Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Proti Rusku bychom mohli dělat víc, říká šéf amerického kybervelitelství

Vydáno 28.02.2018

Ilustrační foto. Kyberbezpečnost. | foto: CCD COE

Proti Rusku bychom mohli dělat víc, říká šéf amerického kybervelitelství

Americké Velitelství pro kybernetické operace (U.S. Cyber Command) nedostalo od prezidenta Donalda Trumpa pokyn, aby se intenzivněji věnovalo Rusku, přestože opakovaně uvádělo, že by mohlo dělat víc, prohlásil odcházející šéf velitelství admirál Mike Rogers. I když Rogers neuvedl, které kroky by v kybernetickém boji změnil, poznamenal: „Nerozhodli jsme se zapojit způsoby, jakými se zapojují oni“.

Dosavadní americká reakce podle Rogerse Rusko dostatečně nezastrašila. „Nezaplatili za to. A určitě to nezpůsobilo změnu chování, kterou, jak všichni víme, potřebujeme,“ poznamenal admirál.

Kam dál?
NATO není připraveno na obranu proti kyberválce s Ruskem, varují odborníci (17.1. 2018)

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

---

Expert NATO varuje před ruským ovlivňováním voleb v Kanadě

Kanada by měla očekávat ruské pokusy o ovlivnění voleb v roce 2019, upozornil ředitel Centra NATO pro strategickou komunikaci Janis Sarts. Předchozí ruské působení ve volbách v USA, Francii nebo České republice činí z Kanady další přirozený cíl, domnívá se Sarts. Rusko se tím podle něj snaží „narušit soudržnost Aliance“.

„Sledujeme, jak se ostatní státy s těmito výzvami vypořádávají, abychom nalezli pro Kanadu nejlepší řešení,“ uvedla mluvčí kanadské ministryně zodpovědné za zabezpečení volebního systému. Vláda chce zavést větší transparentnost ve financování politických stran a jejich kampaní, a zároveň apeluje na zapojení provozovatelů sociálních sítí.

Kam dál?
Rusko nepředstavuje pro NATO bezprostřední hrozbu, říká kanadský ministr obrany (2.2. 2018)

Zdroj: CBC News (Kanada)

---

Ukrajina musí udělat víc než jen přijmout standardy NATO, říkají představitelé Aliance

Představitelé Severoatlantické aliance na Ukrajině nesdílí optimismus ukrajinského ministra obrany, podle kterého Ukrajina již splnila 90 % standardů NATO. Ukrajina má před sebou ještě dlouhý seznam úkolů a také musí dojít ke změně v myšlení armády, říká Aliance. Přestože se Ukrajina snaží přiblížit k úrovni NATO, žádné oficiální rozhovory se zatím nekonají. Ukrajina musí nejdříve odstranit překážky, jako je vysoká korupce, a zaslat Alianci formální žádost.

Ukrajina přijala mnoho armádních reforem a výrazně navýšila výdaje na obranu. „Během posledních tří let, od začátku ruské agrese, ukrajinské obranné síly ušly dlouhou cestu,“ ocenil ředitel styčné kanceláře NATO na Ukrajině Alexander Vinnikov. Obranný sektor se nicméně stále potýká s problémy. Největší potíže činí Ukrajině zavádění plánovaných reforem, prohlásil Vinnikov.

Kam dál?
Korupce na Ukrajině podkopává armádu (20.2. 2018)

Zdroj: Kyiv Post (Ukrajina)

---

Makedonie navrhuje varianty svého názvu, aby si otevřela cestu do NATO

Makedonie přišla se čtyřmi návrhy svého budoucího názvu, o který vede spory s Řeckem. Premiér Zoran Zaev se vyjádřil, že pokud bude zachována důstojnost jména, makedonský lid ho jistě podpoří v referendu. Návrhy zahrnují jména jako „Republika Severní Makedonie“ nebo „Republika Vardarské Makedonie“. Ve Skopje nicméně proběhly proti změně jména protesty.

Makedonie se snaží vyřešit dlouholeté spory s Řeckem, aby se mohla stát členem Evropské unie a Severoatlantické aliance. Řecko jako člen obou organizací má právo veta ohledně makedonského členství. Po vyřešení sporu s Řeckem by mohla Makedonie začít přístupové rozhovory s EU „v řádu měsíců“, potvrdil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Kam dál?
Makedonie zůstává ohledně členství v NATO optimistická (2.2. 2018)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Evropská obranná agentura selhala, tvrdí europoslanec

Evropská obranná agentura (EDA) selhala a měla by být zrušena, prohlásil poslanec Evropského parlamentu Reinhard Bütikofer. „Měl by být zřízen efektivnější mechanismus spolupráce, který by konečně reagoval na problémy v obranném sektoru,“ dodal poslanec. Hlavním bodem kritiky je to, že obranný výzkum a vývoj i po letech od zřízení agentury zůstávají stále exkluzivně národní záležitostí.

Naopak pozitivně se k agentuře vyjádřil estonský analytik Häly Laasme. NATO i EDA vytvořily společný přístup v několika oblastech, například v hrozbách zbraní hromadného ničení, konstatoval Laasme. To je podle něj odpověď na diskuzi, zda by nebylo užitečnější využívat NATO pro dosažení strategických cílů Evropské unie. „Pokud tyto dvě organizace dosáhnou dlouhodobé synergie, mohou se stát příkladem konstruktivně sdílených veřejných zdrojů,“ míní Laasme.

Kam dál?
Obranný pakt EU pomůže NATO, říká německá ministryně obrany (19.2. 2018)

Zdroj: Defense News (USA)

kpa; natoaktual.cz