natoaktual.cz

SPECIÁL: Víme, co máme

Pilotní série projektu na podporu
domácího obranného průmyslu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  OSN by měla v Sýrii vybudovat zóny pro uprchlíky, navrhuje Turecko

  21. srpna 2012  16:16
  Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu. | foto: NATO Photos

  OSN by měla v Sýrii vybudovat zóny pro uprchlíky, navrhuje Turecko

  OSN by měla vybudovat jakési „bezpečné zóny“ na území Sýrie, které by poskytly azyl narůstajícímu počtu syrských uprchlíků, prohlásil turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu s tím, že Turecko, jež nyní hostí zhruba 70 000 uprchlých Syřanů, brzy přestane další nápor uprchlíků zvládat.

  „Pokud počet uprchlíků v Turecku překročí 100 000, nebudeme už mít prostor pro jejich ubytování. Měli bychom být schopni jim poskytnout přístřeší v Sýrii. OSN by v syrských bezpečných zónách měla vybudovat tábory,“ uvedl Davutoglu. Syrští rebelové v poslední době rozšířili oblasti podél tureckých hranic, které mají pod svou kontrolou.

  Kam dál?
  USA a Turecko zvažují zavedení bezletových zón nad částmi Sýrie (13.8. 2012) 

  Zdroj: Reuters / Yahoo News

  ---

  Bílý dům odmítl, že by Obama loni třikrát odvolal útok na bin Ládina

  Podle Bílého domu jsou zprávy o tom, že prezident Barack Obama třikrát odvolal útok na Usámu bin Ládina, výmysly. Podle nové knihy autora Richarda Minitera tak Obama třikrát učinil na naléhání své poradkyně Velrie Jarrett.

  „Je to holý nesmysl. Zdá se jasné, že pan Miniter vůbec neví, o čem mluví,“ uvedl mluvčí Bílého domu Josh Earnest. Tomu odpovídá i to, že Miniter tvrdí, že Obama akci poprvé odvolal v lednu loňského roku, zatímco jiné zprávy uvádějí, že plán na zabití bin Ládina byl Obamovi poprvé představen až v březnu.

  Miniter však za svými slovy stojí a v případě pochybností vyzval poradkyni Jarrett, aby o věci vypovídala před Kongresem pod přísahou.

  Kam dál?
  Nevěděli jsme s jistotou, zda je bin Ládin v domě, přiznal šéf Pentagonu

  Zdroj: Politico (USA)

  ---

  V Afghánistánu občanská válka nevypukne, uklidňuje představitel NATO

  V Afghánistánu po stažení mezinárodních jednotek nevypukne občanská válka, domnívá se vysoký civilní představitel NATO v této zemi Simon Gass. Plánované stažení koaličních sil z Afghánistánu do konce roku 2014 vyvolalo chmurné představy ohledně afghánské budoucnosti.

  „Opravdu si nemyslím, že zde vypukne občanská válka. Myslím, že pro některé lidi je tento scénář atraktivní, protože by to vypadalo, jako když historie přepisuje sama sebe. Jedním z důvodů, proč k občanské válce podporované ze sousedních zemí nedojde, je, že okolní státy si jsou vědomy problémů, kterým by čelily, pokud by Afghánistán byl uvržen do chaosu a konfliktu,“ uvedl Gass s tím, že by se jednalo například o vlny uprchlíků z Afghánistánu.

  „Nikdo nechce zpět začátek 90. let minulého století, kdy na Kábul dopadaly bomby a země byla v občanské válce,“ dodal Gass.

  Kam dál?
  Afghánistánu hrozí občanská válka, varuje exministr (18.11. 2012)
  Afghánistán po stažení požaduje 4 miliardy dolarů ročně (17.5. 2012)

  Zdroj: Dawn (Pákistán) 

  ---

  Makedonie nemá jinou alternativu než euroatlantickou integraci

  Pro balkánský region včetně Makedonie neexistuje žádná jiná alternativa budoucího vývoje, než je vstup do Evropské unie a Severoatlantické aliance. Shodli se na tom makedonský prezident Gjorge Ivanov a náměstek americké ministryně zahraničí pro evropské a euroasijské záležitosti Philip Reeker.

  Ivanov a Reeker se v makedonském Ohridu bavili o možnostech odblokování přístupových rozhovorů mezi Makedonií a Severoatlantickou aliancí a Evropskou unií. Makedonie vede dlouholetý spor o svůj název se sousedním Řeckem, které blokuje jeho integraci do euroatlantických struktur. 

  Kam dál?
  Problém s přejmenováním Makedonie mají i Bulhaři, bojí se územních požadavků (12.6. 2012)
  Makedonie před summitem tlačí na členství v NATO (19.4. 2012)

  Zdroj: Focus (Bulharsko)

  ---

  Obama chce jednat s Karzáím o útocích afghánských vojáků na jejich koaliční kolegy

  Americký prezident Barack Obama je velmi znepokojen narůstajícím počtem útoků příslušníků afghánských bezpečnostních sil na koaliční vojáky a chce o této záležitosti hovořit se svým afghánským protějškem Hamídem Karzáím.

  Po jednání s náčelníkem generálního štábu Martinem Dempseym Obama uvedl, že v boji proti útokům afghánských vojáků a policistů na jejich zahraniční kolegy již lze sledovat určité pokroky, například lepší sdílení zpravodajských informací. „Samozřejmě ale musíme dělat víc,“ dodal Obama. 

  Následkem útoků afghánských vojáků a policistů již letos zemřelo 40 příslušníků koaličních sil, což je více než za celý loňský rok. Dvacet tři z nich byli Američané.

  Kam dál?
  Útoky afghánských vojáků na jejich kolegy z ISAF mění taktiku NATO (20.8. 2012)
  Útoky afghánských vojáků na jejich kolegy z ISAF: V zemi přibude západních zpravodajců (15.8. 2012)

  Zdroj: CNN (USA)

  epl; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu