Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Rasmussen – nový šéf NATO

Vydáno 31.07.2009

Rasmussen – nový šéf NATO
Středopravicový dánský premiér Anders Fogh Rasmussen (56) zítra převezme funkci generálního tajemníka Severoatlantické aliance.

Rasmussen byl politicky aktivní již od mládí, kdy založil organizaci Mladých liberálů. Studium ekonomie na univerzitě v Arhusu dokončil v roce 1978 a ve stejném roce byl poprvé zvolen do dánského parlamentu. Na přelomu 80. a 90. let minulého století byl dánským ministrem pro daně a ekonomiku, ve středopravicové Liberální straně zastával mnoho významných postů. V roce 2001 byl zvolen dánským premiérem, slíbil snížit daně, snížit imigraci a snížit platy vládním představitelům. Tyto úkoly splnil a ve volbách v letech 2005 a 2007 post premiéra obhájil. Tuto funkci opustil až letos 5. dubna poté, co byl vybrán za budoucího generálního tajemníka NATO.

Rasmussen obhajoval americkou invazi do Iráku a podpořil ji vysláním 500 dánských vojáků. Kritizoval nicméně držení vězňů na Guantanámu a v tajných zámořských vězeních. V roce 2005 obhajoval zveřejnění karikatur proroka Mohameda v dánském tisku. Prohlásil, že náboženství mají být respektována, nicméně se odmítl setkat s diplomaty muslimských zemí nebo se za karikatury jménem své země omluvit.

Rasmussen rád běhá a jezdí na kole, plynule hovoří anglicky a francouzsky. Je ženatý a má dvě dcery a syna. Italský premiér Silvio Berlusconi o něm prohlásil: "Rasmussen je nejatraktivnější premiér Evropy. Přemýšlím o tom, že bych ho představil své ženě."

Zdroj: Time (USA)

---

Rasmussen přebírá Alianci s mnoha problémy
Anders Fogh Rasmussen, který se zítra stane 12. generálním tajemníkem NATO, převezme Severoatlantickou alianci v době, kdy se její operace v Afghánistánu dostává do slepé uličky, vztahy s Ruskem jsou označovány za problematické a panují pochyby o jejím rozšiřování.

Severoatlantická aliance spojuje svoji budoucnost s vítězstvím v Afghánistánu nebo alespoň se zabráněním Kábulu v návratu k základně světového terorismu. Rasmussen ve funkci dánského premiéra prosazoval zapojení Dánů do válek v Iráku a Afghánistánu.

Zdroj: Bloomberg (USA)

---

Nová strategie pro Afghánistán: Více vojáků pro boj s Talibanem
Vrchní velitel amerických sil v Afghánistánu generál Stanley McChrystal připravuje podle několika zdrojů novou strategii, která požaduje velké změny ve způsobu, jakým americké a další alianční síly v Afghánistánu operují, velké navýšení počtu afghánských bezpečnostních sil a zintenzivnění vojenského úsilí o vykořenění korupce mezi místními vládními představiteli.

Generál McChrystal bude pravděpodobně pro implementaci své nové strategie žádat další americké posily. Strategie bude používat více nekonvenčních metod v boji s Talibanem. Požadavek na navýšení počtu Američanů bojujících v Afghánistánu se však může setkat s chladnou odpovědí Bílého domu, protože někteří členové Obamova národního bezpečnostního týmu nevyjádřili ochotu k poslání dalších vojáků do Afghánistánu.

Čtěte také:
McChrystal: Riziko vyšších ztrát se vyplatí

Zdroj: Washington Post (USA)

---

Miliband: Britové misi v Afghánistánu podporují
Britský ministr zahraničí David Miliband prohlásil, že lidé jeho země podporují jednotky bojující v Afghánistánu navzdory průzkumům, které ukazují, že většina Britů chce stažení svých jednotek.

Podle Milibanda jsou si Britové vědomi důležitosti vojenské mise v Afghánistánu. "Myslím, že Britové budou stát při této misi, protože má jasnou strategii a účel. Vojenská stránka této rovnice je klíčová," vysvětlil Miliband s tím, že alianční síly pomohou zavést v zemi bezpečnost a posílit politický pokrok.

Milibandova slova přišla den poté, co průzkum veřejného mínění ukázal, že většina Britů se domnívá, že válka v Afghánistánu nemůže být vyhrána a že by se britští vojáci měli vrátit domů.

Čtěte také:
Průzkum: Britové chtějí stažení svých sil z Afghánistánu

Zdroj: Al Jazeera (Katar)

---

Rusko odmítlo možnost vstupu do NATO
Moskva odmítla slova náměstka ministryně zahraničí USA Philipa Gordona, že by se Rusko mohlo stát členem Severoatlantické aliance. Podle Gordona by NATO mělo být otevřeno všem evropským demokraciím, a proto "jestliže Rusko splní všechna kritéria, přispěje ke společné bezpečnosti a v Alianci bude panovat ohledně jeho přijetí shoda, nemělo by být vyloučeno".

Ruský velvyslanec při NATO Dmitrij Rogozin prohlásil, že Gordonova slova nejsou dostatečně vážná a že se Spojené státy snaží využít ruské slabosti k proniknutí na území, která Rusko dříve okupovalo nebo ovlivňovalo. Podle něj by také NATO nikdy nenašlo shodu ohledně vstupu Ruska do NATO, protože jsou jeho členy bývalé sovětské republiky Litva, Lotyšsko a Estonsko.

Čtěte také:
USA: Rusko by mohlo vstoupit do NATO

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

epl natoaktual.cz