Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Problémy Afghánistánu: Drogy, korupce, kriminalita a apatie

Vydáno 23.06.2008

Problémy Afghánistánu: Drogy, korupce, kriminalita a apatie
Největší problémy, se kterými se jednotky ISAF potýkají v Afghánistánu, představují drogy, korupce, kriminalita a ignorance místních lidí.

Afghánistán je v současné době téměř jediným producentem opia, které se pěstuje převážně v provincii Hílmand. Jeho prodejem financuje Taliban své aktivity a jeho bojovníci nabízejí farmářům ochranu před vládními pracovníky ničícími maková pole, za což od nich vybírají jakousi „daň“.

Druhým problémem Afghánistánu je obrovská korupce, ve které se utápějí miliardy dolarů poskytnuté Západem na rekonstrukci zničené země. Naproti tomu v afghánských městech jsou vidět nablýskaná nová auta a rozlehlé okázalé rezidence a afghánští lídři mnohdy kupují luxusní apartmány v Dubaji. Kriminalita, často páchaná samotnými afghánskými policisty, kteří zastavují auta a pod různými pohrůžkami chtějí peníze, také podkopává snahy o zlepšení situace v Afghánistánu. Policisté mají špatné vybavení, jsou špatně vycvičení a posílaní do nebezpečných oblastí, kde jen zřídka dostávají plat.

Důležitým problémem bránícím v úspěšné rekonstrukci země je také jistá apatie samotných Afghánců. Když britští vojáci vysvětlují místním stařešinům, že afghánská vláda chce zlepšit zdravotnictví, zásobování elektřinou a vzdělání, většinou odpoví, že by chtěli, aby jejich vesnice všichni nechali na pokoji. Přítomnost zahraničních sil zvyšuje zájem Talibanu a riziko možných bojů a civilních úmrtí. Obyčejní Afghánci proto netouží ani tak po demokracii a pokroku jako po přežití. Modernizační projekty mají větší šanci na úspěch ve městech, nicméně i v nich chybí kvalifikovaní pracovníci, lékaři a státní zaměstnanci ochotní odejít pracovat do nebezpečných provincií.

Čtěte také:
Afghánská policie zadržela rekordní objem drog
Nizozemí: Afghánská policie musí zlepšit svoji práci

Zdroj: Telegraph (Velká Británie)

---

Craddock vidí v Afghánistánu pokrok
Vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě generál John Craddock prohlásil, že vidí neustálý pokrok v operacích prováděných silami ISAF v Afghánistánu a významné zlepšení v budování Afghánské národní armády. Jako příklad jejích zvyšujících se schopností uvedl provedení rychlého přesunu praporu afghánských vojáků do Kandaháru. Těmito slovy uznání zakončil svoji třídenní návštěvu Afghánistánu.

Ocenil také práci Provinčních rekonstrukčních týmů, nicméně dodal, že se musí neustále zvyšovat jejich schopnosti. Spolupráce s afghánskou armádou by mohla přinést zvýšení bezpečnosti. „Jestliže chceme začít předávat odpovědnost za bezpečnost v zemi do rukou Afghánců, vždy někde musíme začít. Afghánci svým vojákům věří,“ komentoval situaci v Afghánistánu Craddock.

Kvůli zvyšujícím se cenám potravin, nedostatku vody a pokračujícímu suchu Craddock zdůraznil, že jednotky ISAF by se měly více zaměřit na humanitární pomoc. Generál také vyzdvihl potřebu bojovat proti pěstování opia v zemi.

Čtěte také:
Kandahárský útěk neúspěchem kanadské mise

Zdroj: NATO

---

Německý generál: ISAF potřebuje dalších 6 000 vojáků
Dalších 6 000 vojáků nutně potřebuje alianční operace v Afghánistánu. Pokud nepřijedou, pouze to prodlouží přítomnost západních sil v této zemi, prohlásil německý generál Egon Ramms. Podle jeho slov by Aliance za nezvýšení počtu svých vojáků v Afghánistánu tvrdě zaplatila.

„Bavíme se o 5 000 až  6 000 vojácích. Potřebujeme je teď, protože potřebujeme udržet určité oblasti, potřebujeme si získat místní lidi a protože někdy v letech 2010 až 2012 budeme chtít předat odpovědnost za situaci v zemi afghánským silám,“ vysvětlil generál Ramms, ale neuvedl, kolik dalších německých vojáků by mělo být do země posláno. Pouze řekl, že by měl být zvýšen pevně daný strop 3 500 německých vojáků operujících v Afghánistánu.

Čtěte také:
Německo možná zvýší počet svých vojáků v Afghánistánu
Do Afghánistánu míří první "bojoví" němečtí vojáci

Zdroj: International Herald Tribune (Francie)

---

NATO nevyšle mírové síly do Gruzie
Severoatlantická aliance neplánuje vyslání mírových sil do Gruzie, oznámil alianční mluvčí James Appathurai.

Jeho slova přišla po schůzce generálního tajemníka NATO Jaap de Hoop Scheffera s gruzínským prezidentem Michailem Saakašvilim.

Čtěte také:
Rusko rozzlobeno zatýkáním v Abcházii
Gruzie: Čas k vyjednávání vyprchává
NATO požaduje stažení ruských posil z Abcházie

Zdroj: Itar Tass (Rusko)

---

ISAF opětovalo střelbu povstalců z Pákistánu
Alianční jednotky v Afghánistánu ostřelovaly guerillové bojovníky v Pákistánu poté, co zvyšující se povstalecké násilí podkopává zdrženlivost Aliance na afghánsko-pákistánské hranici.

Alianční představitelé prohlásili, že opětovali raketové a dělostřelecké útoky povstalců skrývajících se v úkrytech na pákistánské straně hranice, kde nyní mohou svobodně operovat. Dva povstalecké útoky směřující do afghánských provincií Khost a Paktika na alianční a afghánskou základnu zabily čtyři civilisty. Podle sil ISAF byli o opětování útoků ihned informováni pákistánští představitelé. 

Vztahy mezi Pákistánem a Afghánistánem jsou velmi napjaté. Američtí a afghánští představitelé se domnívají, že zvyšující se násilí v Afghánistánu je velkou měrou způsobeno klidem, jakého se povstalcům dostává ze strany pákistánské vlády. Stovky až tisíce povstalců se nyní shromáždily na pákistánské straně hranice, v odlehlých hornatých oblastech, nad kterými pákistánská vláda nemá žádnou kontrolu.

Čtěte také:
Pákistán bude sledovat činnost NATO
Afghánistán hrozí opětováním útoků z Pákistánu

Zdroj: New York Times (USA)


 

epl natoaktual.cz