natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Olympiádu v Londýně bude hlídat přes 18 000 vojáků

  25. července 2012  14:41

  Vizualizace olympijského stadiónu pro hry v Londýně 2012. | foto: London 2012

  Olympiádu v Londýně bude hlídat přes 18 000 vojáků

  Velká Británie vyčlení dalších 1 200 vojáků pro hlídání bezpečnosti olympijských her v Londýně, jichž se zúčastní zhruba 10 500 sportovců. Dvanáct set povolaných vojáků již drželo 48hodinovou pohotovost pro nasazení k hlídání londýnské olympiády.

  K jejich povolání došlo poté, co soukromá bezpečnostní firma G4S nebyla schopna najmout dostatečný počet posil. Celkový počet vojáků chránících olympiádu se tak vyšplhal na 18 200. Pro srovnání – Velká Británie má v Afghánistánu 9 500 vojáků.

  „Neponecháme nic náhodě,“ ujistil veřejnost britský ministr pro olympijské hry Jeremy Hunt. Soukromý bezpečnostní kontraktor G4S pro olympiádu zajistí zhruba 7 000 strážců.

  Kam dál?
  Olympiáda promění Londýn v pevnost, armáda nasadí i rakety země-vzduch (16.11. 2011)
  O šampionát EURO 2012 se postará i polská armáda (6.6. 2012)

  Zdroj: Al-Džazíra (Katar) 

  ---

  USA změnily měřítka hodnocení schopností afghánských sil

  Rozhodnutí Pentagonu změnit měřítka úspěchu afghánské policie a armády pomohlo Spojeným státům prezentovat schopnosti těchto bezpečnostních sil jako dobré, vyplývá ze zprávy inspekční kanceláře amerického kongresu (GAO). Schopnosti afghánských policistů a vojáků jsou klíčové pro stahování amerických a koaličních sil ze země.

  „Změny v posuzování schopností afghánských bezpečnostních sil částečně vysvětlují to, že v dubnu letošního roku byla úroveň mnoha afghánských jednotek označena za „nejvyšší“,“ stojí ve zprávě.

  V pololetní zprávě amerického ministerstva obrany bylo 15 z 219 afghánských armádních jednotek a 40 z 435 policejních jednotek klasifikováno jako schopných operovat samostatně s asistencí zahraničních poradců. Právě hodnocení nejlépe vycvičených jednotek se změnilo ze „samostatně operujících“ na „samostatně operující s poradci“.

  Celé znění zprávy:
  Long-standing Challenges May Affect Progress and Sustainment of Afghan National Security Forces (24.7. 2012)

  Kam dál?

  NATO: Afghánské jednotky budou do roku 2014 schopné zajistit bezpečnost (9.7. 2012)
  NATO: Afghánci brzy převezmou zodpovědnost za většinu země (29.3. 2012)

  Zdroj: Chicago Tribune (USA) 

  ---

  NATO chválí Chorvatsko za bezpečnostní reformy

  Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen na své návštěvě Záhřebu pochválil Chorvatsko za jeho reformy v oblasti obrany a bezpečnosti. Chorvatsko, které je členem NATO od roku 2009, hraje důležitou roli mírotvorce v oblasti Jadranu a západního Balkánu.

  „Chorvatsko přineslo svěží energii a myšlenky do projektů jako škola vojenské policie v Kábulu, na které spolupracuje s dalšími zeměmi, jež chtějí vstoupit do Aliance – s Bosnou a Hercegovinou, Černou Horou a Makedonií. Spolu s Chorvatskem tyto země budují stabilitu nejen v Afghánistánu, ale i v srdci Evropy,“ uvedl Rasmussen.

  Kromě společných misí Chorvatsko také provedlo řadu vnitřních reforem, které vedly k silnějšímu bezpečnostnímu systému v zemi.

  Zdroj: Southeast European Times (USA)

  ---

  Afghánci chtějí využívat opuštěné koaliční základny v zemi

  Afghánský prezident Hamid Karzáí a afghánští zákonodárci tento týden vyzvali koalici Severoatlantické aliance, aby neničila vojenské základny, které až dosud využívala. V budoucnu mohou být využity jako školy, kliniky a vládní budovy.

  V souvislosti se stahováním koaličních vojáků z Afghánistánu začali alianční představitelé vytipovávat vojenské základny určené k likvidaci. Afghánská armáda nemá kapacity na udržování všech aliančních základen v zemi.

  Karzáí vyzval afghánského ministra obrany, aby podnikl všechny potřebné kroky k zastavení demolice základen koaličními silami a umožnil jejich předání do afghánských rukou.

  Kam dál?
  Odchod vojáků ohrožuje afghánskou ekonomiku (20.7. 2011)

  Zdroj: Arizona Daily Star (USA) 

  ---

  Ženy stále více láká práce v norské armádě

  Norky mají stále větší zájem o práci v armádě. Ženy tvoří rekordních 18 % studentů přijatých ke studiu na Norské akademii obrany, což je o 1,5 % více než loni. Do výcvikového programu pro armádní management bylo přijato 666 studentů, z toho 120 žen.

  „Ženy jsou čím dál líp připravené na vstupní testy. Je také stále méně uchazeček, které z přijímacího procesu odstoupí nebo jsou vyřazeny během tzv. polního výcviku,“ uvedla armádní mluvčí Marianne Øihals.

  Kam dál?
  Ženy dobývají NATO. Řídí politiku, bojují, létají ve stíhačkách (13.7. 2010)
  Komentář: Ženy v Severoatlantické alianci (9.3.2010)

  Zdroj: The Norway Post (Norsko)

  epl; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media