Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Pákistánští senátoři odmítli schůzku s NATO

Vydáno 14.11.2008

Pákistánští senátoři odmítli pozvání na schůzku NATO
Pákistánská vláda ve čtvrtek zamítla pozvání amerického velvyslanectví, aby se členové senátní komise pro bezpečnost a zahraniční vztahy zúčastnili informační schůzky o současné situaci v Afghánistánu vedené velitelem alianční mise ISAF generálem Davidem McKiernanem. Senát k celé záležitosti prohlásil, že pozvání nebylo v souladu s nejlepšími tradicemi diplomatického jednání a politického dialogu. 

Na námitku senátora Khurshida Ahmeda odpověděl předseda senátu Raza Rabbani tvrzením, že zahraniční zastupitelské úřady v Pákistánu by měly dodržovat diplomatické normy a svá pozvání adresovaná členům parlamentu vyřizovat přes ministerstvo zahraničí. Americké velvyslanectví v Pákistánu poslalo přímo každému ze 17 členů komise dopis s pozvánkou na schůzku plánovanou na 11. listopadu.  Rabbani dodal, že to není poprvé, co Američané pákistánské ministerstvo zahraničí takto obešli.  

Zdroj: Daily Times (Pákistán)

---

NATO znepokojeno pomalým tempem ukrajinských reforem
Ministři obrany členských zemí Severoatlantické aliance vyjádřili své obavy o stavu ukrajinských reforem, potažmo o připravenosti této bývalé sovětské republiky na členství v Alianci. Vzhledem k zvyšujícímu se ruskému tlaku proti rozšiřování Aliance to pravděpodobně znamená oddálení ukrajinského členství v NATO.

Americký ministr obrany Robert Gates po setkání se svými aliančními protějšky v estonském Talinu vyzval Ukrajinu, aby urychlila bezpečnostní a politické reformy. „I když jsou dosavadní ukrajinské pokroky na cestě ke členství ohromující, nemůže teď usnout na vavřínech,“ dodal Gates po skončení schůzky NATO-Ukrajina. Podle něj se musí Ukrajina vypořádat s problémem schodků vojenského rozpočtu a zlepšit plánování a stanovování priorit.

Čtěte také:
NATO se pře o členství Ukrajiny
Merkel: Na členství Gruzie a Ukrajiny v NATO je příliš brzy

Zdroj: Bloomberg (USA)

---

Mluvčí Talibanu: Se Západem vyjednávat nebudeme
Dokud na území Afghánistánu zůstávají cizí jednotky, Taliban nikdy nezasedne k mírovým jednáním, ať už s afghánskými nebo se západními představiteli a bude pokračovat v boji za afghánskou „svobodu“, uvedl pro pořad CBC As It Happens (Stalo se) mluvčí Talibanu Qari Yusuf Ahmádí.

V tlumočeném telefonickém rozhovoru Ahmádí popřel spekulace, že v rámci Talibanu existují skupiny, které upřednostňují jednání s afghánskými nebo se západními stranami. Podle něj je Taliban skupina sjednocená pod jedním vůdcem – Mullahem Omarem. Ten se skrývá již sedmý rok. Ahmádí také předložil zjevně si odporující obranný argument vůči nárůstu sebevražedných útoků po celé zemi: Taliban prý nikdy neměl za cíl civilisty. Den předtím bylo během sebevražedného útoku na východě země zabito osm civilistů a jeden koaliční voják.

Čtěte také:
Obama změní přístup k Afghánistánu
Brown: Vyjednávání s Talibanem je nepravděpodobné 

Zdroj: CBC (Kanada)

---

Válečná loď NATO se střetla se somálskými piráty
Britská fregata HMS Cumberland, jedna ze tří lodí NATO střežících dodávky potravin OSN, v úterý úspěšně odvrátila útok skupiny pirátů. Novodobí korzáři se u somálských břehů pokoušeli zmocnit dánské obchodní lodi. Generální tajemník Severoatlantické aliance Jaap de Hoop Scheffer posádku britské válečné lodi pochválil. “Svoji misi vykonali s odvahou a profesionalitou.”

Čtěte také:
NATO chrání lodě OSN v Somálsku
Piráti u Somálska unesli tureckou loď

Zdroj: Xinhua (Čína)

---

Německý Bundestag podpořil omezení misí
Dolní komora německého parlamentu ve čtvrtek odhlasovala omezení německé účasti v protiteroristických misích vedených Spojenými státy v Afghánistánu a v oblasti Somálského poloostrova. Pro vládní návrh, jenž ruší mandát umožňující vyslání až 100 příslušníků speciálních jednotek do Afghánistánu, se vyslovila drtivá většina poslanců. Zrušený mandát se netýká účasti Německa v tamní misi Severoatlantické aliance ISAF. Zde došlo pod tlakem aliančních spojenců k navýšení maximálního počtu vojáků, kteří mohou být do země vysláni, z 3500 na 4500.

Bundestag také schválil snížení maximálního počtu německých vojáků nasazených při ochraně námořních tras u pobřeží Somálska z 1400 na 800.

Čtěte také:
Německo stažení vojáků z Afghánistánu nechystá
Němci v Afghánistánu? Boj proti veřejnému mínění

Zdroj: Reuters (Velká Británie)


 

vtr natoaktual.cz