Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Obří turbínu se kvůli Talibanu zapojit nedaří

Vydáno 15.12.2009

Obří turbínu se kvůli Talibanu zapojit nedaří
Obří turbína pro vodní elektrárnu, kterou britští vojáci s vysokými náklady vlekli skrz Talibanem ovládaná území, se možná nikdy nedočká uvedení do provozu. Severoatlantická aliance totiž není schopná zajistit 50-ti kilometrový úsek silnice vedoucí k odlehlé přehradě v provincii Hílmland.

Odvážný úkol dopravit 220 tun vybavení k přehradě Kajaki v Afghánistánu byl minulý rok v září pokládán za jeden největších úspěchů britské armády během jejího tříletého působení v Hílmlandu.
Na 2000 vojáků doprovázelo konvoj, který pět dní projížděl nepřátelským územím. Tato cesta byla zvolena proto, že hlavní silnice vedoucí k přehradě byla příliš velkým lákadlem pro útoky Talibanu.

Výše postavení britští důstojníci v soukromých rozhovorech tvrdí, že tak rozsáhlý přesun drahocenných jednotek dovolil Talibanu usadit se v mnoha klíčových oblastech. Během několika měsíců, kdy probíhala operace Kajaki, se oblasti blízko britské základny Laškar Gah staly tak nebezpečnými, že bylo třeba povolat posily leteckým mostem.

Přehrada je však stále pod palbou bojovníků Talibanu a 15 měsíců po skončení britské operace zůstávají komponenty turbíny nesmontované. K tomu by totiž bylo třeba velkého množství cementu, který však nemůže být bezpečně dodán. Silnice vedoucí k přehradě by musela být zabezpečena nejméně šest měsíců, na což chybí lidé i peníze.

Čtěte také:
Vojáci v Afghanistánu bezpěčně převezli obří turbínu
Tisíce vojáků svedly s afghánskými povstalci "bitvu o turbínu"

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

Výbuch v Kábulu poškodil norské velvyslanectví
Norská ambasáda v afghánském hlavním městě Kábulu byla těžce poškozena výbuchem. Personál diplomatické mise se před následky exploze zachránil útěkem, na ulici však po sebevražedném atentátníkovi zůstalo osm mrtvých a 37 raněných. Exploze, ke které došlo ve čtvrti hostící převážně zastupitelské úřady, se ozvala krátce před zahájením konference o boji s korupcí.

Norské velvyslanectví utrpělo těžké škody – výbuch vyrval okna i dveře. Personál úřadu, sestávající se z 16 osob, si bude muset najít náhradní sídlo. Bomba byla odpálena u hotelu EUPOL zhruba 200 metrů od norské ambasády, když se účastníci konference scházeli.

Zdroj: The Norway Post (Norsko)
 
---

Zpráva: Británie musí zakročit proti deficitu rozpočtu MO
Britské obranné výdaje mohou v příštích deseti letech dosáhnout deficitu až 36 miliard liber, pokud vláda nepřijme drastická opatření a nezkrátí výdaje na výstroj, výzbroj a vojenský potenciál jednotek, uvádí se ve zprávě britského Národního úřadu pro audit (NAO).

Ve zprávě se dále píše, že vláda bude muset podniknout při nastávající revizi vojenské strategie "odvážné kroky", aby sladila nerovnost mezi plánovanými výdaji a skutečným rozpočtem. Velikost schodku podle úřadu závisí na ekonomické situaci země.

Britský obranný rozpočet v současnosti činí 39 miliard liber, z čehož 13 připadá na nákup výstroje, výzbroje a podpůrných služeb. Ministerstvo obrany už podle NAO snížilo schodek o 15 miliard liber, ale nová čísla ukazují, že vzhledem k finanční krizi bude třeba škrtat více.

Čtěte také:
Británie vyšle do Afghánistánu méně vojáků

Zdroj: Defense News (USA)

---

Šéf NATO se sejde s ruským prezidentem
Ruský prezident Dmitrij Medveděv se ve středu sejde s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Andersem Foghem Rasmussenem, sdělila tisková služba Kremlu. Šéf NATO do Moskvy přilétá na dvoudenní pracovní návštěvu, na které by se měl setkat i s ruským premiérem Vladimirem Putinem a ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem.

Jedním z hlavních bodů jednání by měl být nový panevropský bezpečnostní pakt navržený Ruskem. Ten byl zveřejněn na konci listopadu a kopie zaslány hlavám států a mezinárodních organizací, včetně NATO.

Čtěte také:
OBSE se soustředí na novou evropskou bezpečnostní architekturu
NATO a Rusko schválily nový plán spolupráce

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

Německý ministr obrany nechce odstoupit
Německý ministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg odmítá odstoupit kvůli svému angažmá v případu smrtonosného náletu v Afghánistánu. Guttenberg byl obviněn z toho, že chybně donutil dva vedoucí vojenské představitele k rezignaci. Ti prý dostatečně brzy nezveřejnili pravdivá fakta o náletu ze 4. září, při němž zahynulo asi 142 lidí; mnoho z nich byli civilisté.

Ministr se také dušoval, že před veřejností nezatajil žádnou skutečnost o náletu. Zato generál Wolfgang Schneiderhahn a náměstek ministra obrany Peter Wichert nebyli schopní podat mu důležité informace o leteckém úderu. Oba dva museli své posty opustit.

Schneiderhahn se proti této verzi ohradil s tím, že všechny relevantní informace byly k dispozici ve zprávě Severoatlantické aliance, ke které měl Guttenberg přístup, když se stal ministrem. Obvinění ze zahlazování případu už stály post Guttenbergova předchůdce Franze Josefa Junga.

Čtěte také:
Německý ministr obrany navštívil Afghánistán
Ministr Jung odchází z vlády kvůli útoku v Afghánistánu 

Zdroj: UPI (USA)

vtr natoaktual.cz