Pro odstrašení Ruska potřebuje NATO posílit logistiku
Přesun amerických obrněných vozidel, která se v září loňského roku vylodila v polském přístavu Gdaňsk, nebyl pouze ukázkou síly, nýbrž také zkouškou rychlého nasazení jednotek Severoatlantické aliance v Evropě. „Po pádu Berlínské zdi nikoho ani nenapadlo, že bychom se museli napříč východní Evropou přesouvat v jakékoliv vojenské formaci,“ uvedl bývalý vrchní velitel sil Spojených států v Evropě generál Ben Hodges. „Domnívali jsme se, že Rusko bude naším partnerem. Všichni začali zmenšovat své armády, jak jen mohli,“ připomněl generál.
Výzvou ovšem není jen znovunabývání někdejších schopností a přizpůsobení NATO rychlému vývoji bezpečnostního prostředí. Státy střední a východní Evropy, které byly dříve součástí Sovětského svazu nebo Varšavské smlouvy, nedisponují dostatečnou infrastrukturou pro přesun vojenských sil. Mosty, tunely, cesty ani železnice nejsou dostatečně silné pro transport těžkých amerických vojenských vozidel.
„Evropané už nestavějí mosty, které unesou 70 tun – tedy tolik, kolik váží americké tanky Abrams,“ uvedl pro příklad Douglas Lute, bývalý americký velvyslanec při NATO. Skrze Iniciativu pro ujištění Evropy (ERI), tedy fond USA zřízený po ruské anexi Krymu, již byly financovány úpravy nádraží pro rychlejší manipulaci s tanky. Další prioritou by měly být například sklady paliva. „Do takových věcí bychom měli okamžitě investovat,“ dodává Hodges.
Kam dál?
NATO chce s EU zajistit rychlejší přesuny vojsk napříč Evropou (4.12. 2017)
Zdroj: Financial Times (Velká Británie)
---
NATO by mělo věnovat více pozornosti Arktidě, tvrdí ex-náměstkyně ministra zahraničí USA
V Arktidě probíhají studenoválečné manévry, „masivní posílení ruské armády“ na severním pólu vyžaduje „novou a robustní odpověď Západu,“ naléhá výzkumnice Belferova centra pro vědu při Harvardské univerzitě a zástupkyně ministra zahraničních věcí Spojených států v letech 2001 až 2009 Paula Dobriansky. Region se vyznačuje „obrovskou strategickou důležitostí pro globální obchod a národní bezpečnost,“ uvedla Dobriansky v komentáři pro deník Wall Street Journal.
„Rusko využívá arktických vod coby skrýše pro své ponorky vyzbrojené balistickými střelami – klíčové součásti svých jaderných sil – a chce rozšířit regionální vojenskou infrastrukturu v zájmu jejich ochrany,“ dodala Dobriansky. „Kroky jsou motivovány dlouhodobou doktrínou Moskvy, která tvrdí, že jadernou válku může vyhrát lépe připravená strana,“ připomíná Dobriansky. „Naproti tomu v Arktidě není žádné vojenské zařízení Západu a operuje zde pouze pár plavidel pobřežní stráže USA,“ uzavírá Dobriansky.
Kam dál?
Zpráva: Britové varují před ruskou militarizací Arktidy (7.9. 2017)
Zdroj: Newsmax (USA)
---
Jaderná válka s KLDR je blíže než kdy dříve, varuje bývalý americký NGŠ
Válce se Severní Koreou jsou Spojené státy blíže než kdy předtím, tvrdí bývalý předseda Sboru náčelníků štábů ozbrojených sil USA admirál Mike Mullen. Pchjongjang pokračuje ve vývoji jaderných zbraní a prezident Donald Trump ve své provokativní rétorice.
„Podle mého názoru jsme jaderné válce se Severní Koreou a v dané oblasti tak blízko, jak jsme doposud nebyli,“ prohlásil Mullen. „V současné době nevidím příležitosti pro diplomatické řešení sporu,“ uzavřel admirál.
Kam dál?
Mattis: Stále věřím v diplomatické jednání se Severní Koreou (1.12. 2017)
Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)
---
Americká armáda v Somálsku zabila 17 ozbrojenců hnutí Šabáb
Jednotky Spojených států amerických v minulém týdnu zintenzivnily letecké údery v Somálsku, kde bylo zabito nejméně 17 ozbrojenců teroristické skupiny Šabáb, která stojí za nárůstem smrtících útoků v okolních zemích včetně Keni. Naše síly zlikvidovaly čtyři teroristy zhruba 25 km západně od města Mogadišu – tito cestovali ve voze s instalovaným výbušným zařízením, a bylo tak zabráněno útoku proti obyvatelům města, uvedlo velitelství sil USA v Africe (Africom).
„Americké síly budou pokračovat v používání veškerých schválených prostředků a vhodných opatření pro ochranu zájmů USA, jejich partnerů a pro zabránění teroristům ve vyhledání skrýší,“ dodal Africom.
Kam dál?
Americká armáda udeřila v Jemenu a Somálsku (14.11. 2017)
Zdroj: Xinhua (Čína)
---
Transsexuálové se znovu mohou ucházet o službu v americké armádě
Transsexuálové se od začátku nového roku mohou znovu ucházet o službu v ozbrojených silách Spojených států navzdory snaze prezidenta Donalda Trumpa o zablokování této možnosti. „Ministerstvo obrany je připraveno vyhovět soudnímu rozsudku a umožnit zájemcům z řad transsexuálů službu v armádě,“ uvedl mluvčí ministerstva obrany.
Trumpův záměr znemožnit transsexuálům službu v armádě byl od začátku předmětem soudních sporů a kritiky transsexuálních vojáků i některých vojenských důstojníků, kteří jej označili za diskriminační.
Kam dál?
Bundeswehr přijímá transgender rekruty bez rozdílu (14.12. 2017)
Zdroj: Independent (Velká Británie)