Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Rozšíření Rady bezpečnosti je stále nejisté

Vydáno 11.07.2005

Rozšíření Rady bezpečnosti je stále nejisté
Snaha Německa, Brazílie, Indie a Japonska o stálé členství v Radě bezpečnosti OSN naráží na odpor jejich regionálních rivalů. Tyto čtyři země, které někdy vystupují pod zkratkou G4, se v dnešních dnech snaží svůj návrh na rozšíření počtu členů Rady bezpečnosti prosadit ve Valném shromážděním OSN. Rada bezpečnosti má v současné době patnáct členů z toho pět stálých a zbytek volených na dobu dvou let. Stálý člen disponuje právem veta, a může tak zablokovat takřka jakýkoliv návrh v Radě. Největšími odpůrci změn ve složení Rady jsou Čína a Pákistán. Aby se podařilo G4 svůj návrh ve Valném shromáždění prosadit, budou muset na svou stranu získat hlasy nejméně 128 států z celkového počtu 191 zastoupených v OSN.

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Rada NATO odsoudila teror v Londýně
Severoatlantická rada odsoudila ve svém prohlášení teroristické útoky v Londýně. Severoatlantická rada (North Atlantic Council) je nejvyšším rozhodovacím a konzultačním orgánem v rámci aliance. V prohlášení dále NATO vyjadřuje sympatie obětím těchto barbarských a zločinných útoků. Členské státy aliance zde také zopakovaly své odhodlání bojovat proti hrozbě terorismu a ochránit alianční hodnoty. Mezi tyto hodnoty se řadí svoboda, demokracie a tolerance, píše se v prohlášení.

Zdroj: NATO (Brusel)

---

Riceová: Neplánujeme útok na Severní Koreu
Spojené státy považují Severní Koreu za suverénní stát a nehodlají na něj zaútočit, uvedl ruský zpravodajský server Novosti s odvoláním na prohlášení americké ministryně zahraničí Condoleezzi Riceové. Podle Riceové podobné prohlášení učinil její náměstek Christopher Hill během rozhovorů s náměstkem severokorejského ministra zahraničí Gym Ghana.

V této souvislosti oznámila Severokorejská tisková agentura, že Pchjongjang souhlasil s obnovením šestistranných rozhovorů. Tyto rozhovory mají za cíl vyřešit otázku severokorejského jaderného programu a konají se na vysoké diplomatické úrovni v Pekingu za účasti USA, EU, Ruska, Japonska a obou Korejí. Průběh šestistranných rozhovorů byl v minulosti často přerušen z důvodu odchodu severokorejské delegace od jednacího stolu. Riceová poznamenala, že zahájení rozhovorů je pozitivní pokrok, avšak otázkou zůstává, jak dopadnou nadcházející jednání.

Zdroj: Novosti (Rusko)

---

Britové a Američané zvažují stažení z Iráku
Washington a Londýn zvažují možnost stažení až 100 000 vojáků během příštích devíti měsíců z Iráku, píše Sofia News Agency. Podle britského nedělníku Mail on Sunday, uvažují země, které vyslaly své vojáky, o jejich stažení, což by mohlo znamenat i návrat většiny britských vojáků do příštích vánoc. Podle nedělníku britský náměstek ministra obrany John Reid připravil návrh plánu určeného pro premiéra Blaira na stažení 8500 britských vojáků sloužících v Iráku do třech měsíců. V reakci na novinovou zprávu britské ministerstvo obrany prohlásilo, že Reidův návrh je jeden z mnoha možných scénářů vývoje v Iráku. Sofia News Agency v této souvislosti upozorňuje na rozhodnutí bulharské a italské vlády stáhnout v nejbližší době své vojáky z této nestabilní zemně.

Zdroj: Sofia News Agency (Bulharsko)

---

Čeští a slovenští vojáci jdou do Kosova společně
Na česko-slovenském hraničním přechodu Bumbálka vůbec poprvé od rozdělení Československa se sešli čeští a slovenští vojáci ke společnému nástupu před  odjezdem do Kosova. V této srbské provincii budou vojáci obou zemí sloužit v rámci 7. česko-slovenského praporu KFOR od srpna 2005 do ledna 2006. Češi do oblasti vysílají převážně vojáky z výsadkového mechanizovaného praporu v Chrudimi. Slovensko pošle vojáky z mechanizovaného praporu Trebišov. Kontingent AČR v silách KFOR působí v mnohonárodní brigádě Střed společně s kontingenty Finska, Švédska, Irska a Lotyšska. Od 1. srpna bude v Kosovu působit na pět set českých vojáků z toho 30 žen.

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

jak natoaktual.cz