Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Rozpory s Tureckem mohou zkomplikovat prosincový summit NATO

21. října 2019  23:00
Ilustrační snímek. Šéf NATO Jens Stoltenberg a turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu. | foto: NATO Photos

Rozpory s Tureckem mohou zkomplikovat prosincový summit NATO

Jakkoliv je v poslední době turecké členství v Severoatlantické alianci problematické, ať už z důvodu nákupu ruského systému protivzdušné obrany či pro nebezpečné regionální hry, v zemi jsou uložené jaderné zbraně USA a Ankara zůstává klíčovým spojencem organizace, míní bývalý ředitel politického plánování Aliance a francouzský odborník na politiku Fabrice Pothier. Čím větší odklon Turecka dovolíme, tím více se přiblíží Moskvě, podotýká Pothier.

„Současné rozpory v NATO jsou velmi znepokojivé a podněty k možnému odložení summitu pochopitelné,“ uvedl bývalý náčelník generálního štábu Velké Británie Richard Dannatt.

„Rozbíjení NATO je jedním z dlouhodobých strategických cílů (ruského prezidenta) Vladimira Putina. Nesmíme dopustit, abychom hráli tuto hru,“ zdůrazňuje generál Dannatt.

Kam dál?
Jak krize v Turecku způsobila neklid v NATO (18.10. 2019)

Zdroj: Express (Velká Británie)

---

NATO: Dohoda USA s Tureckem může pomoci deeskalovat situaci

Dohoda mezi Tureckem a Spojenými státy o plánu na bezpečnou zónu v severní Sýrii může pomoci k deeskalaci situace v regionu, uvedl generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. „Situace v severovýchodní Sýrii je velmi křehká a obtížná,“ dodal Stoltenberg po schůzce s ministrem zahraničí USA Mikem Pompeem.

„Došlo k jistému vývoji ohledně prosazování dohody mezi Tureckem a USA,“ prohlásil ministr Pompeo a připomněl, že ke stažení Lidových obranných jednotek (YPG) z plánované bezpečné zóny je zapotřebí velmi „intenzivní koordinace“.

Kam dál?
Trumpova dohoda s Ankarou nechává Kurdy napospas Turkům (18.10. 2019)

Zdroj: Hurriyet Daily News (Turecko)

---

Gruzie získala od NATO nová vozidla

Patnáctku zbrusu nových vozidel obdrželo Společné středisko pro výcvik a hodnocení (JTEC) Severoatlantická aliance – Gruzie skrze svěřenecký fond NATO pro budování obranných kapacit.

„Vozy podpory výcviku rozšíří mobilitu gruzínských vojáků a aliančních kolegů z JTEC a jejich schopnost poskytnout nejlepší vojenský výcvik a příležitosti pro cvičení v regionu,“ uvedla styčná kancelář NATO v Gruzii. Další dodávka vozidel by měla proběhnout v příštím roce, projekt přijde celkem na 1,2 milionu eur.

Kam dál?
Gruzie hostí Severoatlantickou radu (4.10. 2019)

Zdroj: Agenda (Gruzie)

---

Polsko by se mohlo ocitnout bez podpory letectva NATO

V případě, že Varšava nenahradí současný radarový identifikační systém IFF (Identification Friend or Foe, ”vlastní-cizí”) novější generací systému, nebude Severoatlantická aliance od 1. července 2020 schopna účinně podporovat vojáky operující na polském území. V bojových podmínkách pouze tento systém rozlišuje mezi vlastní technikou a nepřítelem, čímž zamezuje „bratrovražedným“ incidentům.

Potřeba nahradit tento systém je známa a polský průmysl má kapacity ji pokrýt, nicméně rozhodnutí dosud nebylo přijato, což může armádu nutit k nákupu hotového (zahraničního) vybavení na poslední chvíli, upozorňuje server Defence24.pl.

Kam dál?
Polsko dá miliardy do modernizace armády (11.9. 2019)

Zdroj: Defence24 (Polsko)

---

NATO je dočasně paralyzováno, říká estonský ministr vnitra

„Severoatlantická aliance je dočasně paralyzována, což pro nás představuje komplikovaný problém,“ prohlásil předseda Konzervativní lidové strany (EKRE) a estonský ministr vnitra Mart Helme. Je nutné najít kreativnější řešení obrany Estonska pro případ nezbytné ochrany ústavního pořádku, uvedl Helme. „Velcí spojenci malých zemí mohou být zaneprázdněni. Donald Trump se bude v následujících letech soustředit na volební kampaň. Toto by pro nás mělo být vážnou výstrahou,“ uzavřel ministr.

Kam dál?
Estonský ministr zahraničí pronesl projev na podporu NATO (9.10. 2019)
EU vytváří generální ředitelství pro obranu a vesmír coby „doplněk NATO“ (11.9. 2019)

Zdroj: ERR News (Estonsko)

voj; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.