Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Pravidla pro ochranu civilistů omezují NATO

Vydáno 24.07.2008

Pravidla pro ochranu civilistů omezují NATO
Velitelé Severoatlantické aliance tvrdí, že i přes letošní značný nárůst leteckých útoků v Afghánistánu je možnost zasáhnout vůdce povstalců silně omezená. Mohou za to pravidla pro ochranu civilistů.

Po vlně civilních obětí v roce 2007 byla za generála  McNeilla tato pravidla zpřísněna a k dalším úpravám došlo letos v dubnu. Pravidla, která nyní regulují bombardování a odpalování raket, jsou v Afghánistánu mnohem přísnější než v Iráku, říkají vojenští představitelé.

Alianční vojáci nedávno ztratili možnost zaútočit na budovu v Kandaháru, ve které pobýval jeden z vůdců Talibanu. Nebylo totiž jisté, zda nejsou přítomni i civilisté. Na rozhodování o útoku se podílela zpravodajská služba, experti na zbraně i vojenští právníci. „Ztratili jsme příležitost,” řekl velitel Gary North. Vyjádřil však přesvědčení, že i přes omezení, která Alianci oproti Talibancům znevýhodňují, nakonec povstalce dopadne.

Zdroj: International Herald Tribune (Francie)
 
---

Velvyslanec: Al-Káida se stěhuje do Afghánistánu
Zahraniční bojovníci al-Káidy, kteří po léta sužovali Irák, odchází bojovat do Afghánistánu, prohlásil irácký velvyslanec v USA Samir Sumaida'ie. „Podle posledních zpráv mnoho zahraničních bojovníků z Iráku odešlo, buď domů, nebo bojovat do Afghánistánu,” řekl Sumaida'ie.

Podle velvyslance je pro al-Káidu stále těžší v Iráku působit. „Rozsáhlé oblasti byly pod vedením al-Káidy, měli ministry, správce, placené zaměstnance. To už neexistuje.” Al-Káida měla své výcvikové tábory a velitelství v Afghánistánu, pod ochranou talibanského režimu, až do invaze USA po teroristických útocích z 11. září. Po roce 2003 se zahraniční bojovníci přesunuli do Iráku.

Americký odborník na boj proti terorismu však říká, že počet zahraničních bojovníků je poměrně malý. Většinu členů al-Káidy v Iráku tvoří Iráčané, extrémisté v Afghánistánu a Pákistánu jsou zase převážně místní paštůnští bojovníci.

Zdroj: The Boston Globe (USA)

---

Spojenci dobývají město obsazené Talibanem
Vojáci Severoatlantické aliance a afghánské bezpečnostní síly zahájili boj o odlehlé město jihovýchodně od Kábulu. Město v oblasti Ajristan provincie Ghazni obsadili Talibanci tuto sobotu. Ovládnutí ústředí místní vlády je součástí taktiky obsazování odlehlých oblastí, kde je síť bezpečnostních sil jen velmi řídká. NATO je tak nuceno ke hře na kočku a na myš.

Protipovstalecká operace byla zahájena leteckým útokem, při němž bylo několik povstalců zraněno nebo zabito. „Afghánské jednotky se umístily blízko Ajiristanu a provádí pozorovací akce k identifikaci úkrytů Talibanu, na které je možné letecky zaútočit,” řekl náčelník místní policie Khan Mohammad Mujahid. Provincie Ghazni není tak nestabilní jako jižní provincie Kandahár nebo Hílmand, v posledních dvou letech však zaznamenává nárůst aktivity Talibanu.

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Norsko opouští pohotovostní brigádu OSN
Norsko již nechce být členem mezinárodní brigády OSN zaměřené na rychlý zásah jednotek. Brigáda označovaná jako SHIRBRIG (Standby High Readiness Brigade) byla založena v devadesátých letech a Norsko patřilo k zakládajícím členům. Nyní však spolu se svými severskými sousedy preferuje jiné formy vojenské podpory.

Podle některých pozorovatelů se zdá, že Norsko upřednostňuje aktivity Severoatlantické aliance před OSN. Norský ministr obrany Espen Barth Eide označil SHIRBRIG za „dítě devadesátých let” a vyjádřil pochyby o účelnosti podpory této organizace. „To ale neznamená, že se odvracíme od OSN,” dodal.

SHIRBRIG, k jehož fungování přispívá 16 států, měl mít dle původního plánu k dispozici 5 500 vojáků schopných zásahu v případě nutnosti. Nebyl však nikdy řádně dobudován a využíván. Nevyužita zůstala i norská vrtulníková peruť v Rygge. Velitel brigády generál Franciszek Kochanowski prý věděl, že Norsko a ostatní severské státy chtějí SHIRBRIG opustit nebo po dohodě zrušit.

Zdroj: Aftenposten (Norsko)

---

Rakety Patriot by Polsko před Ruskem neochránily
Americké rakety Patriot by Polsko neochránily před útokem z Ruska, proto by se měla polská vláda snažit spíše o umožnění rychlého přesunu sil USA a Severoatlantické aliance, napsal polský deník Rzeczpospolita.

„Z amerických analýz vychází najevo, že v případě ruského útoku nebude Polsko bezpečné, ani kdyby ho chránilo více než deset baterií raket Patriot,” tvrdí Rzeczpospolita. „Místo zbytečného utrácení miliard zlotých by proto vláda měla dělat všechno pro to, aby umožnila co nejrychlejší přesuny jednotek USA a NATO.”

„Polsko by se mělo zaměřit na zlepšení logistiky a pokusit se o modernizaci armády z vlastních zdrojů,” sdělil deníku polský diplomat. Vycházel z výsledků jednání konzultační skupiny pro polsko-americkou strategickou spolupráci. Jednání vedené polským ministrem zahraničí Radoslawem Sikorskim a náměstkem americké ministryně Stephenem Mullem se zabývalo garancemi bezpečnosti Polska v případě alokace amerického protiraketového systému.

Čtěte také:
Polsko: Protiraketový deštník je stále ve hře

Zdroj: Interfax (Rusko)

bzm natoaktual.cz