Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Ruské bombardéry cvičí střelbu u Francie

Vydáno 22.01.2008

Ruské bombardéry cvičí střelbu u Francie
Rusko vyslalo své dva strategické bombardéry do Biskajského zálivu u pobřeží Francie a Španělska v rámci největšího ruského námořního cvičení v této oblasti Atlantiku od rozpadu SSSR. Britské a norské stíhací letouny Tornado a F-16 měly ruské letouny přezdívané Blackjack doprovázet.

Testy odpalování raket u pobřeží členských zemí NATO je zatím posledním tahem Kremlu v sérii ruských vojenských cvičení po světě.

Ruské bombardéry Tu-160 se připojily k letadlovým a bitevním lodím severomořské a černomořské flotily. "Letectvo se velmi aktivně účastní cvičení námořnictva v Atlantiku," stojí v prohlášení ruských vzdušných sil. Bližší informace o tom, kde přesně se má cvičení odehrávat, ale nejsou známy.

Ruský prezident Vladimir Putin, na konci svého druhého prezidentského mandátu stále velmi populární, využíval podobné akce k obnově jak domácího, tak mezinárodního respektu pro ruské ozbrojené síly, které byly oslabeny chaosem 90. let.

Putin navýšil vojenský rozpočet, obnovil mise strategických bombardérů a posvětil plán na modernizaci ruských jaderných zbraní, což je podle něho potřebné v době, kdy NATO posiluje své pozice podél ruských hranic.

Někteří analytici ale poznamenávají, že zatímco toto předvádění je populární doma, v absolutních číslech jsou ruské vojenské výdaje podstatně nižší než čínské, britské nebo francouzské.

Čtěte také:
Rusko posílí svůj zbrojní průmysl
Ruské bombardéry „pozdravily“ ministry NATO

Zdroj: Reuters (Kanada)

---

Pákistán a NATO budou spolupracovat v boji proti terorismu
Pákistánský prezident Parvíz Mušaraf a generální tajemník Severoatlantické aliance Jaap de Hoop Scheffer během vzájemného setkání diskutovali o bilaterální spolupráci v boji s terorismem a o posílení spolupráce na úrovni mezinárodních sil ISAF v Afghánistánu. Oba muži zopakovali svůj záměr pracovat společně na vykořenění afghánských povstalců, kteří narušují i bezpečnost v Pákistánu. Scheffer ocenil spolupráci s Pákistánem v oblasti sdílení tajných informací o úkrytech povstalců a bojovníků al-Káidy.

Prezident Mušaraf se dále sešel s ministrem zahraničí Slovinska Demitrijem Rupelem. Jednali spolu hlavně o krocích, které by vedly k ještě těsnější spolupráci Pákistánu s Evropskou unií, zejména v oblasti obchodu. Podle Mušarafa by se Evropská unie měla více zapojovat do řešení politických sporů, kterým čelí muslimské země.

Čtěte také:
Spolupráce NATO s Pákistánem pokračuje
Pákistán nechce vojáky NATO na svém území

Zdroj: Associated Press of Pakistán (Pákistán)

---

Finsko zvažuje zapojení do sledovacích systémů NATO
Finsko, které nyní spolu s Norskem a Švédskem uvažuje o vybudování společného systému pro sledování vzdušného prostoru (air surveillance), zvažuje zapojení do již existujícího systému Severoatlantické aliance. Velitel finských ozbrojených sil admirál Juhani Kaskealya prohlásil, že pokud se tyto tři severské státy rozhodnou v této oblasti spolupracovat, Švédsko a Finsko by se musely zapojit do aliančního systému, protože Norsko takový svůj vlastní systém nemá.

Podle Kaskealy je také nepravděpodobné, že by NATO bylo proti takovéto severské spolupráci, protože nečlenské státy Aliance Rakousko a Švýcarsko jsou již do systému sledování vzdušného prostoru NATO zapojeny.

Čtěte také:
Finsko: Nová studie o členství v NATO
Rusko, Finsko a Estonsko zlepší leteckou spolupráci
 
Zdroj: YLE
(Finsko)

---

Holanďané by byli součástí mise NATO v Izraeli
Holandská vláda by podpořila nasazení jednotek v rámci mezinárodních mírových jednotek na Blízkém východě, jež by byly vyslány po uzavření izraelsko-palestinské mírové dohody. Na konferenci v Izraeli to řekl holandský ministr obrany Maxime Verhagen.

Verhagen by byl pro nasazení v případě, kdyby OSN pověřila síly NATO, aby dohlížely na dodržovaná případné mírové dohody. Podle ministra by jakákoli dohoda musela vycházet z hranic stanovených v roce 1967, což znamená, že by Izrael musel vrátit všechna okupovaná území, včetně východního Jeruzaléma, pod kontrolu Palestinců.

Čtěte také:
Mír na Blízkém východě by přiblížil Izrael Alianci
Izrael: NATO by mohlo hlídat Západní břeh

Zdroj: Radio Nederlands (Nizozemí)

---

Karzáí: Terorismus zůstává hlavní hrozbou pro Afghánistán
Afghánský prezident Hamíd Karzáí prohlásil, že terorismus stále zůstává největší hrozbou, které jeho země čelí. Během zahájení nového zasedání afghánského parlamentu Karzáí zdůraznil, že spolupráce a mezinárodní podpora jsou klíčové v boji proti terorismu.

Podle Karzáího je afghánská vláda otevřená všem, kteří akceptují afghánskou ústavu a chtějí se připojit ke snaze o rekonstrukci válkou zničené země. Parlamentní komise pro usmíření pomáhají bývalým Talibancům a dalším rebelům znovu se začlenit do společnosti a zříci se extremismu.

Prezident Karzáí také poznamenal, že na jihu země se zvyšuje počet dětí, které kvůli násilí nechodí do školy. Podle odhadů počet dětí zanedbávajících školní docházku vystoupal na 300 000, což je o polovinu více než loni.

Čtěte také:
USA chtějí od Karzáího návrhy konkrétních reforem
Karzáí je ochoten vyjednávat s Talibanem

Zdroj: Voice of America (USA)

 

 

epl, pet natoaktual.cz