natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Olympijské hry v Soči mají být nejbezpečnější v historii

  11. června 2013  13:57

  Hokejová hala Bolšoj v Soči. | foto: Sochi 2014

  Olympijské hry v Soči mají být nejbezpečnější v historii

  Bezpilotní letadla nad hlavou, robotická vozítka potulující se olympijskou vesnicí kvůli odhalování bomb, vysokorychlostní hlídkové čluny brázdící černomořské pobřeží, speciální elektronické terminály na nádražích, systém kamer monitorujících celé město a mnohé další. Podle ruských představitelů budou při olympijských hrách v Soči využity nejmodernější technologie, které by měly ze zimních olympijských her v příštím roce vytvořit nejbezpečnější olympiádu v historii. Podle specialisty z ruské společnosti RNT Antona Anosova má navíc inteligentní systém kamer schopných rozeznávat podezřelé chování 99,9 procentní účinnost.

  Regionální experti a bezpečnostní analýzy však hovoří o nebezpečí, které představují islámští ozbrojenci, kteří se nacházejí jen několik set kilometrů od olympijského areálu - v horách severního Kavkazu. Ti totiž jsou znepokojivou hrozbou, která by mohla i přes všechna bezpečnostní opatření ohrozit hladký průběh her.

  Zdroj: Stars and Stripes (USA), The Voice of Russia (Rusko)

  ---

  Německo i přes zrušení nákupu dronů podporuje alianční program AGS

  Německý ministr obrany Thomas de Maiziere ujistil Severoatlantickou alianci, že Německo hodlá i nadále podporovat alianční program vzdušného sledování pozemních cílů (Alliance Ground Surveillance), jehož jádrem mají být bezpilotní letouny, tzv. drony, Globak Hawk. Prohlášení přišlo krátce poté, co německá armáda zrušila své plány na nákup a následné dovybavení amerických dronů z projektu Euro Hawk.

  Německo mělo v plánu pořídit pět dronů, z nichž získalo pouze jeden. Projekt byl zrušen kvůli ceně, která by podle ministerstva obrany byla z důvodu nutnosti získání certifikace dvojnásobně vyšší, než Německo původně předpokládalo. Přesto se však německé ministerstvo obrany potýká s kritikou kvůli plýtvání peněz daňových poplatníků.

  Kam dál?
  Německo chce koupit 16 útočných bezpilotních letounů (31.5. 2013)
  Německý projekt bezpilotních letounů pro NATO v EU narazil (16.5. 2013)

  Zdroj: IHS Jane's (USA)

  ---

  Biden naléhal na implementaci dohody mezi Srbskem a Kosovem

  Americký víceprezident Joe Biden naléhal na kosovského ministerského předsedu Hashima Thaciho, aby urychleně začal s implementací dohody, která má vést k normalizaci vztahů mezi Srbskem a Kosovem. Oba státy by podle Bidena měly „využít této historické příležitosti, aby zajistily mír a prosperitu pro své občany, a také, aby zlepšily své vyhlídky“ na vstup do evropských struktur.

  Podle dohody ujednané v Bruselu zůstanou srbskému autonomnímu území na severu Kosova orgány pro zdravotní péči, vzdělávání a další agendy. Policie a soudy budou spravovány podle zákonů přijatých centrální vládou.

  Thaci po setkání s Bidenem řekl, že dohoda je „nezvratným, nezastavitelným a nepostradatelným procesem“. Zároveň dodal, že ačkoli je ze strany Srbska tendence ke zpoždění implementace, nakonec podle něj dojde k jejímu celkovému naplnění.

  Kam dál?
  Komentář: Srbsko a Kosovo dosáhly dohody, práce však teprve začíná (6.5. 2013)

  Zdroj: Rádio Svobodná Evropa (Česká republika/USA)

  ---

  ISAF odmítá zprávy o smrti afghánských dětí po útoku NATO

  Mezinárodní bezpečnostní podpůrné síly NATO (ISAF) odmítají zprávy, podle nichž při jejich leteckém útoku v Afghánistánu zemřely dvě děti. Místní úřady přitom za viníky úmrtí dětí v severovýchodní afghánské provincii Badakhshan označily právě alianční jednotky.

  Podle vyjádření ISAF však došlo k „přesnému útoku proti zástupci Tálibánu, který je zodpovědný za útoky proti afghánským bezpečnostním složkám“. „ISAF všechny okolnosti prošetřilo a využilo při tom i videozáznamu z letadla. Žádné děti nebyly v oblasti během útoku přítomny.“

  Badakhshan je jednou z nejklidnějších provincií na severovýchodě Afghánistánu. Tálibán však v poslední době začíná operovat v mnoha místních distriktech, především v distriktu Wardoj, ve kterém k tomuto útoku došlo.

  Kam dál?
  NATO a afghánské síly čelí jarní ofenzivě Tálibánu (20.5. 2013)

  Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

  ---

  Tálibán zaútočil na zásobovací trasu NATO v Pákistánu, podobných útoků plánuje více

  Ozbrojenci zaútočili na zásobovací trase Severoatlantické aliance v pákistánském regionu Chajbar na konvoj s dodávkami do Afghánistánu. K útoku v severozápadní části země se přihlásila pákistánská odnož Tálibánu. Při útoku zemřeli čtyři lidé.

  Mluvčí Tálibánu Ahsanullah Ahsan řekl, že podobných útoků je naplánováno více a ve svém prohlášení vyzval pákistánskou vládu, aby zásobovací trasu uzavřela. Pákistánská vládnoucí strana je proti útokům amerických bezpilotních letadel, tzv. dronů, a NATO varovala před využíváním pákistánského teritoria jako tranzitní země pro zásobování do Afghánistánu.

  Kam dál?
  Pákistán slibuje hladký průběh stažení NATO z Afghánistánu (29.5. 2013)
  Šéf NATO: Role Pákistánu je pro stabilitu Afghánistánu klíčová (24.4. 2013)

  Zdroj: The Washington Post (USA)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media