natoaktual.cz

Rusko a NATO vedou paralelní vojenská cvičení nad Baltským mořem

12. června 2020  13:15
 
Norská plavidla a stíhačky. Ilustrační foto. | foto: MARCOM

Rusko a NATO vedou paralelní vojenská cvičení nad Baltským mořem

Ruské bojové letouny provádí výcvikovou misi nad Balkánským mořem v době, kdy se v regionu koná cvičená NATO. Ruská baltská flotila uvedla v prohlášení, že tucet letounů Su-24, Su-27 a Su-30 cvičil zásahy proti mořským cílům v Baltském moři. Flotila uvedla, že toto cvičení probíhalo ve stejnou dobu jako alianční cvičení BALTOPS 2020.

Kam dál?
Začíná cvičení NATO v Baltském moři (8.6. 2020)

Zdroj: Military Times (USA)

---

Estonsko: Armáda snižuje počet profesionálních sportovců ve sportovní četě

Estonské obranné síly se rozhodly snížit počet profesionálních sportovců ve sportovní četě, která byla zřízená v roce 2006 v rámci podpůrného a signálního praporu a která zahrnovala 18 nejlepších sportovců. Jedná se o restrukturalizační plán, v jehož rámci se zvýší počet branců sloužících v četě, ale zároveň se sníží počet míst pro profesionální sportovce.

„Restrukturalizace souvisí s rozhodnutím zaměřit se na hlavní úkoly, což znamená výcvik rezervních složek, a umožnit většímu počtu mladých sportovců pokračovat v tréninku i během branné povinnosti,“ uvedly estonské obranné složky.

Zdroj: ERR (Estonsko)

---

Německo: Maas vyzývá ke stabilizaci Mali

Německý ministr zahraničí Heiko Maas vyzval další země, aby se přidaly k mezinárodnímu úsilí o stabilizaci sahelského regionu v Africe. V této oblasti došlo v posledních letech k eskalaci regionálního násilí a terorismu. Maas slíbil, že Německo bude pokračovat a rozšíří svůj závazek vůči mírové misi OSN MINUSMA v západoafrickém Mali.

„Vyzýváme další členské státy OSN, aby se účastnily mise MINUSMA,“ řekl Maas na online zasedání Rady bezpečnosti OSN. Situace v Mali „nadále představuje hrozbu pro světový mír a mezinárodní bezpečnost,“ uvedl.

„Německo a Francie zahájily partnerství v oblasti bezpečnosti a stability v Sahelu, v němž bude hrát EU hlavní roli,“ napsal Maas na svém twitterovém profilu. Spojené státy americké se z mise MINUSMA letos stáhly.

Kam dál?
Německo prodlužuje a rozšiřuje mandát svým vojákům v Mali (2.6. 2020)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Omlouvám se, že jsem se připojil k Trumpovi u kostela, uvedl americký NGŠ

Předseda amerického sboru náčelníků štábů generál Mark Milley řekl, že udělal chybu, když se připojil k americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi během jeho kontroverzního pochodu k poškozenému kostelu v blízkosti Bílého domu.

„Neměl jsem tam být. Moje přítomnost v tom okamžiku a na tom místě vyvolala představu, že je armáda zapojená do domácí politiky,“ uvedl Milley. „V roli uniformovaného důstojníka to byla chyba, z níž jsem se poučil, a upřímně doufám, že se z ní můžeme poučit všichni,“ dodal.

Kam dál?
Colin Powell: Trump se „odchýlil“ od ústavy (8.6. 2020)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Ruské civilní letadlo narušilo vzdušný prostor Estonska

Estonská vláda uvedla, že ruské civilní letadlo narušilo estonský vzdušný prostor. Estonští představitelé uvedli, že letoun Tupolev Tu-204-300, který pravidelně používá ruská vláda, vlétl na méně než minutu do estonského vzdušného prostoru poblíž ostrova Vaindloo v Baltském moři.

Letoun měl zapnutý transpondér, ale posádka nepředložila letový plán. Letoun nedokázal udržet rádiový kontakt s estonskými letovými navigačními službami, uvedla armáda. Ruský velvyslanec v Estonsku Alexander Petrov byl kvůli incidentu předvolán na ministerstvo zahraničí.

Kam dál?
NATO: V roce 2019 jsme zachytili ruská letadla v evropském prostoru téměř 300x (25.5. 2020)

Zdroj: Star Tribute (USA)

ade; natoaktual.cz
zpět na článek