Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Pákistán slibuje hladký průběh stažení NATO z Afghánistánu

29. května 2013  16:24
Předseda Vojenského výboru NATO generál Knud Bartels. | foto: NATO Photos

Pákistán slibuje hladký průběh stažení NATO z Afghánistánu

Předseda Vojenského výboru NATO Knud Bartels se v Islamabádu setkal s vrchním generálem pákistánské armády Ashfqem Parvezem Kayanim, aby spolu projednali bezpečnostní situaci v regionu a otázky „společného zájmu“ se zaměřením na Afghánistán. Hlavním cílem setkání však bylo dle nejmenovaných zdrojů domluvit stažení jednotek NATO ze země právě přes území Pákistánu.

Při té příležitosti Kyani ujistil Bartelse, že Pákistán udělá vše proto, aby zajistil hladké stažení zahraničních jednotek z Afghánistánu. Nový pákistánský premiér Nawaz Sharif již ubezpečil USA, že budou mít podporu Pákistánu při stahování z Afghánistánu.

Otázka stahování jednotek přes Pákistán přitom nebyla vždy bezproblémová. Minulý rok byly trasy vedoucí přes území Pákistánu na téměř sedm měsíců uzavřeny kvůli leteckému útoku USA, při němž bylo zabito 24 pákistánských vojáků.

Kam dál?
NATO začalo stahovat vybavení z Afghánistánu (22.5. 2013)

Zdroj: The Express Tribune (Pákistán)

---

Rusko a NATO uspořádají společné cvičení v Černém moři

Rusko a Severoatlantická aliance uspořádají na přelomu letošního září a října společné námořní cvičení v Černém moři. O společném cvičení, jež se uskuteční pod záštitou Rady NATO-Rusko, informoval ruský vyslanec při NATO Alexandr Gruško.

Cvičení by podle Gruška mělo simulovat operace zaměřené na teroristickou hrozbu směřující ze vzduchu. Mezi zúčastněnými zeměmi by mělo být například Polsko, Norsko nebo Turecko.

Kam dál?
Rusko chce zlepšit vztahy s NATO (24.5. 2013)

Zdroj: Zee News (Indie)

---

Obama se sejde s Rasmussenem, proberou Afghánistán

Prezident USA Barack Obama bude v pátek hostit v Bílém domě generálního tajemníka Severoatlantické aliance Anderse Fogha Rasmussena, aby společně probrali otázku Afghánistánu a jiná bezpečnostní témata, uvedl mluvčí Bílého domu Jay Carney. 

„Prezident se těší na diskuzi týkající se regionální i globální bezpečnosti s generálním tajemníkem,“ prohlásil Carney s tím, že se bude diskuze zabývat ukončením války v Afghánistánu a udržení partnerství s afghánskou vládou. Obama má za několik týdnů oznámit, kolik jednotek bude ze současných 60 tisíc v Afghánistánu přítomných vojáků v zemi ponecháno, aby se podílely na výcviku a podpoře afghánských sil.

Kam dál?
Kerry a Rasmussen se sešli na jednání v Římě (28.2. 2013)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Rasmussen: NATO je připraveno pomoct Libyi s rozvojem bezpečnostních sil

Severoatlantická aliance je podle generálního tajemníka NATO Anderse Fogha Rasmussena připravena pomoc Libyi s vybudováním bezpečnostního aparátu země. Premiér Libye Ali Zeidan na své návštěvě v Bruselu požádal Alianci o technickou podporu a trénink v bezpečnostním sektoru a vyjádřil vůli spolupracovat s NATO.

„NATO má mnoho zkušeností s reformami bezpečnostního a obranného sektoru, především co se týká institucionálního vzdělávání a tréninku. Jsme připraveni v těchto oblastech Libyi pomoct,“ prohlásil Rasmussen na setkání s libyjským premiérem. Zeidanova žádost bude prý nyní postoupena Severoatlantické radě, která o spolupráci a pomoci rozhodne.

„Jsem si jistý, že budeme moct rozvinout naše vzájemné vztahy a napomoct ve vybudování nové, bezpečné Libye,“ dodal Rasmussen.

Kam dál?
Analýza: Libye dva roky poté: Vyrovnání se s Kaddáfího dědictvím (25.2. 2013)

Zdroj: People‘s Daily Online (Čína)

---

USA kritizují Moskvu za dodávky zbraní syrskému režimu

Spojené státy kritizovaly Rusko za jeho příslib dodávek zbraní syrskému režimu. „Odsuzujeme nepřetržité dodávky všech typů ruských zbraní syrskému režimu,“ nechal se slyšet mluvčí amerického ministerstva zahraničí Patrick Ventrell. Rusko oznámilo, že Sýrii dodá systém protiraketových střel S-300 poté, co Evropská unie zrušila embargo na dodávky zbraní syrským rebelům. Podle mluvčího Bílého domu Jaye Careye omezí ruský protiraketový systém možnost dosáhnout míru v Sýrii diplomatickou cestou.

Izrael v reakci na plánované ruské dodání raket S-300 Sýrii naznačil, že nebude nečinně přihlížet, pokud budou ruské zbraně syrskému režimu doopravdy doručeny. „Pro nás to je hrozba,“ prohlásil ministr obrany Izraele Moshe Yaalon. Rusko se naopak ohradilo proti evropskému rozhodnutí ukončit embargo na dodávky zbraní syrským rebelům a prohlásilo je za možné porušení mezinárodního práva.

Ventrell upozornil, že případné dodávky zbraní ze strany EU se kvůli naplánovaným mírovým rozhovorům neuskuteční dříve než za dva měsíce. K rozhovorům, které mají přivést k jednomu stolu syrský režim a rebely, má dojít v Ženevě. Nepanuje však shoda, kdo se jich má zúčastnit. Washington v současnosti odmítá podmínku Ruska, aby součástí rozhovorů byl i Írán.

Kam dál?
McCain nečekaně navštívil syrské rebely (28.5. 2013)

Zdroj: United Press International (USA)

dun; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.