natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    NATO úspěšně otestovalo protiraketovou obranu bojiště

    18. listopadu 2011  13:54

    Střela patriot na alianční protiraketové instalaci (NATO Missile Firing Installation) na Krétě. Ilustrační foto. | foto: NATO - International Military Staff

    NATO úspěšně otestovalo protiraketovou obranu bojiště
    Severoatlantická aliance při cvičení Rapid Arrow 2011 úspěšně otestovala protiraketovou obranu bojiště (ALTBMD). V tomto cvičení byla pro testování tohoto systému vůbec poprvé použita skutečná raketa, která byla následně zneškodněna. Podle německého velitele Friedricha Ploegera nyní neexistuje přímá hrozba raketového útoku, ale pokud by vyvstala, bylo by možné použít právě tento systém.

    Během cvičení radar americké vojenské lodi USS Sullivans zpozoroval raketu a předal tuto informaci německému raketovému týmu, který je součástí alianční raketové pozice na Krétě. Cvičení podle zpráv ukázalo, že nedochází k žádnému zdržení v předávání informací mezi americkým a aliančním protiraketovým systémem. To je podle Ploegera klíčové, neboť času v případě raketové krize není nazbyt.

    Otestování systému skutečnou raketou, která byla zneškodněna během pěti minut, je dalším krokem ve vývoji alianční protiraketové obrany. Ta je postavena na propojení národních protiraketových systémů. Podle aliančních představitelů bude nyní následovat zlepšení a prohloubení protiraketové obrany bojiště tak, aby chránila i alianční území a obyvatelstvo.

    Kam dál?
    Rasmussen je v otázce protiraketového štítu optimistou
    Protiraketová obrana NATO má za sebou klíčové testy
    USA zvou Rusko na test protiraketového štítu

    Zdroj: NATO

    ---

    Afghánistánu hrozí občanská válka, varuje exministr
    Panuje reálné riziko, že se Afghánistán propadne do občanské a regionální války, varoval bývalý afghánský ministr vnitra Mahammad Haneef Atmar. Podle něj tato situace nastane, pokud západní státy podle plánu stáhnou všechny své zahraniční vojáky z Afghánistánu do konce roku 2014 a zároveň sníží ekonomickou pomoc.
     
    Výsledné vakuum by podle Atmara zaplnili regionální aktéři jako Pákistán, Írán, Rusko a Indie. Zároveň by tato situace zapříčinila, že by se afghánské bezpečnostní síly rozdělily do frakcí, které by poté ovládli různí kmenoví vládci. „Významná část Afghánistánu by zároveň byla pod kontrolou vzbouřenců, kteří by poskytli útočiště skupinám jako je al-Káida,“ myslí si Atmar.

    Bývalý afghánský ministr upozornil na to, že v Afghánistánu panují problémy i s nynějším počtem zahraničních vojáků a navrhl, aby v zemi zůstalo alespoň okolo 20-30 tisíc zahraničních vojáků i po roce 2014
     
    Kam dál?
    Zdroje: NATO možná předá nejproblémovější afghánské provincie
    OSN prodloužila mandát ISAF o další rok

    Zdroj: AFP (Francie)

    ---

    Polsko a USA se staly členy aliančního centra kyberobrany
    Polsko a Spojené státy se staly členy aliančního centra kyberobrany, které je umístěno v estonském hlavním městě Tallinnu (CCD COE). Cílem centra je rozvíjet obranné schopnosti, spolupráci a výměnu informací ohledně kyberbezpečnosti mezi NATO a jeho partnery. Centrum se tak podílí na vzdělávání, výzkumu i konzultacích.

    Pro Polsko znamená vstup do CCD COE přirozené vyústění snah o vytvoření národního rámce pro zajištění bezpečnosti v kyberprostoru. Podle polského ministra zahraničí Radosława Sikorskiho je alianční centrum kyberobrany místem, díky kterému se podaří vytvořit efektivní systém kyberobrany.

    Kam dál?
    Kyberútoky jsou levné a účinné, varují experti NATO
    Oficiální stránky kybercentra CCD COE
    Natoaktual Quarterly Review (pdf):
    NATO se vrhá na ochranu kyberprostoru. Co (z)může?

    Zdroj: Poland.pl (Polsko)

    ---

    Rusové se obávají přeshraničních konfliktů
    Po rozpadu Sovětského svazu vzrostlo riziko lokálně omezených konfliktů okolo ruských hranic, uvedl ruský náčelník generálního štábu Nikolaj Makarov. „Nemůžu vyloučit, že za jistých okolností tyto konflikty přerostou ve válku, která může být dokonce jaderná,“ prohlásil Makarov.

    Vinu za to nese především velká míra nedůvěry mezi bývalými státy Sovětského svazu, které s Ruskem sousedí. Za to zase prý nese odpovědnost Severoatlantická aliance, která rozšířila své hranice blíže k Rusku. „Téměř všechny státy Varšavské smlouvy jsou nyní členem NATO, stejně tak baltské státy,“ přiblížil ruskou pozici Makarov. Právě rozšiřování NATO je Ruskem často kritizováno.

    Makarov si naopak pochvaloval novou smlouvu START podepsanou ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem a jeho americkým protějškem Barackem Obamou. „Nový START je první smlouvou, která splňuje naše požadavky,“ sdělil Makarov.

    Zdroj: RT (Rusko)

    ---

    Rogozin vyzval k posílení armádního výzkumu
    Ruský vojenský průmysl má stále „vážné problémy“, přestože ruská vláda vyčlenila na jeho modernizaci 97 miliard dolarů. Ruský vyslanec při NATO Dmitrij Rogozin proto vyzval k vytvoření agentury zaměřené na výzkum v oblasti obrany. Inspiroval se americkou agenturou DARPA, která je provozována Pentagonem a financuje vojenský výzkum v USA.

    Za současným stavem podle Rogozina stojí „liberální ekonomové“ 90. let a „nezodpovědné reformy. „Rusko potřebuje kvalitativní průlom v oblasti moderních technologií,“ uvedl Rogozin. Takovýto průlom má zajistit právě zmíněná výzkumná agentura.

    Zdroj: Zeenews (Indie)

    autor: mdo; editor: ivn; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media