natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Rice se obává prohloubení konfliktu v Afghánistánu

  31. ledna 2008  15:43

  Rice se obává prohloubení konfliktu v Afghánistánu
  Americká ministryně zahraničí Condoleezza Rice se obává, že pokud nebudou rychle vyřešeny spory mezi Kábulem a západními silami, může dojít k prohloubení konfliktu. Při vyhodnocení problémů v Afghánistánu, ke kterým patří i odmítnutí zvláštního vyslance OSN, který měl sjednotit různorodé mezinárodní síly, ministryně řekla, že Západ bude stále hledat způsob, jak co nejlépe pomoci afghánské vládě při rekonstrukci země.

  „Protipovstalecký boj je velmi obtížný, neboť je nutné nejprve vyčistit prostor od teroristů a potom musíme být schopni dodat zásoby a služby pro místní obyvatele, jinak v dané oblasti opět propuknou boje. A domnívám se, že je správné říci, že mezinárodní společenství dosud nepřišlo na to, jak koordinovat toto úsilí způsobem, který je efektivní a může plně podpořit afghánskou vládu při rekonstrukci,“ řekla Rice na tiskové konferenci s australským ministrem zahraničí Stephenem Smithem.

  Smith oznámil, že je Austrálie připravena zvýšit svou pomoc v civilním sektoru. Australský ministr obrany Joel Fitzgibbon však již před tím řekl, že Austrálie už nyní významným způsobem přispívá ve válce v Afghánistánu. „Před tím, než budeme zvažovat jakýkoli další požadavek, chceme vidět nějakou novou a koherentní strategii a navíc budeme požadovat, aby nejdříve naši partneři z NATO výrazně navýšili počty svých jednotek ve válce,“ prohlásil Fitzgibbon.

  Čtěte také:
  Karzáí nechce, aby OSN zastupoval Ashdown
  Australané nemohou čekat na posily NATO
  Austrálie varuje před krachem afghánské mise

  Zdroj: The Australian (Austrálie)

  ---

  Rogozin nabízí civilní spolupráci Ruska  a NATO
  Rusko a Severoatlantická aliance mají široký potenciál spolupráce v civilním sektoru, upozornil nový stálý zástupce Ruska při NATO Dmitrij Rogozin. „Rusko má velké zkušenosti s činností ministerstva pro mimořádné situace. Požáry a povodně neustále propukají v Evropě i Americe. Vyžaduje to společnou akci Ruska a zemí NATO,“ řekl Rogozin s tím, že by  Rusko mohlo vytvořit oddíly rychlé reakce pro boj s lesními požáry. „Máme vybavení, které může rychle nabrat vodu a uhasit požár,“ řekl.

  Mluvčí NATO James Appathurai prohlásil, že všechny země NATO jsou připraveny na konstruktivní partnerství s novým stálým zástupcem Ruska při NATO. Rogozin se podle Appathuraie zavázal ke spolupráci a překonání stávajícího nesouladu mezi Ruskem a NATO.

  Čtěte také:
  Zástupce Moskvy v NATO: Ochráním ruské hranice
  Duma podpořila vyslání nacionalisty do NATO

  Zdroj: Itar-Tass (Rusko)

  ---

  NATO podporuje Manleyho zprávu
  Severoatlantická aliance se plně hlásí k závěrům, které přináší zpráva kanadského nezávislého panelu vedeného bývalým ministrem Johnem Manleyem. Zpráva se zabývá budoucností vojenského působení Kanady v Afghánistánu. Aliance podporuje snahu kanadského premiéra Stephena Harpera přesvědčit spojence k vyslání dalších sil do jižního Afghánistánu, což je hlavní podmínkou setrvání Kanady v bojové misi i po únoru 2009, oznámil mluvčí Aliance James Appathurai.

  „Masový přesun z bojové mise do čistě výcvikové by byl z pohledu NATO příliš unáhlené,“ vysvětlil Appathurai nesouhlas Aliance s dosavadním plánem Kanady. „Máme k tomu stejný postoj jako Manleyho zpráva,“ dodal.

  Appathurai také zdůraznil, že se NATO stále drží své ústupové strategie, podle níž je nutné vycvičit dostatek afghánských vojáků a policistů, aby byli schopni zajišťovat odpovídající úroveň bezpečnosti ve své zemi a nepotřebovali pomoc zahraničních sil. NATO potřebuje více vojenských instruktorů. „Určitě potřebujeme posílit naše výcvikové schopnosti, o tom není pochyb. Ale teď nesmíme pustit nohu z plynu, když přichází bojová operace.“

  Čtěte také:
  Zpráva: NATO může najít posily pro Afghánistán
  Kanada skončí v Afghánistánu v únoru 2009

  Zdroj: Ottawa Citizen (Kanada)

  ---

  Thači: Kosovo vyhlásí nezávislost během srbských voleb
  Kosovský premiér Hašim Thači oznámil, že provincie Kosovo vyhlásí svou nezávislost během srbských prezidentských voleb, které proběhnou o tomto víkendu, a nezáleží podle něj na tom, kdo vyhraje. „Vývoj v Srbsku nemá žádný vliv na Kosovo,“ prohlásil Thači. „Nezávislost bude vyhlášena v příštích pár dnech bez ohledu na to, zda vyhraje Tadič nebo Nikolič.“

  V neděli proběhnou v Srbsku prezidentské volby, v nichž se střetne tvrdý nacionalista Tomislav Nikolič s prozápadním Borisem Tadičem. Volby rozhodnou o tom, jaký postoj Srbsko zaujme k západnímu světu.

  Pokud v neděli zvítězí Tadič, Spojené státy a EU budou pravděpodobně chtít pozdržet vyhlášení nezávislosti provincie alespoň do konce února, aby Srbsku pomohly vypořádat se s politickými důsledky vyvolanými ztrátou provincie. Pokud zvítězí Nikolič, Kosovo asi urychlí svou cestu k nezávislosti, aby omezilo jakékoli možnosti nového srbského prezidenta do procesu zasáhnout.

  Čtěte také:
  Kosovo zrychluje na cestě k nezávislosti

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  Polský prezident podepsal vyslání jednotek do Čadu
  Polský prezident Lech Kaczynski podepsal rezoluci umožňující nasazení polského vojenského kontingentu ve vojenské misi Evropské unie v Čadu a Středoafrické republice. Jednotky EU mají chránit civilisty a uprchlíky z Dárfúru. Celkem zde má být nasazeno čtyři tisíce evropských vojáků. Polsko na misi poskytlo čtyři sta vojáků.

  Formálně má být polský kontingent umístěn v Čadu od 1. února do konce ledna 2009, ale první jednotky mají na místo dorazit až na konci března. Do června mají polské jednotky dosáhnout plných bojových schopností.

  Prezident Kaczynski také podepsal rezoluci o využití polské armády pro misi NATO s názvem Air policing, jejím úkolem bude ochrana vzdušného prostoru nad Litvou, Lotyšskem a Estonskem.

  Zdroj: Polskie radio (Polsko)

   

   

  tku natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media