Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Povstalci zabili tři afghánské policisty

Vydáno 20.02.2006

Povstalci zabili tři afghánské policisty
Ozbrojenci, kteří zřejmě patřili k hnutí Taliban, přepadli policejní stanici v provincii Helmand na jihu Afghánistánu. Při hodinové přestřelce byli zabiti tři policisté. Bezpečnostní síly útok odvrátily a následně útočníky pronásledovaly.

K dalšímu incidentu došlo v Kábulu, kde povstalci vypálili raketu na hotel, v němž často pobývají cizinci. Při tomto útoku však nebyl nikdo zraněn.

Provincie Helmand byla v minulých měsících dějištěm nejtvrdších bojů. Minulý týden bylo proto do tamních mírových sil NATO (ISAF) začleněno dalších 150 britských vojáků.
 
Zdroj: Voice of America (USA)   

---

Kosovští Srbové chtějí samosprávu
Dnes bylo ve Vídni zahájeno vyjednávání mezi Srby a etnickými Albánci o budoucím statusu srbské provincie Kosova. Albánci požadují úplné odloučení od Srbska a Černé Hory, zatímco Bělehrad si chce udržet alespoň formální kontrolu nad touto provincií a samosprávu pro Srby v oblastech, kde tvoří většinu.

Kosovo je od roku 1999 pod správou OSN, jejíž zmocněnec Martti Ahtisaari je zprostředkovatelem rozhovorů. Ty by měly být uzavřeny do konce roku 2006.

Zdroj: Hindu (Indie)  

---

Irák přišel kvůli útokům o 6 miliard
Škody způsobené sabotážemi ropných zařízení se loni vyšplhaly až na 6,25 miliardy dolarů. Uvedl to mluvčí iráckého ropného ministerstva. Loni došlo ke 186 útokům na tato zařízení, bylo při nich zabito 47 odborníků a zhruba 100 strážných. K většině útoků došlo v severním Iráku, kudy se ropa vyváží do Turecka.

Irák loni vyvezl 508 milionů barelů ropy, což představuje čtyřprocentní pokles oproti roku 2004. Ropa přitom tvoří téměř 90 % příjmů státního rozpočtu. Zatímco na severu jsou hlavním problémem útoky ozbrojenců, kvůli nimž vývozní ropovody často nebyly v provozu, na jihu je problémem ropných polí především zastaralá infrastruktura.
 
Zdroj: Itar-Tass (Rusko)  

---

Izrael uvalil sankce na Palestince
Palestinská samospráva už nebude od Izraele dostávat 50 milionů dolarů a musí vrátit dalších 50 milionů, které dostala od USA na dobudování pásma Gazy. Toto zmrazení přísunu peněz je jedním z opatření, která včera přijal Izrael v reakci na to, že nejsilnější palestinské hnutí Hamas nechce zmírnit svoji protiizraelskou politiku. Tu jeho členové potvrdili, když odmítli výzvu šéfa samosprávy na přistoupení k současným dohodám s Izraelem.

V sobotu složili v Ramalláhu přísahu členové nového palestinského parlamentu. Většinou šlo o politické nováčky z řad Hamasu, který ovládl 74 ze 134 křesel. část poslanců však musela skládat přísahu prostřednictvím videokonference, protože se do Ramalláhu kvůli izraelským restrikcím nedostali, někteří museli použít telefon, protože si v izraelských věznicích odpykávají tresty za terorismus.

Zdroj: Sme (Slovensko)  

ivn natoaktual.cz