natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Prezidenti Turecka a Ruska se setkali kvůli porušení příměří na severu Sýrie

  27. srpna 2019  16:16

  Ruský prezident Vladimir Putin a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan | foto: kremlin.ru

  Prezidenti Turecka a Ruska se setkali kvůli porušení příměří na severu Sýrie

  Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se setkal se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, aby diskutovali o ofenzivě syrské armády v severní provincii Idlíb. Právě tuto provincii prohlásily Moskva s Ankarou za demilitarizovanou zónu. Syrští vojáci s ruskou leteckou podporou však v boji proti rebelům postoupili až do Idlíbu, kde mimo jiné obklíčili pozici turecké armády.

  Také v minulém týdnu se turecký konvoj dostal pod palbu letadel syrské nebo ruské armády. Turecké ministerstvo obrany to označilo za odporující „stávajícím dohodám, stejně jako spolupráci a dialogu s Ruskem“.

  Kam dál?
  Vojenská operace v severní Sýrii je nezbytná, naznačuje Erdogan (8.8. 2019)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  Rusko vyslalo tisíce vojáků na cvičení na Krym

  Vladimir Putin vyslal přes osm tisíc vojáků, aby uspořádali vojenské cvičení na anektovaném poloostrově Krym. Cvičení bylo zahájeno v poslední den summitu skupiny G7, ze níž bylo Rusko právě kvůli anexi Krymu před šesti lety vyloučeno. Během pěti dní budou vojáci cvičit ochranu hranic i raketový útok proti hypotetickému nepříteli.

  „Bojové cvičení bude zahrnovat velké jednotky a formace tří integrovaných ozbrojených složek,“ uvedl mluvčí ruské armády. Kromě osmi tisíc vojáků se do něj zapojí i 100 tanků, 30 letounů, 60 helikoptér a 10 lodí, které se přidají ke stávající ruské Černomořské flotile.

  Kam dál?
  Rusko navýší počet vojáků na své západní hranici (23.8. 2019)

  Zdroj: Express (Velká Británie)

  ---

  Brazilské armádní letouny bojují s požáry v Amazonii

  Letadla brazilské armády začala shazovat vodu na hořící amazonské pralesy poté, co prezident Jair Bolsonaro schválil zapojení armády do boje proti požárům v sedmi brazilských státech. Letouny se již zapojily ve státě Rondonia a v dalších se na operace připravují. K hašení byla vyslána i vojenská policie.

  Na Brazílii byl v posledních dnech vyvíjen mezinárodní tlak, aby se v hašení největšího deštného pralesa světa více angažovala. Země skupiny G7 se podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona dohodly na poskytnutí „technické a finanční pomoci“ státům, které bojují s amazonskými požáry.

  Kam dál?
  Putin poslal armádu hasit požáry na Sibiři (1.8. 2019)

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  Tálibán chce znovu získat moc v Afghánistánu

  Povstalecké hnutí Tálibán spustilo mediální kampaň, v níž vyzdvihuje úspěchy své předchozí vlády v Afghánistánu v letech 1996 až 2001. „Islámský emirát (Tálibán) dává přednost především zajištění svobody a prosperity své zemi a utlačovanému lidu,“ uvedlo hnutí v prohlášení. Tehdejší vláda Tálibánu je však mezinárodně odsuzována za striktní omezování práv občanů, zvláště žen.

  Po desetiměsíčním vyjednávání vznikl návrh mírové smlouvy mezi Tálibánem a USA, která by mohla ukončit osmnáct let trvající působení americké armády v zemi. Nicméně existují obavy, že po odchodu mezinárodních sil se Tálibán pokusí získat moc násilnou cestou.

  „Všechny strany souhlasí, že budoucnost Afghánistánu musí být dohodnuta ve vnitřních vyjednáváních,“ prohlásil americký vyjednavač Zalmaj Chalilzad. Tálibán však prohlašuje afghánskou demokratickou vládu za „loutky“ vnějších mocností.

  Kam dál?
  Dohoda s Tálibánem může být uzavřena už příští týden, říká generál (21.8. 2019)

  Zdroj: Voice of America (USA)

  ---

  Osm afghánských vojáků bylo zabito v boji

  Osm afghánských vojáků a osm ozbrojenců bylo zabito během nočních střetů na vojenském stanovišti v západní provincii Badghís v Afghánistánu, uvedl místní představitel.

  Kam dál?
  V Afghánistánu zemřeli další američtí vojáci (22.8. 2019)

  Zdroj: Xinhua (Čína)

  kpa; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media