natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Rasmussen: Rusko vede "nový, odlišný způsob války"

  25. června 2014  20:49

  Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. | foto: NATO Photos

  Rasmussen: Rusko vede "nový, odlišný způsob války"

  Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen zahájil dvoudenní setkání ministrů zahraničí členských států Aliance upozorněním na to, že Rusko používá "nový, odlišný způsob vedení války" proti Ukrajině a nejeví "žádné známky" toho, že by respektovalo své mezinárodní závazky. NATO bude jednat o možných způsobech, jež by napomohly zlepšit porozumění "nejednoznačných hrozeb a to, jak se s nimi (Aliance) dlouhodobě vypořádá", informoval Rasmussen.

  Kam dál?
  Zdroj: Radio Free Europe (USA/Česká republika)

  ---

  Nový balíček opatření přiblíží Gruzii k NATO

  Severoatlantická aliance vytvoří před summitem v září "zásadní balíček" pro Gruzii, jež jí pomůže přiblížit se Alianci, informoval generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. "Dveře Aliance zůstávají otevřené a žádná třetí země nemá právo veto ohledně rozšiřování NATO," uvedl Rasmussen. Ministři zahraničí na dvoudenním setkání v Bruselu diskutovali, jak na summitu ve Walesu v září přistupovat k politice otevřených dveří, a také hodnotili pokrok zemí, jež usilují o členství v Alianci – Gruzie, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory a Makedonie.

  Některé členské státy, mezi nimi i Francie a Německo, odmítají Gruzii na summit ve Walesu udělit Akční plán členství (Membership Action Plan, MAP). Místo toho proto NATO vytvoří balíček, jenž by mohl zahrnoval bližší politickou spolupráci, výcvik ozbrojených složek a další.

  Kam dál?
  Gruzie pokročila na cestě k členství v NATO (7.2. 2014)
  Ukrajina ani Gruzie se členy NATO v brzké době nestanou (3.4. 2014)

  Zdroj: Civil.ge (Gruzie)

  ---

  NATO chce vytvořit svěřenecký fond pro Ukrajinu

  Severoatlantická aliance vytváří svěřenecký fond, aby mohla finančně podporovat obraný sektor Ukrajiny. "Nová opatření NATO na podporu ukrajinského obranného sektoru zahrnují vytvoření svěřeneckého fondu," uvedl zdroj z ústředí NATO. Podle něj Aliance prozatím neplánuje Ukrajině poskytnout vojenskou pomoc a každá členská země se má rozhodnout sama za sebe zda poskytne Ukrajině vojenské vybavení nebo obranné technologie.

  Zdroj: The Voice of Russia (Rusko)

  ---

  Generál Campbell bude příštím velitelem sil v Afghánistánu

  Generál John Campbell byl nominován na příštího velitele amerických a koaličních bezpečnostních sil v Afghánistánu, oznámil americký ministr obrany Chuck Hagel. Generál Campbell nyní slouží jako zástupce náčelníka štábu americké armády a měl by nahradit generála Josepha Dunforda, jenž byl nominován na velitele americké námořní pěchoty.

  Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

  ---

  Britská loď zachytila v Pobaltí ruské plavidlo

  Britské královské námořnictvo zachytilo ruské plavidlo v Pobaltí poblíž vod, jež jsou pod ochranou Severoatlantické aliance. Britská loď HMS Montrose se účastnila mezinárodního cvičení poblíž dánského pobřeží, když byla vyslána prozkoumat neidentifikovanou loď, jež se objevila na radaru. Britové plavidlo identifikovali jako ruskou loď RFS Soobrazitelny a po přiblížení dále zaznamenali hlídkový letoun Iljušin IL-20. Bylo to jedno z nejvýznamnějších setkání britského královského námořnictva s ruským plavidlem od vypuknutí krize na Ukrajině.

  Kam dál?
  Britské stíhačky zachytily ruské letouny nad Pobaltím (19.6. 2014)

  Zdroj: Mail Online (Velká Británie)

  ist; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media