natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Američané kvůli svému rychlému stažení bombardovali vlastní základnu v Sýrii

    18. října 2019  15:50

    Americké ministerstvo obrany | foto: Google maps

    Američané kvůli svému rychlému stažení bombardovali vlastní základnu v Sýrii

    Americké letectvo bombardovalo vlastní základnu v Sýrii. Důvodem bylo snížení její budoucí „využitelnosti“ poté, co se z ní američtí vojáci stáhli a přiblížili se k ní Tureckem podporovaní ozbrojenci. Podle Pentagonu bylo zařízení doslova vymazáno z mapy.

    Akce už vyvolala kritiku, a to i z řad republikánů. Kongresman Adam Kizinger uvedl na svém Twitteru: „Schválně jsme bombardovali vlastní základnu, a to jen proto, že impulzivní rozhodnutí, která Donald Trump činí, neumožnila její opuštění tím správným způsobem.“

    Kam dál?
    Americké jaderné bomby na turecké základně jsou další komplikací v americko-tureckých vztazích (15.10. 2019)

    Zdroj: Independent (Velká Británie)

    ---

    NATO podporuje vědeckou spolupráci s Běloruskem

    Běloruští vědci a odborníci debatovali o možnostech zapojení Běloruska do programu Severoatlantické aliance Věda pro mír a bezpečnost. Setkání organizovala běloruská Národní akademie věd spolu se Státním výborem pro vědu a techniku a s ministerstvem zahraničí. Ti z vědců, kteří se již do programu zapojili, zde předvedli své úspěchy a prezentovali výhody, které přináší výměna znalostí a spolupráce s odborníky z NATO a jeho partnerských zemí.

    Konference se zúčastnil také zástupce generálního tajemníka NATO pro nové bezpečnostní výzvy Antonio Missiroli. Poznamenal, že program je „skvělou možností, jak mohou běloruští vědci a experti pracovat spolu se svými kolegy z NATO a partnerských zemí na získávaní hmatatelných výsledků v oblasti bezpečnosti“.

    Kam dál?
    Lukašenko: Ruská základna v Bělorusku není potřeba (9.11. 2018)

    Zdroj: NATO

    ---

    Trumpova dohoda s Ankarou nechává Kurdy napospas Turkům

    Americký viceprezident Mike Pence svůj úkol splnil – podařilo se mu uzavřít dohodu mezi Spojenými státy a Tureckem. Prezident Donald Trump už na Twitteru slaví: „Dnes je skvělý den pro lidstvo. Lidé se roky snažili podobnou smlouvu uzavřít. Miliony životů budou zachráněny.“ A slaví také turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, kterému se podařilo vyhnout americkým sankcím.

    Kdo ovšem neslaví, jsou Kurdové. Zdá se, že jim při vyjednávání byla prezentována úplně jiná dohoda. Velitel Syrských demokratických sil Mazloum Kobani uvedl, že sice souhlasil s vyhlášením příměří ve dvou pohraničních oblastech, jakékoliv stažení ovšem důrazně odmítá. Oblast, kterou by přitom měly kurdské síly opustit, se rozkládá od Eufratu až k irácké hranici do hloubky asi 32 km. Pokud by k němu skutečně došlo, mohlo by vyústit v hromadné stěhování kurdských obyvatel.

    Kam dál?
    Kurdům jsme pomáhali a teď je necháme bombardovat, kritizují experti (10.10. 2019)

    Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

    ---

    Rusko obviňuje USA z pokusu o vniknutí na tajnou vojenskou základnu

    Představitelé Ruska obvinili Spojené státy z toho, že se opakovaně pokoušely vysílat členy svého diplomatického sboru do oblastí s omezeným přístupem. K obvinění došlo krátce poté, co Rusko oznámilo, že zadrželo tři Američany při pokusu vniknout na vojenskou základnu nedaleko Severodvinsku na severu země.

    Americké ministerstvo zahraničí zadržení svých diplomatů potvrdilo. Dodalo však, že byli zadrženi ve vlaku, a to i přes to, že měli vyplněny všechny náležité dokumenty. Podle Rusů se ovšem američtí diplomaté vydali špatným směrem a od Archangelsku, který měl být cílem cesty, se odchýlili o více než 30 km. „Jsme připraveni dát americké ambasádě mapu Ruska,“ okomentovalo incident ruské ministerstvo zahraničí.

    Kam dál?
    Smlouva o raketách je minulostí. USA i Rusko potvrdily její zánik (2.8. 2019)

    Zdroj: Fox News (USA)

    ---

    Jak krize v Turecku způsobila neklid v NATO

    Členové Aliance sice na Turecko uvalili sankce, neexistuje však způsob, jak by mohli Ankaru ze svých řad vyloučit. A přestože se nyní Turci s Washingtonem dohodli na tom, že svou operaci v severní Sýrii pozastaví, rozhořčení zbylých členských zemí způsobené tureckým vpádem trvá. Už za týden proto čeká na 29 zástupců aliančních zemí nelehká schůzka, která se odehraje v belgickém Bruselu.

    Hlavní devizou Turecka je jeho poloha, která je pro Alianci zásadní. Umožňuje jí ovládat velkou část Černého i Středozemního moře a je důležitým místem pro akce na Blízkém východě. Turecko má navíc v NATO druhou největší armádu. Proto je napětí, které prudce vzrostlo po pokusu o puč v roce 2016, a opět letos poté, co Turecko nakoupilo ruský raketový systém S-400, pro Alianci velmi nepříjemné.

    Část spolupráce sice ze strategických důvodů pokračuje, někteří analytici se však obávají, že nedůvěra a hněv hromadící se na obou stranách po několik let může přinést další problémy.

    Kam dál?
    NATO vyzývá Turecko ke zdrženlivosti. Ankara neustoupí a chce podporu (11.10. 2019)

    Zdroj: Financial Times (Velká Británie)

    luk; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media