Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Rasmussen vyzdvihl význam nového sídla NATO

Vydáno 20.12.2010
Rasmussen vyzdvihl význam nového sídla NATO
Nové velitelství Severoatlantické aliance za zhruba 460 milionů euro bude pro schopnost Severoatlantické aliance vypořádat se s novými bezpečnostními hrozbami klíčové, prohlásil generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Projekt výstavby bude sloužit jako další tahoun reforem a změn, uvedl generální tajemník při slavnostním pokládání základního kamene.

Současné velitelství na kraji Bruselu, kam se NATO přestěhovalo v roce 1967 z Francie, již nevyhovuje požadavkům rozšiřující se členské základny organizace ani rostoucímu počtu aliančních misí. "Je příliš malé, neflexibilní a neefektivní," poznamenal Rasmussen.

Budova nového velitelství bude postavena přímo naproti starému, pozemky poskytne belgický stát.

Supermoderní stavba se bude sestávat z osmi křídel spojujících se do obří skleněné centrální haly. Dokončení se plánuje na polovinu roku 2015.

Zdroj: People´s Daily (Čína)

---

Jihokorejské cvičení nechává Sever v klidu
Jihokorejské ozbrojené síly provedly v prostoru kolem ostrova Jon-pchjong námořní manévry s ostrou municí. Cvičení, které se odehrávalo v blízkosti sporné hranice mezi severní a jižní částí korejského poloostrova, proběhlo navzdory výhrůžkám Pchjongjangu, který sliboval "katastrofickou" odvetu.

Během devadesáti minut vypálilo jihokorejské dělostřelectvo z ostrova několik salv a nad prostor byly vyslány i stíhací letouny, které měly Severní Koreu odradit od odpovědi. Severokorejská armáda nejevila v reakci na manévry žádné známky aktivity, uvedl nejmenovaný zdroj z jihokorejského ministerstva obrany.

Kvůli možnému útoku ze strany Severní Korey byli obyvatelé ostrova i s novináři po dobu cvičení evakuováni do podzemních bunkrů nebo převezeni do jižněji položených oblastí.

Čtěte také:
Spojené státy jsou odhodlány bránit Jižní Koreu

Zdroj: France24 (Francie)

---

Americký velitel v Afghánistánu se omluvil za poznámky o Polácích
Americký generálmajor John Campbell se omluvil polskému ministru obrany Bogdanu Klichovi za článek, který vyšel v časopisu Time. Američtí vojáci v Afghánistánu si v něm stěžují na své polské kolegy, kteří se prý ve válkou zmítané zemi "jen poflakují".

Campbell, který zodpovídá za celý region východního Afghánistánu, a tudíž velí i tam rozmístěným polským jednotkám, napsal Klichovi omluvný dopis, v němž vyjádřil nad článkem podiv. Podle něj polské jednotky už pět let stojí bok po boku amerických a v provincii Ghazní změnily Afgháncům životy.

Stať uveřejněná v Time obsahuje anonymní citace od amerického vojenského personálu, který sloužil s polskými jednotkami během šesté polské rotace v Ghazní. V současnosti v Afghánistánu působí již osmý polský kontingent.

Zdroj: Polskie Radio (Polsko)

---

Schváleno: Američtí vojáci už nemusí tajit sexuální orientaci
Horní komorou amerického Kongresu prošel zákon předložený prezidentem Barackem Obamou, podle něhož už příslušníci amerických ozbrojených sil nebudou muset tajit svou sexuální orientaci a během aktivní služby se k ní budou moci otevřeně přihlásit. Jde o historické vítězství v boji za práva homosexuálů.

Po vášnivé debatě nakonec senátoři hlasovali poměrem 65 ku 31 pro přijetí zákona, kterým se ruší dosavadní politika "don´t ask, don´t tell" (neptej se a mlč) z roku 1993, která gaye a lesbičky nutila o své sexuální orientaci mlčet. V opačném případě byli propuštěni, což se stalo asi 13 000 lidí, jejichž výcvik (jako třeba u stíhacích letců) stál nemalé peníze. Novelu, pro kterou hlasovalo i 8 republikánských členů senátu, ještě musí podepsat prezident Obama.

Čtěte také:
Většině amerických vojáků konec tajení sexuální orientace nevadí

Zdroj: Defense News (USA)

---

Zpráva o Afghánistánu odkrývá dilemata Bílého domu při stahování
Nedávno vydaná hodnotící zpráva ke strategii Spojených států v Afghánistánu je zajímavá kvůli tomu, co v ní stojí, i pro to, o čem se v ní nepíše. Dokument schválený Bílým domem poukazuje na určité vojenské zisky, avšak přiznává, že se jedná o křehká vítězství a že alianční jednotky budou muset na splnění svých cílů dostat víc času.

Pokroku bylo totiž dosaženo jen s pomocí dalších vojáků vyslaných do klíčových oblastí. Nyní se tedy ve Washingtonu čeká intenzivní debata o tom, jestli mohou být některé posily staženy, aniž by byl tento dosavadní pokrok ohrožen.

Některé oblasti, kde už došlo ke snížení vojenského kontingentu, již vykazují zhoršení bezpečnostní situace. Předchozí zlepšení přitom přišlo velmi draho - za cenu o třetinu vyšších ztrát mezi aliančními jednotkami.

Čtěte také:
Obama: Aliance v Afghánistánu postupuje  

Zdroj: The New York Times (USA)

vtr natoaktual.cz