Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Britské stíhačky zachytily ruské letouny nad Pobaltím

19. června 2014  16:20
Eurofighter Typhoon britského Královského letectva. Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Britské stíhačky zachytily ruské letouny nad Pobaltím

Britské stíhačky vzlétly kvůli ruským letadlům narušujícím vzdušný prostor Pobaltí. Stroje typu Typhoon vzlétly, když alianční systémy zachytily několik ruských letadel v mezinárodním vzdušném prostoru nad Pobaltím.

Podle britského ministerstva obrany byla ruská letadla na běžné tréninkové misi a stíhačky RAF je doprovázely během letu nad pobaltskými zeměmi. 

Zdroj: The Huffington Post (Velká Británie)

---

Jamie Shea: Internet mění formu konfliktů

Podle náměstka generálního tajemníka NATO pro nové bezpečnostní výzvy Jamieho Shey změnil internet formu a průběh současných konfliktů a krizí. „Ukrajina je více bitvou informační než opravdovou, fyzickou bitvou,“ uvedl Shea a dodal, že v době globalizace jsou moderní komunikační možnosti velmi důležité jak v politickém, tak v ekonomickém měřítku.

Jamie Shea navštíví začátkem července Deutsche Welle Global Media Forum, kde bude mluvit o kyberbezpečnosti. Vytvořit bezpečný internet tak, aby zvýšil důvěru veřejnosti, bude podle něj jednou z největších výzev dvacátého prvního století.

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Finský ministr obrany prosazuje vstup Finska do NATO

Finsko by mělo vážně uvažovat o vstupu do Severoatlantické aliance kvůli ruskému agresivnímu jednání na Ukrajině a mohlo by o této otázce uspořádat referendum po volbách v roce 2015, uvedl finský ministr obrany Carl Haglund.

Průzkumy ukazují, že pouze jedna pětina Finů je pro vstup do NATO. To by se podle Haglunda, bývalého poslance Evropského parlamentu, změnilo, pokud by ve Finsku probíhala otevřená debata o členství v Alianci. „Přestože Rusko momentálně není pro Finsko hrozbou, je nepředvídatelné,“ zdůraznil Haglund.

Kam dál?
Finsko a Švédsko: Členství v NATO není na pořadu dne (13.1. 2014)
Územní obrana Finska není překážkou pro vstup do NATO (13.2. 2014)

Zdroj: Reuters
(USA)

---

Sebevražední atentátníci zaútočili na východě Afghánistánu

Afghánští představitelé informovali, že tři sebevražední atentátníci zaútočili na základnu Severoatlantické aliance na východě Afghánistánu. Podle afghánské policie se útok odehrál v provincii Nangarhár na hranicích s Pákistánem. Všichni tři atentátníci byli zabiti při střetu s policií, ale desítky aliančních cisteren byly zničeny při explozích během boje. Podle mluvčího Tálibánu Zabiullaha Mujahida stojí za tímto útokem jeho lidé.

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa (USA/ČR)

---

NATO možná neakredituje centrum krizového řízení v Bulharsku

Rozhodnutí bulharského ministerstva obrany by mohlo dát podnět Severoatlantické alianci k odmítnutí akreditovat Centrum pro krizové řízení a reakce na katastrofy sídlící v Sofii. Centrum, jež je financováno Polskem a Bulharskem, stále ještě nezačalo fungovat a pravděpodobně ani nebude uvedeno do provozu, protože Aliance ho neshledává „nezávislým".

Velitelství NATO pro transformaci, jež alianční akreditace uděluje, požaduje, aby instituce ucházející se o akreditaci byly samostatnými strukturami. Rozhodnutí bulharského ministerstva obrany integrovat centrum do Rakovského vojenské akademie tak udělení akreditace brání.

Zdroj: Novinite (Bulharsko)

ist; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2016

Počtem účastnících se letadel rekordní Dny NATO v Ostravě vidělo 130 tisíc návštěvníků.

Šampionát odstřelovačů

Duben 2016

Jedna rána, dvacet sekund! Snajpři z devíti zemí soupeřili v preciznosti

Staronová Aerovka

Duben 2016

V historických hangárech Aerovky v pražských Letňanech se otevírá nová letecká expozice.

Jordánské bojovnice

Září 2015

„Křehcí zabijáci“ v maskáčích a s kabelkami se chtějí vyrovnat mužům. Osmička žen předvedla své bojové dovednosti.

Mise na Islandu

Srpen 2015

Čeští letci s gripeny už podruhé během relativně krátké doby střežili na několik týdnů v rámci mise NATO daleký Island.