslanců některých zemí NATO se studenty a učiteli Státní univerzity v Jerevanu.

  Kam dál?
  V Ázerbájdžánu probíhá týden NATO (3.11. 2014)

  Zdroj: Public Radio of Armenia (Arménie)

  ---

  Do Iráku dorazili američtí vojáci, mají radit iráckým silám při boji proti IS

  Američtí vojáci dorazili do západoirácké provincie Anbar, aby nabídli podporu pozemním silám v boji proti džihádistům z Islámského státu. Pentagon uvedl, že skupina 50 amerických vojáků se nachází na letecké základně al-Asad, kde mapuje zařízení pro potenciální operaci, jejímž cílem by bylo asistovat a radit silám irácké vlády. Vojáci jsou vyzbrojení jen pro svoji obranu, nebudou vyzbrojovat sunnitské kmeny v oblasti.

  V Iráku je nyní asi 1 500 amerických vojáků – především v Bagdádu a Erbílu, kde chrání americká zařízení a radí iráckým vojákům. Minulý týden americký prezident Barack Obama schválil vyslání dalšího jeden a půl tisíce amerických vojáků, jejichž prací bude poradní činnost a také výcvik iráckých a kurdských sil bojujících proti IS.

  Kam dál?
  Kanadské stíhačky podnikly první nálet na IS (5.11. 2014)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media