Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Pentagon vytvořil novou kancelář zaměřenou čistě na Čínu

2. října 2019  23:12
Americké ministerstvo obrany | foto: Google maps

Pentagon vytvořil novou kancelář zaměřenou čistě na Čínu

Již začátkem roku 2018, při zveřejnění Národní obranné strategie, zdůrazňovali přední představitelé ministerstva obrany Spojených států potřebu dlouhodobého zaměření pozornosti na Čínu.

Nyní, se zřízením kanceláře výhradně pro Čínu, představitelé Pentagonu věří, že v tomto ohledu dojde ke značnému posunu. Navenek bude úřad pomáhat usměrňovat a udržovat vztahy s Pekingem na vojenské úrovni, směrem dovnitř pak pomůže upravit Národní obrannou strategii a její zavádění s ohledem na Čínu, shrnuje náměstek ministra obrany pro záležitosti asijské a tichomořské bezpečnosti Randall Schriver.

Kam dál?
Pentagon reaguje na vojenský vzestup Číny (16.9. 2019)

Zdroj: Defense News (USA)

---

NATO prověřovalo, jak snadno vojáci odhalí informace na internetu

Během loňského cvičení Severoatlantické aliance v lotyšských lesích prověřovalo NATO potenciální slabá místa ve vlastních řadách. Z pověření lotyšské armády připravili odborníci z Centra NATO pro strategickou komunikaci v Rize zkoušku – past v podobě webových stránek a profilu na seznamovací aplikaci Tinder.

Prověrka odhalila, že při vyvinutí minimálního úsilí jsou vojáci ochotni sdílet své adresy, rozesílat fotografie ze cvičení a dokonce opustit své pozice.

„Chtěli jsme způsobit otřes,“ uvádí ředitel centra NATO pro strategickou komunikaci Janis Sarts a dodává, že účelem bylo ukázat, co vše je možné jen skrze mobilní telefony. Upozornit na virtuální bojiště, které mnozí ani nerozpoznávají.

Kam dál?
Estonské ministerstvo zahraničí zřídí odbor pro kybernetickou diplomacii (13.9. 2019)

Zdroj: Der Tagesspiegel (Německo)

---

Ukrajina podepisuje klíčovou dohodu s proruskými separatisty

Dohoda ukrajinské vlády a proruských separatistů umožňuje konání místních voleb v separatisty kontrolovaném území na východě Ukrajiny za účasti ruských a evropských pozorovatelů. Krok ukrajinské vlády pod vedením nového prezidenta Volodymyra Zelenského je vnímán jako velký posun při řešení konfliktu na východě země.

V rámci příprav na volby se obě strany zavázaly v příštím týdnu stáhnout své jednotky ze dvou oblastí Doněckého a Luhanského regionu.

Kam dál?
Trump měl pozastavit vojenskou pomoc Ukrajině ještě před telefonátem se Zelenským, tvrdí američtí představitelé (25.9. 2019)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Před rozhovory s USA odpálila Severní Korea rakety

Severní Korea odpálila neidentifikovatelnou střelu z okolí města Wonsan v jihovýchodní provincii Kangwon, uvedl jihokorejský Sbor náčelníků štábů (JCS). Odpálené střely zaznamenalo také Japonsko, pobřežní stráž varuje plavidla před přibližováním k jakýmkoliv jejich zbytkům.

Jen o den dříve Pchjongjang oznámil dohodu s USA na zahájení pracovních rozhovorů, které by potenciálně mohly prolomit měsíce trvající pat v jednání o jádru.

Kam dál?
Obě Koreje pokračují ve zbrojení (11.9. 2019)

Zdroj: France 24 (Francie)

---

Nový Zéland utratil za opravy letounů téměř 100 milionů za 3 roky

Suma, jakou Obranné síly Nového Zélandu hradí za zajištění kapacit pro humanitární pomoc, strategické letecké přesuny a přepravu VIP osob, stále narůstá. Od roku 2016 přišla údržba a opravy flotil letounů C-130 Hercules a Boeing 757 na 97,7 milionu dolarů, udávají dokumenty získané serverem Newshub.

Předešlé vlády měly spoustu příležitostí pro nahrazení těchto letounů, nicméně rozhodnutí nebylo přijato, uznává špatný stav flotil ministr obrany Ron Mark. Vládní plány počítají s novými letouny nejdříve v roce 2023, jedním z dočasných řešení by mohly být stroje na leasing.

Kam dál?
Japonsko chce nakoupit další tankovací letouny (6.9. 2019)

Zdroj: Newshub (Nový Zéland)

voj; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.