Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Příměří s Talibanem zvyšuje násilí v Afghánistánu

Vydáno 26.05.2008

Příměří s Talibanem zvyšuje násilí v Afghánistánu
Mírové rozhovory mezi pákistánskou vládou a bojovníky Talibanu zvyšují počet útoků provedených povstalci v Afghánistánu, oznámil civilní mluvčí NATO v Afghánistánu Mark Laity. Tváří v tvář vlně sebevražedných atentátů začal Pákistán vyjednávat s Talibanci, kteří kontrolují velké části hornatého regionu na hranicích s Afghánistánem. Bez ohledu na výsledky vyjednávání však pákistánský vůdce Talibanu Baitullah Mehsud slíbil pokračovat v bojích proti afghánským a zahraničním jednotkám v sousedním Afghánistánu.

„Zaznamenali jsme zvýšení aktivity Talibanu na východě Afghánistánu, což může být způsobeno pouze příměřím, které Pákistán s Talibanci de facto uzavřel, a zmenšením počtu pákistánských vojáků na druhé straně hranice. Samozřejmě, že respektujeme suverenitu Pákistánu. Musí ale dávat pozor na to, aby jakákoli smlouva, kterou uzavře, nevedla ke zvýšení násilí v Afghánistánu,“ upřesnil Laity.

Čtěte také:
Pákistán uzavřel dohodu s protalibanskými povstalci

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Mírové síly KFOR v Kosovu zůstanou
Mírové jednotky Severoatlantické aliance zůstanou v Kosovu i poté, co v zemi příští měsíc vstoupí v platnost nová ústava. Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer upřesnil, že 16 000 vojáků sil KFOR zůstane v Kosovu i po 15. červnu, kdy kosovské úřady převezmou kontrolu nad zemí od správců OSN. Navíc tam dorazí mise Evropské unie, jejímž úkolem bude radit nezkušeným kosovským představitelům.

Oznámení o pokračování mise KFOR v Kosovu se očekávalo. Je dobrou zprávou pro nové vůdce Kosova, kteří jsou závislí na mírových jednotkách, jež pomáhají s udržováním bezpečnosti v této nejnovější evropské zemi.  Podle Scheffera je ale také důležité, aby OSN a EU v Kosovu vymezily pravomoci, které jim po 15. červnu zůstanou.

Čtěte také:
NATO nesmí cvičit kosovskou armádu, prohlásil srbský generál
Davoren: NATO nepřipustí násilnosti v Kosovu

Zdroj: AP (USA)

---

Polsko chce po USA větší garance bezpečnosti
Polsko a Spojené státy americké se neshodují v otázce, jaký dopad bude mít plánovaný americký protiraketový systém na bezpečnost Polska, kdyby Varšava souhlasila s vybudováním základny s deseti protiraketami na svém území, oznámil polský premiér Donald Tusk.

„Vyjednáváme o účinném posílení naší bezpečnosti. Američané hodnotí dopady protiraketového štítu na naši bezpečnost jinak. Základnu s protiraketami na naší půdě povolíme pouze, když bude posílena naše bezpečnost,“ dodal Tusk.

Instalace prvků protiraketového štítu ve střední Evropě se nelíbí Rusku. Moskva pohrozila namířením svých raket na Polsko, pokud by souhlasilo s americkou základnou na svém území. Čelíce těmto hrozbám, Polsko chce po Washingtonu další bezpečnostní garance, včetně pomoci s modernizací svých armádních sil, zejména dodáním protiraketových střel Patriot 3 nebo THAAD.

Čtěte také:
Polsko s Ruskem odmítá vyjednávat o interceptorech
Polsko chce jednat s Ruskem o protiraketovém štítu

Zdroj: AFP (Francie)

---

Rogozin: NATO potřebuje spolupráci s Ruskem
Severoatlantická aliance potřebuje spolupracovat s Ruskem, ne jednat proti jeho zájmům, prohlásil ruský velvyslanec při NATO Dmitrij Rogozin. „Obecné otázky bezpečnosti nemůžou být řešeny bez Ruska nebo proti němu. Celosvětové bezpečnostní hrozby jsou namířeny stejně tak na Rusko jako na Západ,“ dodal Rogozin na zasedání Parlamentního shromáždění NATO v Berlíně a vyjádřil údiv nad tím, že se NATO chce rozšířit na východ.

Severoatlantická aliance usiluje o přistoupení bývalých sovětských republik Ukrajiny a Gruzie. Podle Rogozina však dnes hlavní nebezpečí hrozí „z jihu“, což bylo interpretováno jako narážka na Írán a jeho jaderný program. Rogozin se též podivil, jaký přínos, pokud jde o demokracii, bude mít členství v NATO pro tyto dva státy. Podle něj je směšná deklarovaná pomoc NATO v boji proti korupci v těchto dvou zemích: „Jak pomůžou alianční tanky bojovat proti korupci?“

Čtěte také:
Rusko varuje NATO kvůli gruzínským regionům
Lavrov: Uděláme vše proti rozšíření NATO

Zdroj: Defense News (USA)

---

Medveděv: Rusko a Čína se potřebují
Ruský prezident Dmitrij Medveděv na konci své dvoudenní cesty po Číně odpovídal na otázky studentů Pekingské univerzity a vysvětloval své myšlenky o vědě a vzdělání. Zdůraznil, že budoucnost závisí na dobré spolupráci Ruska a Číny.

„Naše vzájemné vztahy dosáhly úplně nové úrovně co se týká intenzity a kvality. Je důležité, aby byly založeny na vzájemném porozumění a důvěře,“ prohlásil Medveděv a vyzdvihl roli OSN v řešení mezinárodních problémů. „Rusko a Čína mají podobný pohled na demokracii: věříme, že mezinárodní právo se nesmí porušovat a že role OSN je zásadní. Samozřejmě souhlasíme s modernizací Organizace spojených národů, ale mělo by jít pouze o zlepšení její efektivity a posílení jejích schopností odpovídat na současné výzvy a hrozby,“ upřesnil Medveděv.

Součástí Medveděvovy návštěvy v Číně bylo především setkání s jeho protějškem Chu Ťin-tchaem, s nímž podepsal několik dohod. Oba též odsoudili plány USA na vybudování protiraketové obrany v Evropě s tím, že tento krok podkope světovou stabilitu.

Čtěte také:
NATO: Čína je pro nás důležitým světovým hráčem

Zdroj: Russia Today (Rusko)

epl natoaktual.cz