natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  OSN odsoudila zásahy vlády v Sýrii

  4. srpna 2011  16:40

  OSN odsoudila zásahy vlády v Sýrii
  Rada bezpečnosti OSN ve středu odsoudila brutální zásahy syrských vládních jednotek proti civilnímu obyvatelstvu a ve svém vůbec prvním vyjádření k dění v zemi vyzvala, aby se osoby stojící za násilím za své činy "zodpovídaly".

  Prohlášení Rady bezpečnosti, v němž se hovoří o "všeobecném porušování lidských práv a použití síly vůči civilnímu obyvatelstvu", je výsledkem měsíců tvrdého vyjednávání. Dokument vyzývá vládu v Damašku k okamžitému ukončení násilností, ke spolupráci s představiteli OSN a provedení slíbených reforem.

  Přijatý dokument má nakonec podobu prohlášení předsednické země Rady, nikoliv rezoluce. Tu by totiž vetovaly Čína a Rusko, které zůstávají v opozici proti jakékoliv akci ze strany Rady bezpečnosti s poukazem na to, že by mohla vést k vojenskému zásahu podle libyjského scénáře. Od prohlášení se také distancoval Libanon.

  Čtěte také:
  NATO vyloučilo intervenci v Sýrii

  Zdroj: Khaleej Times (Spojené arabské emiráty)   

  ---

  Libyjská raketa dopadla poblíž italské lodi
  Libyjské vládní síly včera vypálily raketu na italskou vojenskou loď Bersagliere, uvedl v prohlášení mluvčí flotily NATO. Střela dopadla zcela neškodně zhruba dva kilometry od lodi, která se v době incidentu nacházela 19 kilometrů od libyjského města Zlitan. "Loď nebyla poškozena a pokračovala ve své misi," stojí v prohlášení NATO.

  Mluvčí vlády v Tripolisu Músa Ibrahím reportérům sdělil, že střelu vypálily jednotky věrné Muammaru Kaddáfímu.

  Později však italský ministr obrany Ignazio la Russa vydal prohlášení, v němž kategoricky popřel, že by objekt, který dopadl do vody, byl namířen na válečnou loď Bersagliere a že se ani nejednalo o sofistikovanou střelu, ale zastaralou raketu.

  Čtěte také:
  NATO: Zastavíme nálety, složí-li Kaddáfí zbraně

  Zdroj: CNN (USA), AGI (Itálie) 

  ---

  KFOR bude kontrolovat přechody do poloviny září
  Mise Severoatlantické aliance v Kosovu KFOR zveřejnila podrobnosti rozhovorů, které se vedou kvůli stupňujícím se násilnostem v severní části země.

  Velitel jednotek KFOR Erhard Buehler uzavřel se srbskými představiteli předběžnou dohodu, která aliančním jednotkám umožní převzít kontrolu nad kontrolními stanovišti Brnjak a Jarinje. Ty oddělují Kosovo od území středního Srbska. KFOR na nich bude moci zůstat do poloviny září s možností prodloužení lhůty v případě potřeby.

  Přes stanoviště budou moci projíždět vozy s hmotností do 3,5 tun a nákladní auta s humanitární pomocí, včetně potravin. Srbská strana na oplátku odstraní zátarasy na silnici vedoucí k přechodům.

  Čtete také:
  KFOR odstraňují zátarasy na silnicích v Kosovu

  Zdroj: B92 (Srbsko)

  ---

  Většina Norů stále nechce do EU
  Sedm z deseti Norů se staví proti členství své země v Evropské unii, ukázal nový průzkum agentury Sentio. Ti, kterých se tazatelé ptali po teroristickém útoku z 22. července, byli vůči EU vstřícnější.

  Před tragédií odmítalo členství Norska v EU 73,4 procenta dotázaných, zatímco po ní, kdy šetření probíhalo se stejně velkým počtem lidí, tento podíl klesl na 68,8 procenta.

  Zdroj: Norway Post (Norsko)

  ---

  Ruský AWACS nouzově přistál na Dálném východě
  Vojenský letoun Ruské federace provedl nouzové přistání na letišti v dálněvýchodním městě Petropavlovsk Kamčatskij. Letadlu předtím přestal fungovat jeden ze čtyř motorů.

  Stroj typu A-50, který je postavený na modelu dopravního letadla Iljušin 76 a jež je ruskou verzí aliančních letadel včasné výstrahy AWACS, přistál po vyprázdnění palivových nádrží. Nikdo z 23 lidí na palubě nebyl zraněn.

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  vtr natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media