natoaktual.cz

Hledáme stážisty

Máte zájem o stáž v v Informačním
centru o NATO? Ozvěte se nám!

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Plán EU na zvýšení vojenské mobility využije i NATO

    29. března 2018  17:04

    Vlajky Severoatlantické aliance a Evropské unie. | foto: NATO Photos

    Plán EU na zvýšení vojenské mobility využije i NATO

    Evropská unie představila plán, který má zajistit rychlé přesuny vojsk v Evropě. To by pomohlo vojákům Severoatlantické aliance v případě střetu na východní frontě. Iniciativa se týká jak zprůchodnění národních hranic, tak i například posílení mostů pro přejezd tanků. Civilní infrastruktura by měla být připravena sloužit i vojenským účelům.

    „Když vezme EU v projektech infrastruktury ohled na vojenské požadavky, pomůže to Severoatlantické alianci v obraně svých členů,“ uvedla mluvčí Aliance Oana Lungescu.

    Hlavní příčinou těchto kroků je ruská aktivita ve východní Evropě. Z toho důvodu NATO potřetí za svou historii mění obrannou strategii, která má být nyní více zaměřená na rychlé nasazení sil napříč Evropou.

    Zdroj: Bloomberg (USA)

    ---

    Polsko podepsalo smlouvu o nákupu amerických raket Patriot

    Polsko podepsalo smlouvu o nákupu systému raketové obrany Patriot od Spojených států. Systém Patriot „se osvědčil v mnoha zemích“, vysvětlil polský ministr obrany Mariusz Blaszczak. Polsko se podle Blaszczaka nyní „přidalo k elitní skupině zemí, které mají efektivní zbraň zajišťující bezpečnost“. Země za systém zaplatí necelých pět miliard dolarů, což z něj dělá největší zbrojní obchod v polské historii. K prvnímu dodání by mělo dojít v roce 2022.

    Lze očekávat, že se proti tomuto nákupu postaví Rusko, podle kterého protiraketová obrana v Evropě narušuje ruské odstrašení. Vztahy obou zemí zůstávají napjaté nejen kvůli zprávám o umístění ruských raket do ruského Kaliningradu, se kterým Polsko sdílí hranici.

    Kam dál?
    Polsko a Kanada se připojí k nákupu námořních hlídkovacích letounů (16.2. 2018)

    Zdroj: BBC (Velká Británie)

    ---

    V Ghaně jsou protesty kvůli vojenské dohodě s USA

    Obyvatelé Ghany vyšli do ulic poté, co jejich vláda uzavřela dohodu o spolupráci s americkou armádou. Dohoda umožní společná armádní cvičení a využití národních radiových frekvencí armádou USA. Spojené státy také investují dvacet milionů dolarů do výcviku a vybavení ghanské armády. V hlavním městě Akkra však proti dohodě protestovaly tři tisíce lidí. Podle představitele ghanských studentů smlouva „zrazuje národní suverenitu a integritu“. Nespokojenost protestujících vyvolaly i nevhodné výroky prezidenta USA Donalda Trumpa týkající se afrických států.

    Dohoda ale neznamená stálou vojenskou přítomnost USA v Ghaně nebo vznik americké základny, zdůraznilo velvyslanectví USA v Akkře. Jedná se o součást spolupráce, v rámci které Ghana již po dvacet let pořádá společná cvičení s USA a dalšími státy.

    Zdroj: New York Times (USA)

    ---

    Australská armáda připustila zabití civilistů v Iráku

    Australské ozbrojené síly uznaly „věrohodnost“ obvinění, že bomba svržená v iráckém Mosulu zabila několik civilistů. Nálet australského letounu Super Hornet na dům v Mosulu údajně zabil dva dospělé a zranil dvě děti. Je možné, že civilisty zabité při náletu využívala organizace Islámský stát (IS) jako lidské štíty, domnívá se australský generál Greg Bilton. Nálet měl podpořit irácké jednotky, které operovaly na zemi.

    Podle organizace Amnesty International mohlo dojít k porušení válečného práva. Organizace požaduje, aby byly tento a další nálety posouzeny nezávislou komisí. Údaje koalice proti IS uvádějí, že od jejího vzniku bylo na území Sýrie a Iráku neúmyslně zabito přes osm set civilistů.

    Kam dál?
    NATO: V Iráku stále trvá ideologická hrozba Islámského státu (18.1. 2018)

    Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

    ---

    EU chce v rámci vojenského plánu modernizovat silnice a železnice

    Evropská komise schválila akční plán, podle kterého by mělo dojít ke zlepšení stavu evropských silnic a železnic pro vojenské účely. Pilotní studie ukázala, že v některých zemích je nosnost mostů „nedostatečná pro nadměrně velká a těžká vojenská vozidla“, včetně tanků. Národní vlády by měly nejprve samy modernizovat potřebnou infrastrukturu a následně Brusel navrhne prioritní projekty k financování.

    Plán vyzývá státy EU, aby „neustále braly v potaz vojenské požadavky při budování nové dopravní infrastruktury“. Cílem je intenzivní spolupráce členských států při přesunech vojsk na unijním území. Další kroky by se mohly týkat například zefektivnění celních prohlídek vojáků.

    Kam dál?
    Zákonodárci EU podpořili dotace pro přeshraniční spolupráci obranného průmyslu (26.2. 2018)

    Zdroj: Politico (Belgie)

    kpa; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media