natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Putin zkritizoval ISAF kvůli drogám v Afghánistánu

    9. května 2013  21:20

    Ruský prezident Vladimir Putin. | foto: Vláda RF

    Putin zkritizoval ISAF kvůli drogám v Afghánistánu

    Ruský prezident Vladimir Putin zkritizoval počínání aliančních jednotek ISAF kvůli rostoucí produkci drog v Afghánistánu. Severoatlantická aliance podle jeho prohlášení nepodnikla potřebné kroky k potírání produkce opia, což podle něj v blízké budoucnosti povede k dalšímu nárůstu pašování do okolních zemí včetně Ruska. Podle ruských zdrojů se dnes v Afghánistánu vyrábí čtyřicetinásobné množství heroinu, než tomu bylo před deseti lety.

    Putin ve svém projevu zkritizoval také celkovou misi NATO v Afghánistánu když řekl, že "zahraniční vojska v čele s USA nedosáhly průlomu v boji s teroristy a radikálními skupinami". Aktivita těchto skupin se podle jeho slov navíc v poslední době zvýšila.

    Kam dál?
    NATO v Afghánistánu částečně dosáhlo svých cílů (26.4. 2013)
    OSN: Produkce opia v Afghánistánu v roce 2013 poroste (19.4. 2013)

    Zdroj: Khaama (Afghánistán)

    ---

    Čína odmítla obvinění z kyberšpionáže

    Peking popřel obvinění USA, které označilo Čínu za původce kyberšpionáží namířených proti vládě Spojených států a americkým obchodním společnostem. Čínské ministerstvo zahraničí označilo americké obvinění za nezodpovědné. Mluvčí ministerstva ve stanovisku uvedl, že "vývoj Číny je veden mírovou cestou", a dodal, že Peking je rezolutně proti jakékoli formě kyberútoků.

    Nejedná se přitom o první případ, kdy byly původci kyberšpionáže vysledováni v čínské armádě. Letos v únoru publikovala soukromá americká bezpečnostní firma Mandiant zprávu, v níž označila za původce kyberútoků část čínské lidové armády známou jako "Jednotka 61398". Podle zprávy tato jednotka zaútočila ze Šanghaje proti nejméně 141 americkým společnostem.

    Kam dál?
    Za kyberšpionáží stojí čínská vláda a armáda, tvrdí Pentagon (7.5. 2013)
    Čína pokukuje po spolupráci s USA v oblasti kyberbezpečnosti (25.4. 2013)
    Za masivními kyberútoky stojí čínská armáda, tvrdí zpráva (20.2. 2013)

    Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

    ---

    USA a Rusko se shodly na mírovém procesu v Sýrii

    Spojené státy a Rusko se shodly na spolupráci při zajištění mírového procesu v Sýrii a společně by tak měly dovést znepřátelené strany k vyjednávacímu stolu. Po společném jednání s americkým ministrem zahraničí Johnem Kerrym to oznámil jeho ruský protějšek Sergej Lavrov. Obě strany se dohodly na svolání mezinárodní konference o Sýrii, která by se mohla konat již koncem tohoto měsíce.

    Konference by měla navázat na Ženevskou mírovou konferenci z června 2012. Z té vyšel požadavek, aby syrská vláda a opozice vytvořily přechodnou vládu. Proces se však kvůli požadavku USA, aby před začátkem mírových rozhovorů prezident Bašár Asad odstoupil. Americký postoj se ale změnil, jelikož Kerry souhlasil s ruskou stranou, aby o osudu Asada rozhodli sami Syřané.

    Kerry zároveň varoval, že neúspěch jednání by vrhl Sýrii do chaosu a etnických čistek a znamenal by nebezpečí pro stabilitu regionu Blízkého východu. Jednou z hrozeb současné Sýrie je totiž mimo jiné její přitažlivost pro extremisty a příslušníky al-Káidy.

    Kam dál?
    USA zdvojnásobí pomoc syrské opozici, rozšíří i dodávky vojenského vybavení (22. 4. 2013)
    Neútočte na Sýrii, varuje Rusko Alianci a země Středního východu (3.10. 2012)
    Rasmussen vyzval Rusko k řešení situace v Sýrii (16.7. 2012)

    Zdroj: The Hindu (Indie)

    ---

    Karzáí chce nejdříve mír, potom bezpečnostní pakt s USA

    Afghánský prezident Hamíd Karzáí řekl, že Spojené státy mohou v Afghánistánu vybudovat vojenské základny po uzavření Bilaterální bezpečnostní smlouvy (BSA). Tu však hodlá uzavřít až v momentě, kdy bude v zemi panovat mír a bezpečí. Svým prohlášením dal zároveň najevo zájem americké armády ponechat v devíti největších afghánských městech vojenské základny.

    Další z podmínek je také pomoc Američanů při budováním vodních přehrad a elektráren. Karzáí rovněž dodal, že Afghánistán bude udržovat vyrovnané vztahy s ostatními národy, čímž uklidní obavy svých sousedů. Pokud by došlo k uzavření kontroverzní dohody BSA, americká armáda by měla garantovánu přítomnost na území Afghánistánu po dobu dalších několika let.

    Kam dál?
    Afghánská armáda převezme do dvou měsíců plné velení nad operacemi (3.5. 2013)
    Indie a Rusko se shodují na afghánském míru, na stahování ISAF nikoli (30.4. 2013)
    Velitel ISAF: Bezpečnost v Afghánistánu se zlepšuje (25.4. 2013)

    Zdroj: Xinhua (Čína)

    ---

    Americké letectvo suspendovalo 17 důstojníků zodpovědných za jaderné rakety

    Letectvo Spojených států amerických zbavilo povinností sedmnáct důstojníků, kteří byli zodpovědní za připravenost jaderných raket Minuteman III. K tomuto kroku došlo po inspekci na americké základně Minot v Severní Dakotě. Všichni suspendovaní ukázali nedostatečné schopnosti při testu odpalování raket. Podle zprávy AP však nedošlo k ohrožení bezpečnosti.

    Minuteman III jsou mezikontinentální balistické střely, které jsou schopny nést několik jaderných hlavic. Je to jediná pozemní část americké nukleární triády, která dále zahrnuje jaderné rakety odpalované z námořních plavidel a bomby dopravované pomocí bombardérů.

    Kam dál?
    USA odkládají kvůli napětí v Severní Koreji test rakety (8.4. 2013)

    Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

    koc; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media