natoaktual.cz

SPECIÁL: Víme, co máme

Pilotní série projektu na podporu
domácího obranného průmyslu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Rusko a NATO vedou paralelní vojenská cvičení nad Baltským mořem

  12. června 2020  13:15
  Norská plavidla a stíhačky. Ilustrační foto. | foto: MARCOM

  Rusko a NATO vedou paralelní vojenská cvičení nad Baltským mořem

  Ruské bojové letouny provádí výcvikovou misi nad Balkánským mořem v době, kdy se v regionu koná cvičená NATO. Ruská baltská flotila uvedla v prohlášení, že tucet letounů Su-24, Su-27 a Su-30 cvičil zásahy proti mořským cílům v Baltském moři. Flotila uvedla, že toto cvičení probíhalo ve stejnou dobu jako alianční cvičení BALTOPS 2020.

  Kam dál?
  Začíná cvičení NATO v Baltském moři (8.6. 2020)

  Zdroj: Military Times (USA)

  ---

  Estonsko: Armáda snižuje počet profesionálních sportovců ve sportovní četě

  Estonské obranné síly se rozhodly snížit počet profesionálních sportovců ve sportovní četě, která byla zřízená v roce 2006 v rámci podpůrného a signálního praporu a která zahrnovala 18 nejlepších sportovců. Jedná se o restrukturalizační plán, v jehož rámci se zvýší počet branců sloužících v četě, ale zároveň se sníží počet míst pro profesionální sportovce.

  „Restrukturalizace souvisí s rozhodnutím zaměřit se na hlavní úkoly, což znamená výcvik rezervních složek, a umožnit většímu počtu mladých sportovců pokračovat v tréninku i během branné povinnosti,“ uvedly estonské obranné složky.

  Zdroj: ERR (Estonsko)

  ---

  Německo: Maas vyzývá ke stabilizaci Mali

  Německý ministr zahraničí Heiko Maas vyzval další země, aby se přidaly k mezinárodnímu úsilí o stabilizaci sahelského regionu v Africe. V této oblasti došlo v posledních letech k eskalaci regionálního násilí a terorismu. Maas slíbil, že Německo bude pokračovat a rozšíří svůj závazek vůči mírové misi OSN MINUSMA v západoafrickém Mali.

  „Vyzýváme další členské státy OSN, aby se účastnily mise MINUSMA,“ řekl Maas na online zasedání Rady bezpečnosti OSN. Situace v Mali „nadále představuje hrozbu pro světový mír a mezinárodní bezpečnost,“ uvedl.

  „Německo a Francie zahájily partnerství v oblasti bezpečnosti a stability v Sahelu, v němž bude hrát EU hlavní roli,“ napsal Maas na svém twitterovém profilu. Spojené státy americké se z mise MINUSMA letos stáhly.

  Kam dál?
  Německo prodlužuje a rozšiřuje mandát svým vojákům v Mali (2.6. 2020)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  Omlouvám se, že jsem se připojil k Trumpovi u kostela, uvedl americký NGŠ

  Předseda amerického sboru náčelníků štábů generál Mark Milley řekl, že udělal chybu, když se připojil k americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi během jeho kontroverzního pochodu k poškozenému kostelu v blízkosti Bílého domu.

  „Neměl jsem tam být. Moje přítomnost v tom okamžiku a na tom místě vyvolala představu, že je armáda zapojená do domácí politiky,“ uvedl Milley. „V roli uniformovaného důstojníka to byla chyba, z níž jsem se poučil, a upřímně doufám, že se z ní můžeme poučit všichni,“ dodal.

  Kam dál?
  Colin Powell: Trump se „odchýlil“ od ústavy (8.6. 2020)

  Zdroj: BBC (Velká Británie)

  ---

  Ruské civilní letadlo narušilo vzdušný prostor Estonska

  Estonská vláda uvedla, že ruské civilní letadlo narušilo estonský vzdušný prostor. Estonští představitelé uvedli, že letoun Tupolev Tu-204-300, který pravidelně používá ruská vláda, vlétl na méně než minutu do estonského vzdušného prostoru poblíž ostrova Vaindloo v Baltském moři.

  Letoun měl zapnutý transpondér, ale posádka nepředložila letový plán. Letoun nedokázal udržet rádiový kontakt s estonskými letovými navigačními službami, uvedla armáda. Ruský velvyslanec v Estonsku Alexander Petrov byl kvůli incidentu předvolán na ministerstvo zahraničí.

  Kam dál?
  NATO: V roce 2019 jsme zachytili ruská letadla v evropském prostoru téměř 300x (25.5. 2020)

  Zdroj: Star Tribute (USA)

  ade; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu