natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Parlamentní shromáždění NATO jednalo v Istanbulu

  21. listopadu 2016  16:13

  Jens Stoltenberg před Parlamentním shromáždění NATO v Haagu | foto: NATO Photos

  Parlamentní shromáždění NATO jednalo v Istanbulu

  Možné reakce na teroristické hrozby, ale také Moskvu coby výzvu pro Alianci projednávali představitelé parlamentů členských států Severoatlantické aliance na výročním zasedání Parlamentního shromáždění v tureckém Istanbulu. „Spojené státy přijaly iniciativu pro ujištění Evropy, Evropané by mohli přijmout iniciativu pro ujištění Ameriky,“ prohlásil prezident shromáždění kongresman USA Michael Turner.

  Důležitost NATO v proměnlivém prostředí globální bezpečnosti připomněl zástupce turecké delegace Osman Bak. Zdůraznil, že Turecko se nachází v první linii boje s terorismem. Zákonodárci vyjádřili pochopení pro situaci Turecka, zazněly ovšem také obavy o ústavní vývoj v zemi. V souvislosti s neúspěšným vojenským převratem stále probíhá zatýkání, zasahující mimo jiné řady politické opozice a učitelů.

  Kam dál?
  Turečtí představitelé v NATO usilují o azyl v Německu (18.11. 2016)
  Trump dodrží závazky vůči NATO, slíbil Obama (15.11. 2016)

  Zdroj: Hurriyet Daily News (Turecko)

  ---

  NATO uzavře styčnou kancelář v Uzbekistánu

  Kontaktní kancelář Severoatlantické aliance v Taškentu, hlavním městě Uzbekistánu, bude koncem března roku 2017 uzavřena, uvedla styčná důstojnice NATO pro střední Asii Rosaria Puglisi. Důvodem pro omezení již nyní malé přítomnosti Aliance v regionu jsou úpravy v rozpočtu organizace. Politické důvody pro uzavření kanceláře Puglisi odmítla s tím, že od států v regionu se úřad NATO vždy dočkal skvělého přijetí.

  Úřad v Taškentu byl otevřen v roce 2013 a byl využíván především ke koordinaci aliančních aktivit v oblasti. Hlavní náplň jeho práce tvořila logistika přesunu materiálu do Afghánistánu a zpět. V kanceláři byli zaměstnáni pouze čtyři lidé, včetně dvou místních administrativních pracovníků. Spojené státy uzavřely svou leteckou základnu v Uzbekistánu v roce 2005, základnu v Kyrgyzstánu opustily v roce 2014. Omezení aliančních aktivit v Afghánistánu bylo také důvodem pro uzavření základen Německa v Uzbekistánu a Francie v Tádžikistánu.

  Kam dál?
  USA možná spáchaly v Afghánistánu válečné zločiny, tvrdí mezinárodní žalobci (15.11. 2016)

  Zdroj: EuroasiaNet (USA)

  ---

  Srbsko spolupracuje více s NATO než s Ruskem, říká zpravodaj EP

  V souladu s kapitolou 31 přístupových rozhovorů s Evropskou unií (EU) by Srbsko mělo „postupně sladit svou zahraniční a obrannou politiku s EU,“ uvedl německý zpravodaj Evropského parlamentu (EP) pro Srbsko Davic McAllister. Ačkoliv Srbsko uspořádalo vojenské cvičení s Ruskem, úroveň vojenské spolupráce se Severoatlantickou aliancí je podle něj významně vyšší.

  Srbsko sice učinilo „významný posun“ v evropské integraci, tempo rozhovorů bude nicméně záležet na postupu při zavádění právního řádu a narovnání vztahů mezi Bělehradem a Prištinou, dodal McAllister. Úkolem Srbska je zasadit se o zlepšení vztahů s Kosovem, uzavřel McAllister.

  Kam dál?
  Stoltenberg: Anexe Krymu je pro NATO stále zcela nepřijatelná (16.11. 2016)

  Zdroj: B92 (Srbsko)

  ---

  2 % HDP na obranu by zničily dánský sociální stát

  Splnění požadavků na obranné výdaje v Severoatlantické alianci by Dánsku umožnilo nakoupit tucet stíhacích letounů F-35 a čtyři fregaty, investice by ovšem mohly poškodit hýčkaný program sociálního státu. Prostředky potřebné pro dosažení 2% hranice se rovnají ročním výdajům na podporu univerzit, nebo pěti letům podpory rodin s dětmi, uvedl hlavní ekonom Nordea Bank Helge Pedersen. „Není možné zvýšit výdaje na obranu, aniž by došlo k omezení výdajů jinde,“ dodal ekonom.

  Rozruch ohledně výdajů vzbudil mezi členy Aliance budoucí prezident Spojených států Donald Trump. Během své kampaně prohlásil, že obranu státu, který nedodržel závazek vydávat 2 % HDP na obranu, by si USA rozmyslely. Pouze hrst z 28členné organizace tento závazek v současnosti splňuje. Dánsko splnilo nároky výdajů na obranu naposledy v závěru studené války, poté výdaje klesaly až k 1,2 % HDP v roce 2015, udává Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).

  Kam dál?
  23 členů NATO nedostatečně investuje do obrany (16.11. 2016)

  Zdroj: Bloomberg (USA)

  ---

  Stoltenberg: Trump udrží silnou roli USA v NATO

  Hlavním tématem prvního telefonického rozhovoru generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga s budoucím prezidentem Spojených států Donaldem Trumpem bylo přezkoumání financování Aliance. „NATO je důležité pro stabilitu v Evropě, ale stabilita v Evropě je důležitá také pro USA,“ uvedl Stoltenberg. Z toho důvodu jsem si jist, že Trump udrží silný závazek Američanů v Alianci, uzavřel generální tajemník.

  Až Velká Británie opustí Evropskou unii, 80 % rozpočtu NATO budou hradit státy mimo Evropu – tyto skutečnosti musí být podle bezpečnostních analytiků prošetřeny. „Nový prezident přijde do úřadu bez zkušeností se zahraniční politikou,“ upozorňuje analytik organizace German Marshall Fund Ian Lesser. Bude velice důležité, kdo bude zastávat klíčové pozice v nové administrativě a kdo budou poradci, kteří budou určovat zahraniční politiku, zdůrazňuje Lesser.

  Kam dál?
  Odstoupení od alianční smlouvy Trump nemyslí vážně, tvrdí generál Pavel (18.11. 2016)

  Zdroj: Al Džazíra (Katar)

  voj; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media