Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Rusko chce jednat s NATO o Gruzii

Vydáno 27.02.2009
Rusko chce jednat s NATO o Gruzii
Rusko je připraveno hovořit se Severoatlantickou aliancí o srpnové válce v Gruzii, agentuře AFP to včera sdělil ruský velvyslanec při NATO Dmitrij Rogozin. Podle něj je Moskva kvůli obnovení formálních vztahů s Aliancí ochotná uspořádat zvláštní setkání Rady NATO-Rusko, jež by se mělo zabývat kavkazským konfliktem. Jedinou podmínkou ruské strany je přítomnost zástupce generálního štábu ruské armády, který by mohl vysvětlit ruský pohled na události, jež k srpnovému konfliktu vedly.

Rogozin dále řekl, že schůzka by se mohla také zaměřit na ruský projekt vybudování základen v Abcházii a Jižní Osetii, dvou gruzínských separatistických regionech, jež Moskva za všeobecné nevole uznala jako nezávislé státy.

Podle aliančních diplomatů má několik států na obnovení formálních schůzek zájem. Francie, Německo, Itálie, Norsko, Španělsko a v poslední době i Velká Británie zastávají názor, že sankce vůči Rusku jsou kontraproduktivní a že vztahy je třeba obnovit, obzvlášť když tak učinila i Evropská unie. Několik středoevropských států, zejména ČR, a Kanada, kde žije početná gruzínská komunita, brzkou normalizaci vztahů odmítá. Podle nich Moskva s plánovanými základnami v obou separatistických provinciích překročila přijatelnou mez.

Čtěte také:
Rusko doufá v oteplení vztahů s NATO

Zdroj: AFP (Francie)

---

Rusko-ukrajinská radarová spolupráce skončila
Dva ukrajinské radary systému včasného varování přestaly sdílet informace s Ruskem, protože příslušná dohoda obou států byla zrušena. Oznámila to Ukrajinská vesmírná agentura. Ruská média uvedla, že Moskva jako náhradu uvedla do provozu svůj vlastní systém v Armaviru.

Rusko zrušilo dohodu o výměně radarových informací minulý rok. Podle něj byly tyto systémy zastaralé a navíc by bylo „nemyslitelné“ mít takováto zařízení v zemi, jež aspiruje na členství v Severoatlantické alianci.

Ukrajinští představitelé prohlásili, že by jejich radarové systémy – v Mukačevu u hranic s Maďarskem a v Sevastopolu na jihu země - mohly být integrovány do sítě EU a NATO.

Čtěte také:
NATO: Gruzie a Ukrajina ještě musí reformovat
Krym zažil demonstraci proti NATO

Zdroj: Kyiv Post (Ukrajina)

---

Taliban chce v Afghánistánu mír - bez NATO
V zájmu dosažení míru je Taliban ochoten spolupracovat se všemi afghánskými skupinami, ale problémy země mohou být vyřešeny jedině po odchodu všech zahraničních jednotek, prohlásil ve středu vysoce postavený představitel povstalecké organizace. Mulla Mutassin, člen politické rady Talibanu a před rokem 2001 afghánský ministr financí, v interview pro časopis al-Samoud uvedl, že Taliban má zájem na široce postaveném dialogu, jenž by vedl k „pozitivním a plodným výsledkům“.

Mutassin, považovaný za blízkého spolupracovníka šéfa Talibanu mully Mohammada Umara, v rozhovoru zdůraznil, že strategie nového amerického prezidenta Baracka Obamy - vyslání dalších 17 000 vojáků - je „nesmyslná“ a že jediným řešením konfliktu je okamžité stažení všech zahraničních vojáků ze země.

Dosud byly výzvy afghánského prezidenta Hamída Karzáího k jednání s Talibanem ze strany militantů vždy odmítnuty. Mutassinovo prohlášení je však signálem lehce přístupnějšího postoje Talibanu vůči současné afghánské vládě. Tvrdá linie vůči zahraničním jednotkám zůstává beze změn.

Čtěte také:
Příměří v Pákistánu umožní Talibanu útočit v Afghánistánu
Brown: Vyjednávání s Talibanem je nepravděpodobné
USA podporují návrh na vyjednávání s Talibanem

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Sikorski: Protiraketový štít už pro Polsko není prioritou
Projekt protiraketového štítu už pro Polsko není klíčovou záležitostí, v rozhovoru pro americká média to prohlásil polský ministr zahraničí Radoslav Sikorski. Podle něj se nyní jeho země soustředí na další součásti bezpečnostní dohody, kterou obě země podepsaly loni v srpnu. Největší zájem má Varšava o americké rakety Patriot.

Sikorski řekl, že ačkoliv Polsko za tuto dohodu zaplatilo značnou politickou cenu, nehodlá jeho vláda v projektu protiraketové obrany hrát roli lobbisty. V otázce íránského jaderného programu, vůči němuž by měl být celý projekt namířen, zůstává Sikorski skeptický. „Opravdu ty bomby i rakety chtějí a je velmi těžké je zastavit,“ uvedl na adresu současného íránského režimu.

V posledních měsících došlo i k oteplení vztahů mezi Polskem a Ruskem - vzájemná obchodní výměna se podle Sikorského pohybuje kolem 14 miliard eur. Varšava přestala blokovat ruské rozhovory o rámcové dohodě s Evropskou unií a také ruské snahy o vstup do Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD). „Všichni chceme mít s Ruskem ty nejlepší možné vztahy,“ komentoval nedávný vývoj Sikorski.

Čtěte také:
Polsko dodrží závazky ohledně protiraket
Polsko doufá v dokončení protiraketového štítu

Zdroj: Bloomberg (USA)  

---

McCain: USA v Afghánistánu prohrávají
Bývalý republikánský kandidát na post amerického prezidenta John McCain ve středu prohlásil, že Spojené státy prohrávají válku v Afghánistánu. Během svého vystoupení ve washingtonském think-tanku American Enterprise Institute arizonský senátor a služebně nejstarší člen senátního výboru pro ozbrojené síly vyslovil souhlas s rozhodnutím amerického prezidenta Obamy vyslat do země dalších 17 000 vojáků. Afghánistán ale podle něj potřebuje mnohem více vojenského i civilního personálu.

„Pokud v takovéto válce nevyhráváte, tak prohráváte. A my dnes v Afghánistánu nevyhráváme.“ I když prý situace v zemi není tak vážná jako kdysi v Iráku, počet povstaleckých útoků v minulém roce dramaticky vzrostl a násilí za poslední 4 roky zaznamenalo více než 500% nárůst. Rostoucí počet provincií „trpí pod vlivem Talibanu“. Urovnání celého konfliktu se podle McCaina bude měřit na roky, ne na měsíce.

Zdroj: CNN (USA)

vtr natoaktual.cz