natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Rusko chce zlepšit spolupráci s NATO

  24. května 2013  14:04

  NATO - Rusko. | foto: NATO Photos

  Rusko chce zlepšit spolupráci s NATO

  Rusko je nespokojené se vztahem se Severoatlantickou aliancí a chce zlepšit vzájemnou spolupráci. Řekl to ruský ministr obrany Sergej Shoigu na bezpečnostní konferenci členských států NATO a Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti v Moskvě. Za největší problém ve vzájemných vztazích shledává otázku protiraketové obrany, která by mohla ovlivnit obranné zájmy Ruska. Podle šéfa administrativy Kremlu Sergeje Ivanova "ze strany NATO stále převažuje logika unilaterálních kroků, když Aliance nebere ohled na zájmy ostatních zemí", a postup západu nevyhnutelně podkopává vzájemnou důvěru.

  Rusko usiluje o mezinárodní garanci toho, že NATO zaměří svůj protiraketový systém pouze na hrozby pocházející z prostoru mimo euro-atlantický region. Podle Ivanova může fungující mechanismus zaručit jen multilaterální mezinárodní dohoda. Jiný ruský významný diplomat dodal, že Rusko je připraveno najít společné řešení přijatelné pro všechny zainteresované strany.

  Kam dál?
  Lavrov: Ruská základna v Bělorusku není namířena proti NATO (13.5. 2013)
  Reset vztahů USA-Rusko se zadrhl, tvrdí SACEUR (12.4. 2013)

  Zdroj: Xinhua (Čína)

  ---

  NATO a Ázerbájdžán se shodují na budoucím pokračování spolupráce

  Ministr zahraničí Ázerbájdžánu Elmar Mammadyarov přijal náměstka generálního tajemníka Severoatlantické aliance pro nové bezpečnostní hrozby Gabora Iklodiho. Společně mluvili mimo jiné o pokračování spolupráce mezi Ázerbájdžánem a NATO. Mammadyarov vyjádřil spokojenost s dosavadní úrovní spolupráce, vyzdvihl přínos své země pro mír a stabilitu v regionu a přislíbil, že Ázerbájdžán bude v tomto směru pokračovat i v budoucnosti. Obě strany také diskutovaly svůj pohled na vývoj rozšiřující se spolupráce mezi Aliancí a Ázerbájdžánem stejně jako různé formy zapojení Ázerbájdžánu do spolupráce na mezinárodní i regionální úrovni.

  Společně se oba představitelé dotkli i tématu arménsko-ázerbájdžánského konfliktu, který Mammadyarov považuje za největší překážku trvalého míru a stability v regionu. Prvním krokem podle něj musí být odchod arménských ozbrojených složek z okupovaných oblastí.

  Kam dál?
  Ázerbájdžán: NATO vyvažuje moc v regionu (5.4. 2013)
  Energetická bezpečnost na Kavkaze: NATO by se mělo více zapojit (23.11. 2012)

  Zdroj: Trend (Ázerbájdžán)

  ---

  Rusko: Vliv Talibanu v Afghánistánu a okolí poroste

  Podle šéfa Ruské vojenské zpravodajské služby (GRU) Igora Serguna dojde po stažení vojáků ISAF z Afghánistánu na konci roku 2014 k nárůstu hrozeb terorismu a náboženského extremismu. "V zemi je již fungující diverzifikovaná teroristická síť, která zahrnuje také výcvikové tábory pro sebevražedné atentátníky, a Taliban je úzce napojen na zahraniční teroristické skupiny. Bojovníci těchto skupin získali v Afghánistánu bojovou zkušenost a mohli by být vysláni na jiná konfliktní místa po celém světě," řekl Sergun.

  Již dříve upozornil generální tajemník Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti Nikolaj Bordyuzha na to, že se nestabilita přesune také do oblastí sousedících s Afghánistánem a že se zvýší vliv extremistických skupin s tím, jak budou do sousedních zemí pronikat myšlenky islámského fundamentalismu.

  Sergun se také vyjádřil k situaci v Sýrii, která se podle něj může stát destabilizačním prvkem pro širší region. Zároveň také varoval před evropskými podporovateli džihádu, kteří nyní v Sýrii získávají bojové zkušenosti a po návratu do Evropy by mohli představovat problém pro evropské státy.

  Kam dál?
  Rasmussen: NATO z Afghánistánu perfektní stát nevybuduje (22.5. 2013)
  Taliban se připravuje na vítězství, varují afghánské armádní špičky (21.5. 2013)
  NATO a afghánské síly čelí jarní ofenzivě Talibanu (20.5. 2013)

  Zdroj: Times of India (Indie)

  ---

  Írán nesouhlasí s americkými základnami v Afghánistánu

  Ministr zahraničí Íránu Ali Akbar Salehi zopakoval nesouhlas své země se zachováním amerických základen v Afghánistánu po odchodu aliančních jednotek na konci roku 2014. Řekl to během návštěvy zmocněnce OSN pro Afghánistán Jána Kubiše. Podle Salehiho by měly zodpovědnost za bezpečnost celé země převzít afghánské bezpečnostní složky. Ján Kubiš během své návštěvy naléhal na Írán, aby podpořil politickou tranzici v Afghánistánu a tamní volby a vyzdvihl klíčovou roli Íránu v regionu.

  Reakce Íránu je odpovědí na jednání mezi Kábulem a Washingtonem o bilaterální bezpečnostní dohodě. Podle ní by mělo po odchodu většiny aliančních vojáků z Afghánistánu zůstat v zemi devět amerických základen. Uzavření dohody však afghánský prezident Hamíd Karzáí podmínil ekonomickými a bezpečnostními zárukami ze strany USA.

  Kam dál?
  Karzáí chce nejdříve mír, potom bezpečnostní pakt s USA (9.5. 2013)

  Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

  ---

  Obama obhajoval používání dronů

  Americký prezident Barack Obama hájil používání bezpilotních letadel tzv. dronů jakožto legální, nezbytný a efektivní nástroj, který pomáhá americkému úsilí při boji proti terorismu. Jeho proslov na Univerzitě národní obrany následoval po nedávném zveřejnění úmrtí čtyřech amerických občanů při použití dronů v zahraničních operacích.

  Zástupci demokratů i republikánů v americkém Kongresu v nedávné době požadovali od Obamy vyjádření k používání dronů. Negativní nálada v Kongresu se zvedla především v souvislosti s častými situacemi, v nichž důsledkem použití dronů umírají civilisté. Tato umrtí označil Obama, za "těžká fakta", se kterými je potřeba se vypořádat.

  Obama se ve své řeči věnoval také problematice uzavření věznice Guantanámo. Její uzavření obhajoval mimo jiné skutečností, že z žádného amerického vysoce střeženého vězení nikdy žádný vězeň neutekl a není proto potřeba zachovávat zařízení, které nikdy nemělo být vytvořeno.

  Kam dál?
  Pentagon chce do pěti let vybavit bezpilotní letouny špičkovými lasery (11.12. 2012)

  Zdroj: Al-Jazeera (Katar)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media