Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Polský premiér odmítl Macronovy výroky o NATO, opáčil kritikou Francie

12. listopadu 2019  16:00
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a polský premiér Mateusz Morawiecki (květen 2018). Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

Polský premiér odmítl Macronovy výroky o NATO, opáčil kritikou Francie

Podle polského premiéra Mateusze Morawieckého jsou slova francouzského prezidenta o klinické smrti Severoatlantické aliance nebezpečná. Sám naopak NATO označil za „tu nejdůležitější alianci, pokud jde o udržování svobody a míru“.

Podle Morawieckého mohou tato slova dokonce vést k pochybnostem, do jaké míry je Francie ochotna se do případné kolektivní obrany zapojit. „Nejde zde o nedostatek odhodlání ze strany USA (jak tvrdí Macron), ale spíše o nedostatek vzájemnosti ze strany některých evropských spojenců,“ zhodnotil současnou situaci. Kritizoval také nedostatečnou výši francouzských výdajů na obranu, které na rozdíl od Polska nedosahují dohodnuté 2% hranice.

Kam dál?
Polsko dá miliardy do modernizace armády (11.10. 2019)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Německá ministryně obrany se vymezila proti slovům o „klinicky mrtvém NATO“

„NATO stále považujeme za jeden z hlavních pilířů,“ nechala se na konferenci v Berlíně slyšet německá ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauer. Vymezila se tak proti slovům francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který nedávno označil Alianci za „klinicky mrtvou“. Tento výrok již dříve odsoudila také německá kancléřka Angela Merkel.

Trochu jinak se k situaci postavil někdejší velvyslanec Německa v USA a náměstek ministra obrany Wolfgang Ischinger. S odkazem na plánované německo-americké cvičení označil slova o klinické smrti za nepravdivá, přiznal však, že by vzájemná spolupráce mezi členy NATO měla být těsnější. K jeho slovům se v tomto smyslu připojila i AKK, která na svém Twitteru dodala, že „je potřeba zmenšit rozdíly mezi sliby a činy“ a prohlásila, že by Německo mělo být v roce 2031 schopno pokrýt 10 % bezpečnostních potřeb celé Aliance.

Kam dál?
Německo slíbilo, že dosáhne 2 % výdajů na obranu. Bude však mít 7 let zpoždění (8.11. 2019)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Silná armáda znamená silné Polsko, říká polský ministr obrany

Síla polské armády je zásadní pro postavení Polské republiky, právě díky ní získalo Polsko nezávislost, uvedl polský ministr obrany Mariusz Błaszczak v předvečer polského Dne nezávislosti. Dodal také, že „polská armáda musí být větší, a již větší je“. Své tvrzení podložil také čísly. Oproti roku 2015 se počet vojáků v aktivní službě zvětšil z necelých sto tisíc na sto šest tisíc. K nim přibyly také síly teritoriální obrany čítající 22 000 mužů a žen.

Krom počtu vojáků se polská vláda snaží zlepšovat i jejich vybavení. „Doufám, že brzy dojde k finální dohodě ve věci nákupu letounů F-35, tedy nejmodernějšího letadla, které poskytne našemu letectvu nové výhody,“ okomentoval Błaszczak blízkou budoucnost polských vzdušných sil pod svým vedením.

Kam dál?
Polsko spouští projekt Harpyje. Chce nakoupit nejmodernější letouny F-35 (28.5. 2019)

Zdroj: Defence24 (Polsko)

---

Trump se střetne s Erdoganem. Důvodem je nákup ruského protiletadlového systému

Americký prezident Donald Trump plánuje setkání se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem. Součástí jednání budou i důvody tureckého nákupu ruského protiletadlového systému S-400. Ten vyvolal v Bílém domě velkou nevoli. Podle Trumpova poradce pro národní bezpečnost Roberta O’Briena pocítí Turecko, pokud se systému nezbaví, dopad sankcí, které schválil americký Kongres.

„V NATO pro významné vojenské nákupy z Ruska není místo,“ nechal se slyšet O’Brien s tím, že to bude hlavní zpráva, kterou Trump plánuje Erdoganovi při jeho návštěvě ve Washingtonu předat. Krom návštěvy tureckého prezidenta čeká Trumpa také setkání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

Kam dál?
KOMENTÁŘ: Nemocný muž na Bosporu. Turecká ruleta s S-400 a F-35 (28.6. 2019)

Zdroj: Politico (USA)

---

Američané plánují v severovýchodní Sýrii ponechat 600 vojáků

V severovýchodní Sýrii bude i nadále působit asi 600 amerických vojáků. Jejich hlavním úkolem bude pokračování protiteroristických operací zaměřených proti organizaci Islámský stát. „Určitě jich bude méně než 1000,“ reagoval předseda sboru náčelníků amerických ozbrojených sil generál Mark Milley na nedávná slova prezidenta Donalda Trumpa o úplném stažení všech vojáků. Následně dodal, že by se jejich počet měl pohybovat mezi pěti a šesti sty. „Náš příspěvek bude malý, ale náš úkol zůstává stejný – zajistit úplnou porážku Islámského státu,“ doplnil.

Trump oznámil stažení amerických jednotek poté, co Turecko začalo připravovat invazi do severní Sýrie. Ta vedla k útěku více než 100 000 civilistů a hlášeno je také porušování lidských práv. Trump následně za toto rozhodnutí sklidil ostrou kritiku doma i v zahraničí. Podle Turecka jsou hlavními cíli operace vyčištění pohraničí od kurdských sil, které Ankara považuje za teroristy, a přesídlení asi 2 miliónů z 3,6 miliónu syrských uprchlíků, kteří se v Turecku nacházejí.

Kam dál?
Kurdům jsme pomáhali a teď je necháme bombardovat, kritizují experti (10.10. 2019)

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

luk; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.