natoaktual.cz

Hledáme stážisty

Máte zájem o stáž v v Informačním
centru o NATO? Ozvěte se nám!

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  OSN: Povstalci v Mali získali zbraně podplácením Libyjců

  27. února 2013  16:43

  Islamističtí povstalci v Mali | foto: Magharebia

  OSN: Povstalci v Mali získali zbraně podplácením Libyjců

  Palné zbraně, které se objevily v rukou rebelů v Mali, pocházejí ze zásob nashromážděných během války v Libyi, odkud je prodali zkorumpovaní příslušníci místních ozbrojených sil, vyplývá ze zprávy OSN o mezinárodním organizovaném zločinu v západní Africe

  Podle dokumentu tyto zbraně pocházejí zejména ze státních skladů, odkud se na černý trh dostaly prostřednictvím krádeží a korupce. Problém se týká jak policejních, tak i vojenských libyjských složek.

  Další část zbraní se podle zprávy dostala do Mali se skupinou Tuaregů, kteří se po ukončení války v Libyi vydali do západní Afriky. Právě tato skupina započala boje v Mali již na začátku minulého roku. Kvůli zmatku potom jejich úspěchů využili rebelové napojení na al-Káidu, kteří v nepřehledné situaci převzali kontrolu nad severní částí země.

  Aby bylo možné pašování zbraní v regionu předcházet, navrhuje OSN zlepšení jejich kontroly, včetně inventarizace a registrace, a to včetně soukromě držených zbraní. 

  Kam dál?
  Analýza:
  Libye dva roky poté, část první: Vyrovnání se s Kaddáfího dědictvím (25.2. 2013)
  Více afrických vojáků podpoří malijské jednotky (14.2. 2013)

  Zdroj: AFP (Francie)

  ---

  Počet útoků v Afghánistánu se v roce 2012 nesnížil, opravilo se NATO

  Velení sil NATO v Afghánistánu v úterý oznámilo, že původní zprávy o 7% poklesu počtu útoků ze strany afghánských povstalců se ukázaly jako mylné. K této chybě došlo  kvůli nesprávnému vyhodnocení dat poskytnutých afghánskými ozbrojenými silami.

  Konečný opravený výsledek tedy ukazuje, že k dříve uváděnému poklesu počtu nepřátelských útoků (tzv- „enemy initiated attacks“) mezi lety 2011 a 2012 nedošlo a jejich četnost se v tomto období nezměnila. I přes tuto chybu ve výpočtech ale mluvčí Pentagonu George Little řekl, že „hodnocení vývoje v Afghánistánu zůstává pozitivní“.

  Zpráva nicméně opět přináší nové podněty v momentě, kdy se alianční jednotky připravují na stažení většiny svých vojáků z Afghánistánu a zároveň poukazuje na stále vysokou aktivitu a bojeschopnost Talibanu.

  Kam dál?
  Počet útoků afghánských povstalců na jednotky NATO se snížil (25. 9. 2012)
   
  Zdroj: Reuters (USA)

  ---

  Chuck Hagel se stal ministrem obrany USA

  V americkém senátu byla vyřešena jedna z nejspornějších nominací na post ministra obrany. Stal se jím bývalý republikánský senátor za stát Nebraska, Chuck Hagel. Zástupci republikánské strany v Senátu nechtěli Hagela přijmout již od oznámení jeho nominace 8. ledna 2013, protože dle svých slov měli pochyby o kvalifikaci a vhodnosti tohoto kandidáta na post ministra obrany.

  Hagel byl nakonec schválen poměrem hlasů 58 ku 41, a stal se tak 24. ministrem obrany USA. Senátor Rand Paul, jeden z republikánů, kteří se připojili k hlasování pro tohoto kandidáta, řekl, že i přes veškeré výhrady věří, že prezident by měl mít možnost vybírat si členy své vlastní vlády.

  Po slavnostní přísaze, která je naplánována na středu, se bude Hagel muset okamžitě pustit do řešení problémů, které převezme od odcházejícího ministra Leona Panetty. Klíčovými body jeho resortu tak nadále budou válka v Afghánistánu, boj proti al-Káidě a potažmo terorismu obecně, sílící nepokoje v severní Africe, problematika posunu světové pozornosti k Asii a problémy, které vyplynou z dalších vládních škrtů.

  Kam dál?
  Chuck Hagel nominován na ministra obrany USA (8.1. 2013)
   
  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  První polští vojáci směřují do Mali

  Prvních pět z celkových 20 polských vojáků dnes ráno odletělo do Mali, kde budou působit v rámci mise Evropské unie. Sloužit budou jak v hlavním městě Bamaku, kde by od dubna měli sloužit i čeští vojáci, tak i na vojenské základně Koulikoro, která se nachází v jeho blízkosti. Jejich hlavními úkoly budou logistický výcvik malijských jednotek, zneškodňování nastražených bomb a také vykládání a expedice leteckého zásobování. Mise polských vojáků započne v dubnu a vojáci připutovali s předstihem proto, aby se aklimatizovali na tamější podmínky, protože jak velitel polské mise Adam Jangrot přiznává, „úkol, který mají před sebou, není jednoduchý“.

  Vojáci se tak připojí k dalším příslušníkům ozbrojených složek, kteří se již v Mali nacházejí. Například Francie, která jako první z evropských zemí odpověděla na žádost malijské vlády o pomoc a vyslala do země své jednotky, má v Mali v této chvíli kolem 4000 vojáků.

  V Mali probíhaly o víkendu těžké boje, které si vyžádaly více než stovku obětí. O život přišlo 23 vojáků z Čadu, kteří v zemi bojují po boku malijské vlády v rámci mise afrických zemí AFISMA zahájené po obsazení severní části Mali islámskými povstalci v prosinci minulého roku. Na druhou stranu pak dle prohlášení čadského velení povstalci ztratili v boji 65 ozbrojenců.

  Kam dál?
  EU připravuje misi v Mali, Češi budou chránit velitelství v Bamaku (13.2. 2013)
  Africké Mali je podle USA klíčem v boji proti al-Káidě (15.1. 2013)

  Zdroj: Polskie Radio (Polsko)

  ---

  Obama: Škrty v obraně oslabí naši akceschopnost

  Americký prezident Barack Obama se v úterý opět opřel do republikánů, kteří odmítají řešení ekonomické situace USA skrze zvyšování daní a naopak prosazují rozsáhlé vládní škrty. Tři dny před tím, než začnou platit automatické škrty ve vládním rozpočtu o dalších 85 miliard dolarů, Obama při návštěvě jedné z největších loděnic USA ve Virginii řekl, že „finanční škrty oslabí zotavující se americkou ekonomiku“ a že „oslabí vojenskou akceschopnost stejně jako zasáhnou poskytování základních služeb, na kterých jsou američtí občané každý den závislí“.

  Republikánští kongresmani naopak Obamu obviňují z toho, že neústupně trvá na potřebě zvýšení daní namísto toho, aby s nimi skutečně jednal.

  Jeden z předních zástupců demokratů v senátu Harry Reid již v minulosti řekl, že jeho strana chce spolupracovat s republikány, ale ti by podle Reida „raději obětovali 750 tisíc amerických zaměstnanců, než aby se zeptali multimilionářů, jestli by platili o pár haléřů více.“

  Obama dále dodal, že v týdnech následujících po přijetí úsporného opatření bude 90 tisíc zaměstnanců ministerstva obrany muset odejít na neplacenou dovolenou.

  Kam dál?
  Navzdory záchraně rozpočtu zůstávají Pentagon i zbrojovky v nejistotě (3.1. 2013)
   
  Zdroj: USA Today (USA)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media