Protiraketový systém už NATO nepotřebuje, tvrdí Rusko
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v návaznosti na uzavření dohody o íránském jaderném programu vyzval Washington k dodržení slibu o demontáži protiraketového systému v Evropě. Lavrov připomněl prohlášení prezidenta USA Baracka Obamy z roku 2009 v Praze, kdy Obama označil problém s íránským jádrem jako důvod pro vytvoření protiraketového systému v Evropě. Rusko dlouhodobě protestovalo proti vytvoření protiraketové obrany NATO podél svých hranic, když tvrdilo, že cílem štítu je Rusko obklíčit.
Severoatlantická aliance staví obranný systém ve více členských zemích, od prvních studií z roku 2002 se plány systému několikrát změnily. Mluvčí NATO Oana Lungescu již dříve uvedla, že dohoda s Íránem na skutečnosti nic nemění. Před státy Aliance roste hrozba, která vyplývá z šíření balistických střel.
Kam dál?
Jednání s Íránem dosáhla dohody (14.7. 2015)
Role Norska v aliančním protiraketovém deštníku je nezbytná (8.6. 2015)
Zdroj: Press TV (Írán)
---
Konflikt v Karabachu ohrožuje bezpečnost v regionu
Nevyřešený arménsko-ázerbájdžánský konflikt o plošinu Náhorní Karabach představuje hrozbu pro bezpečnost a stabilitu v regionu, uvedl šéf styčného úřadu NATO v Gruzii William Lahue. Mírové urovnání konfliktu bude podle něj velmi obtížné. Severoatlantická aliance nehodlá být prostředníkem mezi oběma stranami konfliktu, tato úloha nespadá do jejích kompetencí – v této věci NATO plně podporuje úsilí Minské skupiny OBSE.
V roce 1994 se oba státy dohodly na příměří, nicméně Arménie dosud nenaplnila čtyři rezoluce Rady bezpečnosti OSN, týkající se osvobození Náhorního Karabachu a okolních oblastí. O míru v této oblasti v současné době jednají spolupředsedové Minské skupiny OBSE, Rusko, Francie a USA.
Kam dál?
Gruzie bude na příštím summitu usilovat o Akční plán členství NATO (3.6. 2015)
Arménské jednotky se zúčastní cvičení NATO (9.4. 2015)
Zdroj: Trend News Agency (Ázerbájdžán)
---
NATO ocenilo aktivitu Slovinska na Balkáně
Během své návštěvy v Lublani přivítal generální tajemník NATO Jens Stoltenberg aktivní roli Slovinska na západním Balkáně. Slovinsko považuje za „cenného spojence“, který hraje důležitou roli ve sbližování regionu s Evropou a transatlantickou rodinou. Stoltenberg poděkoval Slovinsku také za jeho významný příspěvek do operací NATO v Kosovu a Afghánistánu. Slovinské vrtulníky jsou též k dispozici pro nasazení se silami NATO.
Kam dál?
Srbský ministr obrany: Spolupráce s NATO se zintenzivňuje (7.7. 2015)
Zdroj: Balkans (Srbsko)
---
NATO pořizuje pohyblivé 3D radary
Firma Indra získala smlouvu na dodávku dvou pohyblivých radarů s dlouhým dosahem Lanza 3D (LTR-25) pro Komunikační a informační agenturu NATO. Kontrakt v hodnotě 22 milionů eur je podepsána na 38 měsíců a obsahuje možnost rozšíření o třetí radar a doplňkové vybavení. Po rozšíření by konečná hodnota smlouvy činila 36 milionů eur.
Pohyblivý radar protivzdušné obrany je součástí systému řízení a kontroly vzdušného prostoru NATO, který je důležitým prvkem schopností integrovaného leteckého a raketového obranného systému. Nové radary LTR-25 podpoří stávající statickou instalaci a posílí dohled v oblastech zvláštního zájmu. Radary mohou být nasazeny i v zahraničních misích a monitorovat balistické střely.
Zdroj: Airforce Technology (Velká Británie)
---
Afghánci zneškodnili vysoce postaveného vůdce Tálibánu
Afghánské bezpečnostní síly zabily nejvýše postaveného muže Tálibánu ve východní provincii Laghman. Jedná se již o šestého stínového guvernéra povstalecké skupiny, který byl v posledních měsících zabit. Amin Jan Kochi zemřel spolu s dalšími 12 ozbrojenci hnutí Tálibán. Povstalci mají stínového guvernéra v každé z 34 afghánských provincií.
Mluvčího Národního ředitelství pro bezpečnost uvedl, že Kochi byl jedním z klíčových velitelů a byl zapojen do několika útoků na afghánské bezpečnostní síly. Komanda bezpečnostních sil operovaly v okresech Achin a Ghanikhil provincie Nangarhár, centrech povstalecké aktivity na východě Afghánistánu, kudy se údajně do země snaží dostat ozbrojenci organizace Islámský stát.
Kam dál?
Afghánští zpravodajci zveřejnili video jednotky speciálních sil proti IS (10.7. 2015)
Příznivci IS získávají území v Afghánistánu (30.6. 2015)
Zdroj: Stars and Stripes (USA)