Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Odchod Kanaďanů z ISAF by ohrozil plány NATO

Vydáno 18.12.2007

Odchod Kanaďanů z ISAF by ohrozil plány NATO
Zatím stále na březích řeky Ottawy cvičí vojáci Královského kanadského regimentu a dalších jednotek na budoucí možné bojové akce v jihoafghánské provincii Kandahár. Protože je však veřejnost proti zapojení své země do afghánské mise, zvažuje Kanada stažení svých 2 500 vojáků v roce 2009, což by těžce zasáhlo křehkou koalici mezinárodních sil v zemi.

Snahy Severoatlantické aliance o udržení zemí, jako je Kanada, v Afghánistánu ilustrují širší problém NATO s vlastní transformací. Aliance se snaží přeměnit sama sebe ze studenoválečné aliance na organizaci zaměřenou na boj s terorismem. „Musíme být připraveni operovat ve vzdálených oblastech proti povstalcům a teroristickým sítím,“ řekl americký ministr obrany Robert Gates před konferencí v Edinburghu, která se snažila získat více alianční podpory pro afghánskou misi.

Se zvyšujícími se ztrátami na životech klesá podpora veřejnosti misi v Afghánistánu. „Do února 2009 máme mandát a rozkazy,“ řekl k situaci velitel kanadské armády, generál Andrew Leslie. „Co bude potom, nemám tušení.“

Čtěte také:
Ve Skotsku  se rozhoduje o dalším postupu v Afghánistánu
Kanada: Stažením z Afghánistánu „otestujeme“ NATO
NATO chválí Kanadu za její účast v Afghánistánu 
 
Zdroj: Bloomberg (USA)

---

CSTO znepokojeno rozšiřováním NATO
Organizace pro kolektivní bezpečnost (CSTO) je znepokojena navyšováním vojenského potenciálu Severoatlantické aliance v Evropě, řekl generální tajemník CSTO, generál Nikolaj Bordyuzha. „Rovnováha sil v Evropě se v poslední době změnila. Ne kvůli Rusku ani členským zemím CSTO, ale kvůli NATO,“ dodal generál Bordyuzha.

„Členské státy NATO staví nové základny v Rumunsku a Bulharsku, Spojené státy americké plánují vybudovat své základny v Polsku a České republice. Vojenská infrastruktura je obnovována v pobaltských státech a budována v Asii pod vlajkou Severoatlantické aliance. Je to NATO, kdo přibírá nové členy, bez ohledu na prohlášení učiněná v 90. letech, že se nebude rozšiřovat,“ upřesnil Bordyuzha.

Bordyuzha také podle svých slov nevěří současným vysvětlením Západu a musí se ptát „proč jsou miliony dolarů a eur investovány do vojenských příprav?“

Čtěte také:
Rusko: NATO je překážkou SNS
Bordyuzha: NATO nechce spolupracovat s CSTO

Zdroj: Interfax (Rusko)

---

Rusko hrozí zamířením svých zbraní na deštník USA v Evropě
Rusko pohrozilo zamířením svých jaderných raket na dvě plánované americké základny v Evropě, pokud bude Pentagon pokračovat ve svých plánech na výstavbu protiraketového štítu. „Nevylučuji, že místa protiraketového štítu v Polsku a České republice budou vybrána jako cíle některých našich mezikontinentálních balistických raket,“ uvedl generál Nikolaj Solovcov, který má na starosti ruský balistický arzenál.

Generál Solovcov odmítá americká prohlášení, že protiraketový štít bude mít pouze několik protiraket schopných zničit rakety vystřelené státy, jako je Írán nebo Severní Korea. Naopak se podle něj Spojené státy snaží obklopit Rusko svojí vojenskou mocí.

„Pokud s námi Američané podepíší smlouvu, ve které se zaváží, že kromě deseti protiraket v Polsku a radarové stanice v České republice v Evropě nic nerozmístí, jsme schopni to přijmout. Nicméně pokud nic takového nepodepíší, pouze nám ústně říkají, že nám nic neudělají,“ vysvětluje generál Solovcov.

„Jednou už nás ujišťovali, že pokud znovusjednotíme Německo, nebude tam žádný alianční voják. A kde jsme teď? Rusko už bylo jednou podvedeno,“ dodal Solovcov na závěr.

Čtěte také:
Speciální příloha k protiraketové obraně

Moskva: Americký štít je „chybou“
USA zřídí protiraketový štít i bez souhlasu Ruska

Zdroj: Telegraph (Velká Británie)

---

Polsko pro vstup Bosny a Hercegoviny do EU a NATO
Bosna a Hercegovina by měla mít zelenou pro vstup do Evropské unie a Severoatlantické aliance, prohlásil polský prezident Lech Kaczynski po setkání s Zheljko Komszichem, vedoucím prezidentské kanceláře Bosny a Hercegoviny, který je na návštěvě Polska.

„Bosna a Hercegovina má zájem vstoupit do NATO i EU a Polsko tyto plány podporuje,“ řekl Kaczynski. Oba politici spolu diskutovali o možnostech zlepšování vztahů svých zemí a větší ekonomické spolupráci.

Čtěte také:
Scheffer podpořil deklaraci o Bosně a Hercegovině
NATO a Bosna: Podpis dohody o spolupráci

Zdroj: China View (Čína)

---

Síly NATO provedly útok v provincii Kandahár
Afghánské jednotky a síly pod velením NATO zabily dvacet Talibanců, zranily dalších devět a čtyři z nich zajaly během operace západně od jihoafghánského města Kandahár. Distrikt Zherai je baštou Talibanu a v poslední době byl místem mnoha bojů mezi povstalci a afghánskými a kanadskými jednotkami.

V provincii Uruzgan na jihu země zabila dálkově ovládaná mina muže, jeho ženu a tři děti, kteří jeli na motorce. Násilí v této zemi za poslední rok vzrostlo o více než dvacet procent a zanechalo za sebou nejméně 5 000 mrtvých, což podkopává důvěru lidí ve vládu prezidenta Hamida Karzáího.

Čtěte také:
Brown: Porážíme Taliban
Síly NATO vytlačily Taliban z Kandaháru

Zdroj: Taipei Times (Čína - Tchaj-wan)


 

epl natoaktual.cz