Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Přes 70 % Gruzínců chce do NATO, vstupu to nepomůže

Vydáno 14.01.2008

Přes 70 % Gruzínců chce do NATO, vstupu to nepomůže
Více než sedmdesát procent Gruzínců hlasovalo v referendu pro připojení země k NATO, oznámil předseda ústřední volební komise Levan Tarkhnišvili. Referendum se konalo společně s prezidentskými volbami, v nichž vyhrál současný prezident Michail Saakašvili.

Výsledky plebiscitu ale jen stěží urychlí proces přijímání Gruzie do NATO. Vstup do Aliance závisí totiž na splnění aliančních kritérií.

Přijetí Gruzie do NATO také závisí na prezidentu Saakašvilim, upozorňuje náměstek americké ministryně zahraničí Daniel Fried. „Když bude ochraňovat principy právního státu a umožní opozici odvolat se proti výsledkům voleb, Spojené státy budou podporovat členství Gruzie v NATO. Když ale bude pokračovat v metodách, které používal během posledních měsíců, opustí summit v Bukurešti s prázdnýma rukama,“ řekl Fried.

Čtěte také:
Protesty v Gruzii zpomalily směřování země do NATO
Většina Gruzínců je pro vstup do NATO

Zdroj: PanArmenian (Arménie), China View (Čína)

---

Senátor: NATO v Afghánistánu zlenivělo
Významný republikánský senátor za Kalifornii Duncan Hunter si stěžuje, že stále více amerických jednotek je vysíláno do Afghánistánu jen proto, že spojenci z NATO se vyhýbají plnění svých závazků. Ve svém dopise ministrovi obrany a členským státům Aliance Hunter hrozí, že zabrání spojencům v přístupu k americkým vojenským zakázkám.

„V očích Kongresu je nepřijatelné, aby Spojené státy nasazovaly stále více svých jednotek, když někteří z našich spojenců nejsou ochotní naplnit závazky vůči mezinárodnímu úsilí v Afghánistánu. Také je odrazující, že někteří z našich spojenců stále zachovávají jistá geografická a operační omezení svých vojenských sil, čímž omezují možnost našich vojenských velitelů naplňovat cíle mise,“ napsal Hunter ve svém dopise.

Pentagon oznámil možné vyslání tří tisíc vojáků do Afghánistánu, aby posílil britské jednotky po dobu až sedmi měsíců. Tyto posily jsou nutné proto, že spojenci dosud nesplnili slib doplnit misi o dalších sedm tisíc vojáků.

Čtěte také:
USA pošlou do Afghánistánu posily
Gates: Vůči spojencům změníme taktiku
USA nechtějí dále zaskakovat v Afghánistánu

Zdroj: Army Times (USA)

---

Polsko vyšle více vojáků do Afriky
Polský ministr obrany oznámil, že Polsko poskytne dva vrtulníky a čtyři sta vojáků mírovým silám EU, které mají být vyslány do Čadu. K již dříve ohlášeným 350 vojákům tak přibylo dalších padesát a dva vrtulníky. Náklady na polský kontingent, který by měl působit po dobu jednoho roku, se odhadují na 41 milionů dolarů.

První polské jednotky dorazí do Afriky na konci března a celý kontingent dosáhne plných operačních schopností v červnu. Mise EU v Čadu má mít celkovou sílu 3 500 - 4 000 vojáků, většinou z Francie.

Zdroj: Polskie radio (Polsko)

---

Bush: Svět se musí spojit proti nebezpečí z Íránu
Americký prezident George Bush v neděli prohlásil, že Írán ohrožuje světovou bezpečnost a že američtí a arabští spojenci se musí spojit, aby mohli zasáhnout proti tomuto nebezpečí dříve, než bude příliš pozdě. Toto prohlášení učinil prezident Bush v Abu Dhabi ve Spojených arabských emirátech uprostřed své osmidenní cesty po Středním východě.

Bush řekl, že Írán financuje teroristy, podkopává mír v Libanonu, posílá zbraně Talibanu, zastrašuje své sousedy, pohrdá OSN a destabilizuje celý region tím, že odmítá zpřístupnit svůj jaderný program mezinárodním kontrolám. „Írán je vůdčím státem světa ve sponzorování terorismu,“ řekl Bush.

Bushova cesta po Středním východě je spojena s podporou obnovených mírových jednání mezi Izraelem a palestinskou samosprávou. Během cesty také došlo na podporu demokratizace místních politických režimů.

Čtěte také:
Ministři EU a NATO souhlasí s pokračováním nátlaku na Írán

Zdroj: Haaretz (Izrael) 

---

Čtyři vojáci v Afghánistánu obětí „přátelské palby“
Dva holandští a dva afghánští vojáci se o víkendu stali obětí tzv. „přátelské palby“ (friendly fire) ze strany svých vlastních kolegů. Incident se odehrál v noci za špatného počasí poblíž nizozemské základny v Deh Rawod. Třetí holandský voják byl vážně zraněn a musí mu být amputovány obě nohy. Nizozemská armáda nyní případ vyšetřuje. V Afghánistánu již bylo od roku 2001 zabito celkem čtrnáct holandských vojáků.

Okres, v němž se incident stal, má za sebou tragickou historii. Největší pozornosti se dostalo případu z roku 2002, kdy bylo při svatební oslavě zabito čtyřicet Afghánců palbou z amerického letadla. Americká armáda dosud tvrdí, že letoun pouze odpovídal na nepřátelskou palbu.

Zdroj: The Australian (Austrálie)

 


 

tku natoaktual.cz